جودو؛ قهرمانان پنج وزن نخست گرند پری تونس به روی سکو رفتند

جودو؛ قهرمانان پنج وزن نخست گرند پری تونس به روی سکو رفتند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نخستین روز از رقابت های جودوی جایزه بزرگ تونس، اولین تورنمنت تور جهانی جودو در سال ۲۰۱۸، با درخشش «داریا بیلودید» جودوکار اوکراینی همراه بود.

آگهی

نخستین روز از رقابت های جودوی جایزه بزرگ تونس، اولین تورنمنت تور جهانی جودو در سال ۲۰۱۸، با درخشش «داریا بیلودید» جودوکار اوکراینی همراه بود که عنوان بهترین ورزشکار زن روز نخست این تورنمنت را به خود اختصاص داد.

این جودوکار هفده ساله با عملکردی تماشایی حریفان خود را یکی پس از دیگری از پیش رو برداشت و دومین مدال طلای مسابقات گرند پری را در کارنامه اش به ثبت رساند. داریا بیلودید در فینال وزن منهای ۴۸ کیلوگرم با اجرای فن «سانکاکو گاتامه» و کسب امتیاز ایپون از سد حریف رومانیایی خود «الکساندرا پاپ» گذشت و صاحب گردن آویز طلا شد.

او پس از قرار گرفتن بر سکوی نخست احساسش را اینگونه بیان کرد: «خوشحالم زیرا این یک مدال طلا است و من کسب مدال را دوست دارم. امروز امکان این را داشتم که از تکنیکی که شگردم هست و غالبا آنرا به کار می برم به خوبی استفاده کنم.»

عنوان بهترین ورزشکار مرد روز نخست تورنمنت جودوی تونس به «ولید خیار»، جودکار فرانسوی تعلق گرفت. این جودوکار ۲۲ ساله که عنوان نخست رقابت های قهرمانی بزرگسالان اروپا در سال ۲۰۱۶ را در کارنامه دارد در فینال وزن منهای ۶۰ کیلوگرم مردان با امتیاز ایپون ماتیاز تربووتس از اسلوونی را از پیش رو برداشت و صاحب نخستین مدال طلای مسابقات گرند پری جودو شد.

مدال طلای وزن منهای ۵۲ کیلوگرم زنان به جسیکا پریرا از برزیل رسید. پریرا که سال گذشته در مسابقات قهرمانی پان امریکن بر سکوی نخست ایستاده بود در فینال دیستریا کرانسنیکی، حریف کوزوویی خود را با امتیاز ایپون شکست داد تا صاحب گردن آویز طلا شود. او مدالش از دستان ماریوس ویزر، رئیس فدراسیون بین المللی جودو دریافت کرد.

در وزن منهای ۶۶ کیلوگرم مردان این ورزشکار ازبکستانی بود که موفق به کسب مدال طلا شد. شاخرام آخادوف در فینال تارو فوجیساکا از ژاپن، دارنده مدال برنز رقابت های قهرمانی بزرگسالان آسیا را با امتیاز وزاری شکست داد تا خود را به عنوان پدیده جدید این وزن در مسابقات جهانی معرفی کند.

آخادوف با کسب قهرمانی در تونس نشان داد که کشورش در اوزان سبک مسابقات جودو همچنان حرف اول را می زند.

مدال طلای وزن منهای ۵۷ کیلوگرم زنان نیز به نورا گجاکوا از کوزوو تعلق گرفت. گجاکوا که پیشتر عنوان نخست گرند پری لاهه را نیز از آن خود کرده بود نشان داد همچنان به روند موفقت آمیز خود ادامه می دهد. او در نیمه نهایی پس از غلبه بر میریام روپر از کشور پاناما به دیدار نهایی راه یافت و مقابل یوجیونگ کیون از کره جنوبی قرار گرفت. گجاکوا در فینال با امتیاز وازاری حریف خود را از پیش رو برداشت تا سومین طلای متوالی را در مسابقات گرند پری در کارنامه اش ثبت کند.

- بهترین فن روز نخست این تورنمنت را میریام روپر، جودوکار زن پانامایی در دیدار رده بندی مقابل حریف اسپانیایی خود به اجرا درآورد. او در کمتر از بیست ثانیه با اجرای فن «کوسوتو گاکه» امتیاز وزاری را دریافت کرد و صاحب مدال برنز این وزن شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جودو؛ درخشش ژاپنی ها در نخستین روز گرند اسلم پاریس

جودو؛ گرند اسلم ابوظبی با برتری تیمی روسیه به پایان رسید

جودو؛ لوسی رنشال در گرند اسلم ابوظبی برای بریتانیا مدال طلا گرفت