Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ظریف در گفتگوی تلویزیونی چه گفت و چه نگفت؟

ظریف در گفتگوی تلویزیونی چه گفت و چه نگفت؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای ظریف ضمن تاکید بر اینکه ایران از ابتدا انتظار حسن نیت از ایالات متحده نداشت افزود که آنچه که دونالد ترامپ دارد انجام می‌دهد کاملا قابل پیش‌بینی بوده است. وزیر خارجه ایران اما در مورد ناآرامی های اخیر کشورش، بازار پرنوسان ارز و گرانی های کمرشکن اخیر صحبتی نکرد.

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران دوشنبه شب در یک گفتگوی تلویزیونی درباره موضوعاتی چون موضع رئیس جمهوری آمریکا درباره توافق برجام، تحریم‌های غیربرجامی و موانع انتقال وجوه در قراردادهای بین‌المللی و همینطور فعالیت‌های موشکی ایران سخن گفت. وزیر خارجه ایران در این گفتگو سعی کرد از حوزه تخصصی خود یعنی دیپلماسی و روابط بین الملل خارج نشود. او در این گفتگو «ترجیح» داد اشاره ای به ناآرامی های اخیر کشورش، وضعیت پرنوسان و پریشان بازار ارز و گرانی های کمرشکن اخیر نداشته باشد.

ایجاد امنیت و آرامش با اتکا بر مردم و صندوق رای

روش‌های مختلف کشورها برای تامین امنیت داخلی اولین موضوعی بود که وزیر امورخارجه ایران به آن پرداخت. جواد ظریف با تاکید بر اینکه ایران از راه اتکا بر مردم و «صندوق رای» سعی دارد امنیت و آرامش را در کشور ایجاد کند اضافه کرد که کشورهای دیگری مانند عراق در زمان صدام حسین، مایلند با خرید تسلیحات این امنیت را تامین کنند. آقای ظریف گفت: «برخی همسایگان ما بیشترین تلاش را می‌کنند تا نشان دهند در خطر هستند. شاهد بودید که سال گذشته در دولت اوباما، سراسیمه به کمپ دیوید رفتند و الان (در دولت ترامپ) با رقص شمشیر ذوق می‌کنند.»

برجام فعلی همه آن چیزی که ما یا آمریکا می‌خواستیم نیست

جواد ظریف درباره موضوع توافق برجام و مخالفت‌های شدید دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: «من نمی‌توانم ادعا کنم نمی‌شد که برجام بهتر از این نوشته شود اما می‌توانم ادعا کنم که برجام فعلی همه آن چیزی که ما یا آمریکا می‌خواستیم نیست.» وی افزود: «ترامپ در سخنرانی‌ اردیبهشت ۹۵ و قبل از نامزدی در انتخابات آمریکا در (نشست) ایپک گفت که اولین اولویت من پاره کردن برجام است. اما الان بعد از ۳۹۵ روز از انتخابش نتوانسته این کار را انجام دهد. نه اینکه علاقه نداشته باشد، بلکه به این خاطر که اطرافیانش به او گفته‌اند با این کار آمریکا منزوی می‌شود.»

وزیر امورخارجه ایران درادامه گفت: «ترامپ وقتی می‌خواست به منطقه بیاید، گفت هدف من دوشیدن کشورهای منطقه است. آنها با ایران نمی‌توانند چنین کاری انجام دهند و به همین خاطر هیچ وقت با ایران سر سازش نداشته‌اند.»

آقای ظریف ضمن تاکید بر اینکه ایران از ابتدا انتظار حسن نیت از ایالات متحده نداشت افزود:‌ «آنچه که ترامپ دارد انجام می‌دهد کاملا قابل پیش‌بینی بوده است. در جای جای برجام آوردیم که طرف‌ها باید با حسن نیت کار کنند و این به خاطر این است که از روز اول این نگرانی وجود داشت که آنها این کار را انجام دهند. البته بیشترین قراردادهای فاینانس (مالی) مستقیم در همین یک سال که ترامپ آمده توسط ایران بسته شده است.»

وزیر امورخارجه ایران با اشاره به اینکه اگر هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات ها در انتخابات ایالات متحده پیروز می‌شد، چنین موضعی نسبت به برجام نمی‌گرفت، گفت : «اگر دولت خانم کلینتون روی کار آمده بود اینکه با این میزان خصومت به برجام نگاه کند کمتر بود اما اینکه با صداقت هم کار کنند، اینطور نبود.»

محمد جواد ظریف ضمن اشاره به اینکه ایران در حال حاضر به راحتی و بیش از پیش می‌تواند نفت خود را به فروش برساند، انتقالات بانکی را مهمترین مانع ایجاد شده توسط دولت آمریکا خواند و افزود: «آنچه که اکنون مشکل است این است که دولت آمریکا فشارهایی بر روی برخی بانک‌های بزرگ ایجاد می‌کند.» آقای ظریف افزود: «از روز اول می‌دانستیم برای اینکه محدودیت های دلاری برداشته شود، به حوزه تحریم های اولیه آمریکا نیاز داریم. ما می توانیم با دلار معامله کنیم، فقط این دلار نباید در گردش وارد آمریکا شود.این مسئله به قوانین و پیچیدگی های داخلی آمریکا مربوط می شود. البته برخی معضلات وجود دارد. چون بسیاری از ارزها به دلار بسته شده اند و اگر بخواهند به ارز دیگری تبدیل شوند، باید از مسیر دلار عبور کنند.»

آقای ظریف با تاکید بر مواضع پیشین خود درباره دفاعی بودن فعالیت‌های تسلیحات موشکی ایران گفت: «همه دنیا تلاش می‌کنند که ایران از ابتدایی‌ترین تسلیحات دفاعی برخوردار نباشد اما هیچ کشور نه به لحاظ اخلاقی و حقوقی این اجازه را ندارد که درباره این حق صحبتی با ما داشته باشد.»

عربستان با فرمان غلط وارد منطقه شده

وزیر امورخارجه دولت حسن روحانی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره عربستان سعودی و تحرکات این کشور در منطقه گفت: «عربستان با فرمان غلط وارد منطقه شده و می‌گوید چرا فرمان ما نتیجه نمی‌دهد. اینکه نخست وزیر یک کشور را بازداشت کنید تا در آن کشور تاثیر بگذارید، نتیجه‌اش مشخص است.» وی افزود: «درباره اقدامات عربستان اصلا نگران نیستیم چون سال‌هاست نتایج این کارهایشان را دیده‌اند. متاسفانه یادگیری آنها کند است.»       جواد ظریف با اشاره به ادامه بحران در یمن عربستان و امارات را مسئول مستقیم ان دانست و گفت: «سیاست سه سال گذشته شان جز تنفر و کشتار فایده‌ ای نداشته است هر زمان یمن بخواهد به راه‌حل برسد جز راه حل چهار ماده‌ای ایران هیچ راه‌حلی وجود ندارد.»

ولایتی ابداع کننده یقه‌ پیراهن (دیپلماتیک)

وزیر امورخارجه ایران در ادامه با اشاره به ظاهر دیپلمات‌های ایرانی و نقش این موضوع در کسب احترام بیشتر گفت:‌«ما پس از انقلاب در ابتدا با لباس معمولی در جلسات سازمان ملل شرکت می‌کردیم اما بعد آقای ولایتی این یقه‌ها (دیپلماتیک) را اختراع کردند. این لباس‌ها در آن‌زمان در فروشگاه نبود اما همسر من یقه لباسم را تغییر دادند و فردای آن روز با همین لباس در جلسه شرکت کردم و سپس این لباس به پیراهن دیپلماتیک معرفی شد.» 

A post shared by asriran (@asr_iran) on

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی: سال آینده سال نشاط است؛ صدا وسیما از کینه و سخن ناروا دست بردارد

رسانه آمریکایی: سه نماینده کنگره در سال ۲۰۱۳ با روحانی شام خوردند

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد