لاوروف: نیروهای آمریکا بدون اجازه دمشق در خاک سوریه حضور دارند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزیر خارجه روسیه
وزیر خارجه روسیه

روسیه می گوید پنج تبعه این کشور هفته گذشته در حمله هوایی ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در سوریه کشته شده اند. سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اعلام این خبر تاکید کرد که کشته شدگان عضو ارتش این کشور نبوده اند.

برخی از گزارشها پیش از این از کشته شدن ۲۰۰ مستشار که اغلب آنها شهروند روسیه بودند، حکایت داشت. 

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز گفته بود آمریکا با ارسال نیروهای ویژه ارتش خود از نیروهای کرد در شمال سوریه حمایت می کند.

وزیر خارجه روسیه در این مصاحبه تفصیلی تاکید کرد که نیروهای ویژه ارتش آمریکا در خاک سوریه حضور دارند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزیر خارجه روسیه اظهار داشت: «آنها [آمریکایی ها] دو یا سه سال است که به طور مداوم آنجا هستند. تقریبا کل دوره زمانی فعالیت ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه با حضور غیرقانونی نیروهای ویژه این کشور و دیگر نیروهای آنها در خاک سوریه همراه بوده است. دمشق از آنها برای حضور در سوریه دعوت نکرده است و آنها اجازه ای نیز از شورای امنیت سازمان ملل دریافت نکرده اند.»

وزیر خارجه سوریه همچنین واشنگتن را به برنامه ریزی برای حضور بلند مدت در سوریه متهم کرد. سرگی لاوروف گفت: «واضح است که راهبرد آمریکا حضور دائمی در سوریه است، مانند کاری که با وجود تمام وعده هایشان می خواهند در عراق و افغانستان انجام دهند. وقتی آنها در سوریه مستقر شوند با نقض تمامیت ارضی این کشور از هر طریق ممکن تحت حمایت کردها نوعی حکومت محلی مستقل تشکیل خواهند داد. این شرایط مانند وضعیت کنونی خواهد بود که با وجود تمام وعده هایشان در بخش بزرگی از خاک سوریه استقرار یافته اند.»

سرگی لاوروف در مورد عملیات ترکیه در شمال غربی سوریه نیز با اشاره به مسئولیت آمریکا در حمایت خود از نیروهای کرد، واشنگتن را به نادیده گرفتن موضع ترکیه متهم کرد.   

بیشتر بخوانید:

«بیش از ۲۰۰ مستشار روس در حمله هوایی آمریکا در سوریه کشته شده‌اند»