Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تل آویو: ایران و سوریه با آتش بازی می کنند

لاشه جنگنده ساقط شده اسرائیل
لاشه جنگنده ساقط شده اسرائیل Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش اسرائیل با صدور بیانیه ای نسبت به نقض حاکمیت خود از سوی «ایران و سوریه» هشدار داد. در این بیانیه آمده که آشکار است که ایران از خاک سوریه بر علیه مواضع اسرائیل فعالیت می کند. سفیر اسرائیل در مسکو خواستار خروج فوری نیروهای وابسته به ایران از جنوب سوریه شده است.

آگهی

ارتش اسرائیل می گوید یک جنگنده این کشور روز شنبه در جریان حمله به «اهداف متعلق به ایران» در سوریه سقوط کرد.

بنا به اعلام ارتش اسرائیل حمله به این مواضع پس رهگیری یک پهپاد ایرانی صورت گرفت که از سوریه وارد حریم هوایی اسرائیل شده بود. تصاویر منتشر شده از محل سقوط جنگنده اسرائیلی در شمال این کشور بقایای آن را نشان می دهد.

جاناتان کونریکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل در صفحه توئیتر خود اعلام کرد: «نیروهای دفاعی اسرائیل سامانه های کنترل ایران در سوریه را که یک پهپاد به حریم هوایی اسرائیل فرستاده بودند، مورد هدف قرار دادند. به دنبال شلیک شدید ضد هوایی ارتش سوریه یک جنگنده "اف-۱۶" در خاک اسرائیل سقوط کرد، خلبانان ما سالم هستند.»

بدنبال این حادثه اسرائیل بخشی از حریم هوایی خود را موقتا به روی هواپیماها بست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی یپیوندید

در مقابل تلویزیون دولتی سوریه می گوید دفاع هوایی این کشور «بیش از یک جنگنده اسرائیلی» را در جریان «تهاجم» به خاک سوریه مورد هدف قرار داده است. یک مقام رسمی ارتش سوریه نیز از حمله اسرائیل به یک پایگاه نظامی در خاک سوریه خبر داد.

با این حال ارتش اسرائیل مورد اصابت قرار گرفتن «بیش از یک جنگنده» این کشور را تکذیب کرد. سخنگوی ارتش اسرائیل تاکید کرد که تمام جنگنده های این کشور به جز یک جنگنده به پایگاه های خود بازگشته اند. به گزارش رسانه های اسرائیل خلبانان جنگنده ساقط شده این کشور با بالگرد به بیمارستان انتقال یافته اند.

به دنبال شلیک تیرهای ضدهوایی ارتش سوریه صدای آژیر هشدار در بلندی های جولان شنیده شد. به گفته ساکنان این منطقه صدای چند انفجار شنیده شده است.

ارتش اسرائیل در مورد ورود یک فروند پهپاد به خاک این کشور اعلام کرده است: «یک بالگرد تهاجمی موفق به رهگیری یک پهپاد ایرانی شد که از سوریه به حریم هوایی اسرائیل نفوذ کرده بود. سامانه های دفاع هوایی ما در همان مراحل اولیه این پهپاد را شناسایی کردند و آن را تا زمان رهگیری نهایی زیر نظر داشتند.»

حمله مجدد اسرائیل به سوریه پس از سقوط جنگنده اسرائیلی

تنها چند ساعت پس از حمله هوایی اسرائیل به مواضعی در داخل خاک سوریه بار دیگر آژیرهای هشدار در بلندی های جولان به صدا در آمدند. ارتش اسرائیل با تائید این موضوع از عملیات گسترده خود علیه مواضع ایران در خاک سوریه خبر داده است. جنگنده های اسرائیل در این عملیات ۱۲ نقطه از جمله فرودگاه نظامی تیفور و پایگاه گارد جمهوری در حومه دمشق را بمباران کردند.

در تازه ترین واکنش سفیر اسرائیل در مسکو خواستار خروج فوری نیروهای وابسته به ایران از جنوب سوریه شده است. با این حال تل آویو گفته بدنبال ایجاد تنش در منطقه نیست.

این در حالی است که به گزارش تلویزیون دولتی سوریه صدای چند انفجار در حومه دمشق شنیده شده است. تلویزیون دولتی سوریه از دریافت گزارشهایی مبنی بر «تهاجم مجدد اسرائیل» خبر داده است. به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه دفاع هوایی این کشور به «تهاجم جدید اسرائیل» واکنش نشان داده است. 

حادثه روز شنبه یکی از جدی ترین تنش های نظامی بین اسرائیل و سوریه از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه است.

رویترز
بقایای جنگنده ساقط شده اسرائیلرویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جانشین فرمانده سپاه ایران: می توانیم برای اسرائیل جهنم بسازیم