Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ترکیه: سخنان وزیر خارجه فرانسه درباره عفرین ناشیانه و بی‌اساس است

A Free Syrian Army fighter seen in eastern suburbs al Bab
A Free Syrian Army fighter seen in eastern suburbs al Bab Copyright REUTERS/Khalil Ashawi
Copyright REUTERS/Khalil Ashawi
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه فرانسه آنکارا، دمشق و تهران را به نقض قوانین حقوق بین‌المللی در سوریه متهم کرده است

آگهی

یک روز پس از انتقاد تند ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه از ادامه عملیات ترکیه در عفرین، آنکارا رویکرد پاریس نسبت به بحران سوریه را «ناشیانه و بی پایه و اساس» توصیف کرد.

وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه به ترکیه نسبت به کشته شدن غیرنظامیان در عملیات موسوم به «شاخه زیتون» در شمال سوریه هشدار داده و آنکارا، دمشق و تهران را به نقض قوانین حقوق بین‌المللی در سوریه متهم کرده بود.» آقای لودریان همچنین از آنکارا خواسته بود تا یک جنگ دیگر را بر جنگ کنونی سوریه نیافزاید.

حامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه با نکوهش شدید رویکرد فرانسه اعلام کرد که کشورش قصد دارد از حق قانونی‌ دفاع از خود در حداکثر مسافت استفاده کند.

**بیشتر بخوانید: **

ترکیه عملیات شاخه زیتون را چند ماه پس از پایان «موفق» تهاجم موسوم به «سپر فرات» و با توجیه نابود کردن پایگاه‌های نظامی یگان‌های مدافع خلق کرد «ی‌پ‌گ»، شاخه نظامی حزب دموکراتیک سوریه آغاز کرد. ترکیه این جریان سیاسی-نظامی سوریه را به ارتباط با حزب کارگران کردستان ترکیه «پ‌کاکا» متهم می‌کند و آن را یک سازمان تروریستی می‌داند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید از زمان آغاز عملیات ترکیه در عفرین ۶۲ غیرنظامی از جمله ۲۰ کودک در جریان درگیری‌ها کشته شده اند.

آقای آکسوی، گفت: «عملیات شاخه زیتون برخلاف ادعای فرانسه، از ایجاد یک جنگ دیگر در سوریه جلوگیری می‌کند.» وی با اظهار ناخرسندی از سخنان وزریر أمور خارجه فرانسه افزود: «انتظار داریم متحدانمان در مبارزه علیه گروه‌های تروریستی از ما حمایت کنند نه اینکه با سخنان و رفتارهایشان، عملا از چنین سازمان‌هایی دفاع کنند.»

با وجود افزایش تنش کلامی میان تهران و پاریس در ماه‌های گذشته، ایران تاکنون نسبت به سخنان اخیر وزیر امور خارجه فرانسه واکنشی نشان نداده است. آقای لودریان قرار است پنجم مارس/۱۴ اسفند به تهران سفر خواهد کرد. 

**به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رسانه‌های عرب: توافق دولت سوریه و یگان‌های مدافع خلق برای مقابله با ترکیه

تیلرسون: نگرانی مشروع ترکیه برای تامین امنیت مرزهایش را به رسمیت می‌شناسیم

حمله با چاقو در مترو لیونِ فرانسه چهار زخمی به جا گذاشت؛ حال دو تن از مجروحان وخیم است