رئیس گروه دوستی فرانسه و ایران: انکار نقش تهران در منطقه خطای راهبردی است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رئیس گروه پارلمانی دوستی فرانسه و ایران
رئیس گروه پارلمانی دوستی فرانسه و ایران   -  کپی رایت  Instagram: Delphine O

دلفین اُ، رئیس گروه پارلمانی دوستی فرانسه و ایران یکی از نمایندگان جوان پارلمان فرانسه و عضو حزب «به پیش» (!En Marche) است که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور پایه گذاری کرد. او پس از انتخابش به عنوان نماینده پارلمان در ماه ژوئن گذشته (خرداد ماه) به عنوان رئیس گروه پارلمانی دوستی فرانسه و ایران انتخاب شد. دلیل این انتخاب اقامت گذشته او در ایران و آشنایی اش با این کشور بود.

دلفین اُ در گفتگو با یورونیوز از تلاشش برای حفظ برجام، برنامه سفر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به ایران، اعتراضات اخیر به حجاب اجباری در این کشور و تجربه اقامتش در ایران سخن گفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته دلفین اُ گفتگوهای فشرده ای بین نمایندگان پارلمان سه کشور اروپایی با نمایندگان کنگره آمریکا درباره برجام در جریان است. او هدف از این مذاکرات را حفظ برجام به عنوان «توافقی کارا» عنوان می کند.

او در مورد تهدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به عدم تائید تعلیق تحریم های هسته ای ایران می گوید: « برجام اکنون واقعا یک تکیه گاه امنیتی در منطقه محسوب می شود. درست است که رئیس جمهور ترامپ چنین سخنانی را به زبان آورده است اما به یاد می آوریم که او در گذشته نیز دو بار چنین سخنانی مطرح کرده بود. ما همچنان در حال مذاکره با آمریکایی ها هستیم تا آنها را قانع کنیم که اولا حفظ برجام ضروری است و دوما طرح جایگزینی برای آن وجود ندارد. آمریکایی ها طرح مشخصی برای جایگزینی برجام پیشنهاد نکرده اند.»

گفتگوی کامل یورونیوز با رئیس گروه پارلمانی دوستی فرانسه و ایران را روز شنبه ۲۱ بهمن (۱۰ فوریه) در وبسایت یورونیوز فارسی بخوانید. 

رئیس گروه پارلمانی دوستی فرانسه و ایران