کره شمالی یک روز پیش از آغاز المپیک زمستانی رژه نظامی برگزار کرد

file photo north korea soldier salutes from atop an armoured vehicle
file photo north korea soldier salutes from atop an armoured vehicle Copyright REUTERS/Damir Sagolj
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا نارضایتی خود را از سازماندهی این رژه در آستانه برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ اعلام کرده است.

آگهی

کره شمالی در آستانه آغاز بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ در کره جنوبی و به طور دقیق‌تر یک روز قبل از آن، یک مراسم  رژه نظامی برگزار کرد.

به گفته مقام‌های ارشد پیونگ‌یانگ این رژه به مناسبت هفتادمین سالگرد تشکیل ارتش خلق کره برگزار می‌شود. این در حالی است که در دهه‌های پیش، سالروز شکل‌گیری نیروهای نظامی کره شمالی ۲۵ آوریل جشن گرفته می‌شد.

به نظر می‌رسد پیونگ‌یانگ مایل است از توجه رسانه‌های بین‌المللی به المپیک زمستانی کره جنوبی، برای نمایش توانایی‌های نظامی خود بهره برد.

سئول در ماه ژانویه با استناد به حضور هزاران سرباز و صدها خودروی زرهی در پادگانی در اطراف پیونگ‌یانگ برگزاری رژه نظامی غیرمعمول در کشور همسابه را پیش‌بینی کرده بود.

بیشتر بخوانید

وزارت خارجه آمریکا نارضایتی خود را از سازماندهی این رژه در آستانه برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ اعلام کرده است.

با وجود تشدید تنش‌ها در شبه جزیره کره پس از آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی در سال گذشته، رهبران این کشور سیاستی منعطف را در قبال بازی‌های المپیک زمستانی کره جنوبی در پیش گرفته‌اند. تیم‌های ورزشی دو کره به صورت مشترک در مراسم افتتاحیه این رویداد ورزشی رژه خواهند رفت و ورزشکاران و هنرمندانی از شمال در برگزاری مراسم در جنوب مشارکت می‌کنند. علاوه بر این، خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی هم در سفری بی‌سابقه، به سئول می‌رود.

بسیاری از ناظران تحولات کره معتقدند پیونگ‌یانگ با استفاده از فرصت المپیک زمستانی سعی‌ می‌کند تا تحریم‌های اخیر سازمان ملل و غرب علیه خود را کاهش دهد.

وحدت دو کره یکی از آرمان‌های بزرگ و شاید «مقدس» رهبران پیونگ‌یانگ و سئول از زمان پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳و تجزیه این کشور به دو واحد سیاسی مجزا به شمار می‌رود. 

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دسر المپیکی؛ در اولین نگاه چه برداشتی از این عکس دارید؟

مایک پنس به کره شمالی نسبت به قدرت نظامی آمریکا هشدار داد

محکومیت دو نوجوان در کره شمالی به ۱۲ سال کار با اعمال شاقه به دلیل تماشای ویدیوهای کره جنوبی