جوابیه سفارت فرانسه در تهران به گزارش یورونیوز از مشکلات متقاضیان ویزا

جوابیه سفارت فرانسه در تهران به گزارش یورونیوز از مشکلات متقاضیان ویزا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفارت فرانسه در تهران از تابستان گذشته رسیدگی اداری به درخواست های ویزا را به یک شرکت خصوصی واگذار کرده است.

آگهی

روند اخذ روادید شنگن برای شهروندان ایرانی همواره دارای پیچیدگی های خاص خود بوده است و در برهه هایی از زمان بر دشواری های آن افزوده شده است. اخذ روادید از سفارت فرانسه در تهران هم از جمله موارد دشواری بود که متقاضیان در تهران دستکم از ابتدای سال جاری خورشیدی به طور خاص با آن درگیر شدند.

از جمله دشواری هایی که متقاضیان ویزای فرانسه از اوایل بهار با آن روبرو بودند می توان به قرار ملاقات های دیرهنگام، لغو یکجانبه و بدون توجیه این قرار ملاقات ها و عدم پاسخگویی و در دسترس بودن مسئولان سفارت فرانسه در ایران اشاره کرد. این مشکلات در برهه ای تا جایی پیش رفت که شایعاتی مبنی بر خرید و فروش وقت ویزا آنهم به قیمت های گزاف داغ شد. عدم توانایی سفارت فرانسه در پاسخگویی به این شایعات نیز بر شائبه وجود بازار غیرقانونی افزود. در همین راستا نه تنها پای جراید و مطبوعات داخلی هم به موضوع باز شد بلکه وزارت خارجه ایران هم تلویحا نسبت به وجود شبکه‌های پیچیده در کنار برخی سفارتخانه‌ها واکنش نشان داد. این وزارتخانه ضمن هشدار نسبت به اخذ ویزا یا دادن نوبت سریع‌تر در ازای طلب پول هنگفت تاکید کرد که رسیدگی به این موضوعات را به نهادهای ذی‌ربط ارجاع خواهد داد.

سفارت فرانسه در تهران تابستان گذشته مانند بسیاری از سفارتخانه های این کشور در سطح جهان رسیدگی اداری به درخواست های روادید را به یک شرکت خصوصی واگذار کرد. اما با ورود بخش خصوصی هم اوضاع دستکم در هفته های اولیه سامان نیافت و گزارشاتی مبنی بر هزینه های گزاف و غیرقابل قبول صدور ویزا در رسانه ها منتشر شد. دریافت هزینه های حاشیه ای، عدم امکان دسترسی به نسخه فارسی پایگاه اینترنتی شرکت خصوصی مسئول دریافت پرونده درخواست روادید و سردرگمی هزاران ایرانی از جمله مواردی بود که بر نگرانی ها افزود. هر چند بنا به گفته متقاضیان ویزا از آن زمان تاکنون برخی مشکلات برطرف شده اما پاره ای از این معضلات همچنان پابرجا است.

یورونیوز حدود ۱۰ روز پیش در گزارشی به بررسی مشکلات دریافت روادید فرانسه در تهران پرداخته بود. در آن گزارش به واگذاری مدیریت درخواست های دریافت ویزا به یک شرکت خصوصی اشاره شده بود.

وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه این هفته با ارسال جوابیه ای به گزارش یورونیوز از مشکلات ایرانیان برای دریافت ویزای فرانسه واکنش نشان داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در جوابیه وزارت خارجه فرانسه به یورونیوز هدف از واگذاری تشکیل پرونده متقاضیان روادید به یک شرکت خصوصی افزایش سرعت بررسی پرونده ها و کاهش مهلت زمانی دریافت قرار ملاقات عنوان شده است.

وزارت خارجه فرانسه به نقل از سفارت این کشور در تهران خبر از افزایش ۲۸ درصدی تعداد پرونده های بررسی شده در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل از آن داده است. امری که به گفته این سفارتخانه نتیجه واگذاری مسئولیت پرونده ها به یک شرکت خصوصی است.

به گفته سفارت فرانسه در ایران واگذاری مسئولیت دریافت پرونده متقاضیان ویزا به شرکت خصوصی پیش از این از سوی سفارتخانه های بریتانیا، هلند، دانمارک، نروژ و جمهوری چک در تهران نیز انجام شده است.

سفارت فرانسه در تهران همچنین ضمن تائید انتظار طولانی مدت برخی متقاضیان روادید در مرکز شرکت خصوصی در ابتدای روند جدید از بهبود شرایط سخن گفته است. بنا به اعلام این سفارتخانه نسخه فارسی پایگاه اینترنتی ویژه درخواست ویزا به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت.

سفارت فرانسه در ایران تاکید کرده است که هزینه تقاضای روادید ۲۵ یورو است و برای سایر خدمات ارائه شده توسط شرکت خصوصی هزینه های جداگانه دریافت می شود. با این حال به گفته سفارت فرانسه متقاضیان روادید اجباری به دریافت این خدمات ندارند.

این در حالی است که یکی از متقاضیانی که یورونیوز با آنها در تماس داشت هزینه روند رسیدگی به درخواست ویزای خود را ۲۳۵ یورو اعلام کرده است. به گفته این متقاضی وی ۶۰ یورو برای ویزا، ۲۵ یورو برای تشکیل پرونده، ۵۰ یورو برای شرکت استفاده از خدمات ویژه ارائه شده در شرکت خصوصی، ۹ یورو برای دو قطعه عکس و ۹۱ یورو برای ترجمه مدارک پرداخت کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا خدمات صدور روادید را در روسیه متوقف کرد

انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در ایران آغاز شد

ایران ذخایر سوخت هسته‌ای خود با خلوص نزدیک به درجه تسلیحاتی را برخلاف انتظارات کاهش داده است