جودو؛ درخشش ژاپنی ها در نخستین روز گرند اسلم پاریس

 جودو؛ درخشش ژاپنی ها در نخستین روز گرند اسلم پاریس
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

عنوان بهترین ورزشکار زن روز نخست به کلاریس اگبگننو، جودوکار کشور میزبان تعلق گرفت.

آگهی

نخستین روز از رقابت های گرند اسلم جودوی پاریس با درخشش ورزشکاران ژاپنی همراه بود. جودوکاران ژاپنی به پنج فینال از هفت دیدار پایانی راه یافتند و در اوزان منهای ۶۰ کیلوگرم مردان و منهای ۵۲ کیلوگرم زنان صاجب مدال طلا شدند.

اما عنوان بهترین ورزشکار زن روز نخست به کلاریس اگبگننو، جودوکار کشور میزبان تعلق گرفت. اگبگننو در فینال وزن منهای ۶۳ کیلوگرم با اقتدار و نمایشی خیره کننده تاشیرو میکو، حریف ژاپنی خود را از پیش رو برداشت و بر سکوی نخست ایستاد. دارنده عنوان قهرمانی جهان در سال گذشته برای برتری بر حریف تنها به ۲ دقیقه و ۴۴ ثانیه زمان نیاز داشت تا با کسب امتیازهای وازاری و ایپون پیروز از تاتامی خارج شود.

چهارمین مدال طلای این ورزشکار اهل مارسی فرانسه در تورنمنت های جهانی جودو در حالی بدست آمد که وی حمایت و تشویق فراوان تماشاگران حاضر در سالن را به همراه داشت.

کلاریس اگبگننو پس از قرار گرفتن بر سکوی نخست این مسابقات گفت: «بسیار خوشحالم. کسب پیروزی اینجا در پاریس فوق العاده است. از همه تماشاگران که امروز با تشویق های خود حمایتم کردند، تشکر می کنم. تماشاگران پاریسی فوق العاده اند. آنها همیشه پشت من بوده اند و امیدوارم این حمایت ها در تورنمنت های بعدی نیز ادامه داشته باشد و باعث موفقیتم شود.»

نخستین مدال طلای کوزوو

مدال طلای وزن منهای ۷۳ کیلوگرم مردان به آکیل گجواکوا، بهترین ورزشکار مرد روز نخست این تورنمنت از کشور کوزوو تعلق گرفت. او مدال خود را از دستان وزیر فرهنگ و ورزش اسرائیل دریافت کرد.

گجاکوا که در این تورنمنت نشان داد از آمادگی بالایی برخوردار است در فینال لاشا شاوداتواشویلی، حریف گرجستانی و دارنده مدال طلای المپیک ۲۰۱۲ را با امتیاز وازاری شکست داد و بر سکوی نخست ایستاد.

او که به عنوان نخستین ورزشکار مرد کشورش صاحب مدال طلای یک تورنمنت جهانی جودو شده بود احساسش را از کسب این موفقیت اینگونه بیان کرد: «کسب مدال طلای مسابقات گرند اسلم بسیار خوشایند است. این نخستین مدال من آنهم از نوع طلا در این مسابقات بود. روز بسیار خوبی را پشت سر گذاشتم و از این موفقیت بسیار خوشحالم. در کل آمادگی خوبی داشتم و توانستم قهرمان المپیک را شکست دهم. این به من انگیزه زیادی می دهد.»

پدیده اوکراینی جودوی زنان جهان

داریا بیلودید، ورزشکار هفده ساله اوکراینی با عملکردی فوق العاده موفق شد مدال طلای وزن منهای ۴۸ کیلوگرم زنان را از آن خود کند.

او که چندی پیش در گرند پری تونس نیز بر سکوی قهرمانی ایستاده بود برای رسیدن به فینال فونا توناکی، حریف ژاپنی را از پیش رو برداشت و در دیدار نهایی در حالیکه یک امتیاز وازاری به یوجونگ کانگ، جودوکاری از کشور کره جنوبی واگذار کرده بود در نهایت با امتیاز ایپون به برتری رسید و صاحب گردن آویز طلا شد.

بیلودید مدال طلای خود را از دستان ماریوس ویزر، رئیس فدراسیون جهانی جودو دریافت کرد.

اوتا آبه، جودوکار طلایی زنان ژاپن

دیگر ورزشکار جوانی که در این تورنمنت خوش درخشید اوتا آبه ژاپنی بود که موفق شد مدال طلای وزن منهای ۵۲ کیلوگرم زنان را از آن خود کند. آبه در فینال این وزن مقابل آماندین بوشارفرانسوی مبارزه سختی را پشت سر گذاشت و در نهایت توانست با سه اخطاره کردن حریف امتیاز ایپون را از آن خود کند و پیروز از تشک خارج شود.

بهترین فن روز نخست گرند اسلم پاریس را تسوکازا یوشیدا، هم تیمی آبه با اجرای یک «اوچی ماتا» در مبارزات دور مقدماتی وزن منهای ۵۷ کیلوگرم زنان مقابل تلما مونتیرو، حریفی از کشور پرتغال به نام خود ثبت کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جودو؛ سه مدال طلا برای ورزشکاران ژاپنی در روز پایانی تورنمنت پاریس

جودو؛ جواد محجوب مدال نقره سنگین ترین وزن گرند پری تونس را دریافت کرد

جودو؛ قهرمانان پنج وزن نخست گرند پری تونس به روی سکو رفتند