Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کانادا خواستار توضیح ایران درباره مرگ کاووس سیدامامی شد

عکس از وبسایت جماران؛ عکاس: محمود عارفی
عکس از وبسایت جماران؛ عکاس: محمود عارفی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کانادا بدلیل بسته شدن سفارت خود در تهران از سال ۲۰۱۲، جمع‌آوری اطلاعات در زمینه مرگ کاووس سیدامامی را از طریق دیپلمات‌های خود در ترکیه پیگیری می‌کند.

آگهی

دولت کانادا روز دوشنبه از دولت ایران خواست تا درباره علت مرگ کاووس سیدامامی، جامعه شناس، فعال محیط زیست و مدیرعامل موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» ایرانی-کانادایی توضیح دهد.

به گزارش روزنامه کانادایی گلوب اند میل، عمر الغبرا، معاون پارلمانی وزیر خارجه کانادا در جلسه پرسش و پاسخ روزانه در پارلمان این کشور، مرگ آقای سیدامامی در زندان را مشکوک خواند و از دولت ایران خواست تا در این باره تحقیق کند. 

یکی دیگر از مقامات ارشد کانادا نیز گفته است که کشورش از طریق کانال های دیپلماتیک، مرگ این تبعه کانادایی را پیگیری خواهد کرد.

به گزارش این نشریه، کانادا بدلیل بسته شدن سفارت خود در تهران از سال ۲۰۱۲، جمع‌آوری اطلاعات در زمینه مرگ کاووس سید امامی را به دیپلمات‌های خود در ترکیه محول می‌کند.

گرچه به گفته آقای الغبرا، تحقیقات درباره علت مرگ این جامعه شناس باید انجام شود اما وی به طور مشخص از درخواست کالبد شکافی از سوی دولت کانادا صحبتی به میان نیاورده است.

در همین حال وکیل خانواده این استاد دانشگاه، روز سه شنبه اعلام کرد که کالبد شکافی این فعال محیط زیست به درخواست خانواده وی انجام شده است و مراسم خاکسپاری وی روز چهارشنبه ۲۵ بهمن در امامه لواسان انجام می‌شود.

آرش کیخسروی یکی از وکلای خانواده سیدامامی با رد ادعای علاءالدین بروجری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره عدم درخواست کالبد شکافی اعلام کرد که خانواده آقای سید امامی از مقامات قضایی ایران خواسته بودند تا کالبدشکافی انجام دهند تا و علت دقیق مرگ آقای سید امامی مشخص شود. وی در گفتگو با روزنامه شرق گفت: «خانواده درخواست کالبدشکافی دادند؛ اما آقای شهرياری، معاون دادستان و سرپرست دادسرای ناحيه ٢٧ گفتند که پزشکی قانونی به طور روال درخواست کالبدشکافی خواهد داد. سخنان آقای بروجردی را مبنی بر اينکه خانواده درخواست کالبدشکافی نداشته، تاييد نمیکنم.»

آقای خسروی در این گفتگو اضافه کرد: «فیلم به خانواده آقای سیدامامی نیز نشان داده شده. در فیلم نشانه‌ای دال بر خودکشی نیست. در این پرونده مستحضریم که ابعاد پیچیده قضائی مطرح است. کالبدشکافی صورت گرفته و نمایندگان عزیز نباید در جمع‌بندی‌های‌شان عجله کنند. اجازه بدهید پرونده مسیر قانونی‌اش را طی کند. درباره پرونده مرگ آقای سیدامامی به درخواست خانواده ایشان پرونده قضائی ثبت شده و این مسئله در مراجع قضائی رسیدگی خواهد شد.»

درخواست عفو بین‌الملل برای تحویل جسد کاووس سیدامامی برای کالبدشکافی مستقیم

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خواستار تحویل جسد آقای سیدامامی برای تحقیقات و کالبدشکافی مستقل شد. این سازمان جلوگیری مقامات ایران از انجام تحقیقات مستقل در مورد «مرگ بسیار مشکوک» این جامعه شناس و فعال محیط زیست را نشانه ای از «تلاش عامدانه» برای پنهان کردن شواهد «شکنجه و قتل احتمالی» خواند.

روز دوشنبه مگدلنا مغربی، معاون شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین‌الملل درباره امتناع مقامات از تحویل جنازه به خانواده و گذاشتن پیش شرط برای برگزاری مراسم خاکسپاری بدون کالبد شکافی گفت:‌«این که بر بدن دکتر سیدامامی آثار جرم همچون علائم شکنجه وجود داشته باشد و یا به سرنخ‌های دیگر در رابطه با دلایل مرگ وی اشاره کند مورد توجه جدی ماست. ما از دولت کانادا و جامعه بین‌المللی می‌خواهیم تا به مقامات ایران برای انجام تحقیقات مستقل در مورد شرایط پیرامون مرگ دکتر سید امامی مطابق با استاندادرهای بین‌المللی حقوق بشر فشار وارد آورند. افراد مسئول به همراه کسانی که در جایگاه ریاست و نظارت قرار دارند باید به دست عدالت سپرده شوند.»  

اظهارات ضد و نقیض نمایندگان مجلس درباره ویدئوی لحظات پیش از مرگ کاووس سیدامامی

از روز گذشته اظهارات نمایندگان حاضر در این جلسه ضد و نقیض بوده است. روز گذشته پس از جلسه مشترک کمیسیون امنیت ملی مجلس با اطلاعات سپاه و پخش ویديوی لحظاتی پیش از درگذشت این فعال محیط زیست در این جلسه،علاءالدین بروجردی، رئیس این کمیسیون به رسانه‌ها گفته بود که در فیلم مذکور کاووس سیدامامی «پیراهن خود را در آورده و برای خودکشی آماده می‌شود.» علاالدین بروجری می‌گوید: «خانواده وی نیز این اتفاق را پذیرفتند لذا درخواست کالبدشکافی هم نکرده‌اند.»

بیشتر بخوانید: 

بر خلاف گفته آقای بروجردی، علی مطهری، نایب رئیس دوم مجلس که در این جلسه حضور داشت اعلام کرد که در این فیلم لحظه خودکشی مشهود نیست. وی همچنین گفته بود که توضیحات ارائه شده توسط اطلاعات سپاه درباره فوت آقای سید امامی کافی نبوده و برای مشخص شدن جوانب مختلف این حادثه باید توضیحات بیشتری داده شود.

وکیل خانواده این استاد دانشگاه درباره ویدئویی که گفته می‌شود لحظاتی پیش از مرگ آقای سیدامامی را نشان می‌دهد گفت: «صحنه‌هایی از آقای سیدامامی در سلول انفرادی به نمایش درآمد. اتاق یک دستشویی دارد. گویا تصور بر این بوده که جناب سیدامامی در‌ آنجا اقدام به خودکشی کرده‌‌اند اما ادله و مستندات کافی نیست.»

سید حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در گفتگو با خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، گفته بود که خانواده کاووس سیدامامی درخواست کالبدشکافی نداشتند. وی درباره ویدئوی ارائه شده توسط اطلاعات سپاه گفت:‌ «متوفی پيراهن خود را به‌صورت حلقه آماده مي‌کند و خودکشی را صورت می‌دهد.»

آگهی

این نماینده مجلس می افزاید: «سيدامامی در فيلم تخت خود را به‌گونه‌ای با بالشت و پتو آماده می‌کند که همه فکر کنند کسی روی تخت خوابيده است. مأموران وقتی اتاق او را بررسی می‌کنند، فکر می‌کنند سيدامامی در حال استراحت است.»

به گزارش شرق به نقل از کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، در این ویدئو این تصاویر به وضوح نشان داده نشده و تنها کارشناسان اطلاعات سپاه، توضیحاتی درباره آن بیان کرده‌اند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

 محمد رضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس نیز روز سه شنبه گفت که به سید مامی بدلیل استاد دانشگاه بودن «سوئیت خوبی» در زندان داده شده بود.

آگهی

وی افزود: «ایشان با پرتاب یک شیء تلاش داشته لامپ را بشکند و پیراهنش را درآورد و تلاش کرد از آن به عنوان ابزاری برای دار زدن استفاده کند.»

عارف همچنین از دادستان و نهادهای نظارتی در قوه قضائیه خواست که هر چه سریعتر گزارش شفافی در این مورد ارائه و با خاطیان برخورد کند.

روز شنبه رامین سیدامامی، خواننده راک که شهرت هنری او «کینگ رام» است، روز گذشته درباره خبر درگذشت پدرش را در حساب اینستاگرامش اعلام کرد و نوشت: «خبر مرگ پدرم، کاووس سیدامامی، برایم باور کردنی نیست. کاووس در ۴ بهمن دستگیر شد و ناگهان از دادسرا مادرم، مریم ممبینی را جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ احضار می‌کنند و خبر مرگ همسرش را به او می‌دهند. می‌گویند خودکشی کرده.... هنوز باور نمی‌کنم، نمی‌کنیم.»

‎کاووس سید امامی پس از دریافت کارشناسی ارشد در امور بین‌الملل از دانشگاه اوهايو به ایران باز می‌گردد. در سال ۱۳۵۸ در دانشگاه جندی‌شاپور اهواز جامعه‌شناسی تدریس می‌کند. در بحبوحه اغتشاشات اوایل انقلاب، با جمعی از استادان و برای حفاظت از دانشجویان گروهی را تشکیل می‌دهد. با همسرش، مریم ممبینی، آشنا می‌شود و در خردادماه ۱۳۵۹ ازدواج می‌کند. فرزند نخستین‌اش، رامین، در شکم مادر است که ارتش عراق در شهریور ۱۳۵۹ به خاک ایران و شهر اهواز حمله‌ می‌کند. کاووس سیدامامی داوطلب می‌شود و به جبهه آبادان می‌رود. همسر و فرزندش به بوشهر می‌روند. در اسفندماه روی پل خرمشهر ترکش می‌خورد و برای مداوا به تهران ارسال می‌شود. همسرش در تهران به او ملحق می‌شود. بلافاصله پس از مداوا به دانشگاه باز می‌گردد. رامین در بوشهر در فروردین‌ماه ۱۳۶۰ زاده می‌شود ‎کاووس_سیدامامی# ‎کاووس_سید_امامی# Having received his BA in poli-sci and MA in international studies from Ohio University, Kavous Seyed Emami moved back to Iran and started teaching political science at Jondi-Shapour University in the city of Ahvaz in 1979, on the eve of the Islamic Revolution. In the same year, he met his future wife, Maryam Mombeini and they married shortly after. When Maryam was pregnant with their first son, Ramin, the Iraqi army invaded Iran, entering the province of Khuzestan, and capturing the city of Abadan, a town close to Ahvaz, Kavous Seyed Emami immediately joined the war effort as a volunteer and was sent to Abadan. Maryam moved to the port city of Bushehr to stay with her family. Five months later, Kavous was hit by artillery shell on the Khoramshahr Bridge and had to be taken to Tehran for medical treatment. Not nearly convalesced, he moved back to his university post to continue teaching in the war-torn region. Ramin is born in April 1981. #كاووس_سيدامامى

A post shared by King Raam (@kingraam) on

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا یوزپلنگ ایرانی با وجود حمایت‌های مالی سازمان‌های بین‌المللی همچنان سرنوشتی مبهم دارد؟

پاسخ به ریاض؛ تاکید وزیر خارجه کانادا بر دفاع از حقوق‌ بشر در سراسر جهان

مجلس کانادا خواستار توقف از سرگیری روابط با ایران شد