جودو؛ سه مدال طلا برای ورزشکاران ژاپنی در روز پایانی تورنمنت پاریس

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 جودو؛ سه مدال طلا برای ورزشکاران ژاپنی در روز پایانی تورنمنت پاریس

برگزیدگان دومین روز از رقابت های گرند اسلم جودوی پاریس در اوزان سنگین به روی سکو رفتند.

عنوان بهترین ورزشکار مرد روز پایانی این تورنمنت به شویچیرو موکایی، جودوکار ژاپنی تعلق گرفت. دارنده مدال برنز گرند اسلم توکیو برای نخستین بار حضور در فینال یک تورنمنت جهانی را تجربه کرد. او در دیدار پایانی وزن منهای ۹۰ کیلوگرم، بکا گوینیاشویلی، حریف گرجستانی را با امتیاز ایپون مغلوب کرد و به مدال طلا دست یافت.

موکایی جدا از سطح بالای فنی، با دستگیری از حریف مصدوم خود خارج از تاتامی روحیه ورزشکاری بالای خود را نیز در این مسابقات به نمایش گذاشت. او در باره این حرکت جوانمردانه گفت: «من به نمایندگی از ژاپن در این مسابقات حضور دارم و لازم دیدم با نشان دادن روحیه ورزشی پس از مبارزه کار درستی انجام دهم. این واکنش طبیعی من بود.»

در همین وزن اکسل کلرژه فرانسوی موفق شد در دیدار رده بندی از سد کنتا ناگازاوا، هم تیمی موکایی بگذرد و تماشاگران حاضر در سالن را به وجد آورد. کلژه که سال گذشته در این تورنمنت به جایگاه دوم دست یافته بود مدال برنز خود را از دستان داوید دوییه، وزیر سابق ورزش فرانسه و دارنده چهار قهرمانی جهان و دو مدال طلای المپیک دریافت کرد.

سالی کانوِی بهترین جودوکار زن روز پایانی

سالی کانوِی، جودوکار بریتانیایی عنوان بهترین ورزشکار زن روز پایانی این تورنمت را از آن خود کرد. کانوی در فینال وزن منهای ۷۰ کیلوگرم موفق شد با شکست دادن چیزورو آرایی، جودوکار ژاپنی صاحب مدال طلا شود. او با تکنیک گذر از دفاع به حمله نشان داد در ورزش جودو به هیچ وجه نمی توان لحظه ای چشم از حریف برداشت. این جودوکار بریتانیایی که در بازیهای المپیک ریو به مدال برنز دست یافته بود تنها به بیست ثانیه زمان نیاز داشت تا با کسب امتیاز ایپون پیروزی نهایی را از آن خود کند و بر سکوی نخست تورنمنت پاریس بایستد.

کانوی در پایان مبارزه فینال احساسش را اینگونه بیان کرد: «کسب موفقیت در گرند اسلم پاریس در حضور این جمعیت پرشور وصف نشدنی است. حس بسیار خوبی دارم.»

مدال طلای ورزشکار نوزده ساله ژاپنی

در وزن منهای ۸۱ کیلوگرم مردان سوتارو فوجی وارا، جودوکار ژاپنی در مبارزه ای بسیار سخت موفق شد سانگو لی، حریف کره ای خود را با امتیاز ایپون شکست دهد و صاحب گردن آویز طلا شود. فن «اوچی ماتا» که فوجی وارا ۱۹ ساله در دومین حضور خود در مسابقات گرند اسلم و در دیدار پایانی به اجرا گذاشت حکایت از آمادکی بالای او در این دوره از مسابقات داشت.

سومین مدال طلای ژاپن

کوکورو کاگئورا سومین ورزشکار ژاپنی بود که در روز پایانی این تورنمنت به مدال طلا دست یافت. او که مدال طلای گرند پری دوسلدورف در سال گذشته و قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۶ را در کارنامه دارد در فینال وزن به اضافه ۱۰۰ کیلوگرم با امتیاز ایپون از سد سوانگمین کیم، حریف کره ای خود گذشت و بر سکوی نخست این مسابقات ایستاد.

دومین طلای جودوکاران زن فرانسوی

اودری چیومئو، جودوکار زن فرانسوی در وزن منهای ۷۸ کیلوگرم با کسب مدال طلا بار دیگر شادی و هیجان را به میان تماشاگران حاضر در سالن بازگرداند. چیومئو در فینال این وزن با امتیاز ایپون، گوشه استینهویس، حریف هلندی خود را شکست داد و بر سکوی نخست قرار گرفت.

بهترین فن روز پایانی را سیریل مارت، دیگر جودوکار فرانسوی به نام خود ثبت کرد. مارت با این فن که امتیاز ایپون را برایش به همراه داشت در دیدار رده بندی وزن منهای ۱۰۰ کیلوگرم مردان از سد حریف اسرائیلی گذشت و مدال برنز را بر گردن آویخت.