Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ابداع یک تست خون جدید؛ تشخیص هشت سرطان متداول در مراحل اولیه

Blood test
Blood test
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرطان ریه، سرطان پستان، سرطان تخمدان، سرطان کبد، سرطان معده، سرطان پانکراس، سرطان مری و سرطان روده از جمله سرطان‌هایی هستند که با این تست جدید در مراحل اولیه قابل تشخیصند.

آگهی

محققان علوم زیستی و پزشکی به تازگی یک تست خون ابداع کردند که به واسطه آن می‌توان هشت نوع از متداول‌ترین سرطان‌ها را در مراحل اولیه و پیش از آن که سلول‌های سرطانی در بدن بیمار پخش شوند، تشخیص دهند.

این تست خون قادر است به طور متوسط ۷۰ درصد مواقع سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهد و این تشخیص می‌تواند در برخی از انواع سرطان تا ۹۸ درصد نیز به درستی صورت گیرد.

سرطان ریه، سرطان پستان، سرطان تخمدان، سرطان کبد، سرطان معده، سرطان پانکراس، سرطان مری و سرطان روده از جمله سرطان‌هایی هستند که با این تست جدید در مراحل اولیه قابل تشخیصند.

پژوهشگران این تست را بر روی هزار بیمار که در مراحل ابتدایی ابتلاء به سرطان بودند مورد آزمایش قرار دادند. ۳۳ درصد سرطان پستان، ۶۰ درصد سرطان ریه و سرطان روده، حدود ۷۰ درصد سرطان‌های مری، پانکراس و معده و بیش از ۹۵ درصد سرطان‌های کبد و تخمدان توسط این تست به درستی تشخیص داده شد.

در این مطالعه که با همکاری محققان در دانشگاه‌ علوم پزشکی جان هاپکینز و دانشگاه ملبورن و تعدادی دیگر از دانشگاه‌های آمریکا و استرالیا صورت گرفت، با یافتن دی‌ان‌ای جهش یافته، پروتئین‌ها و بیومارکرهایی که به جریان خون ریخته می‌شوند، دانشمدان قادرند که سرطان را شناسایی کنند.

این تست خون هنوز در مراحل آزمایشی است و وارد بازار نشده است. قیمت تمام شده این تست حدود ۵۰۰ دلار آمریکا خواهد بود که با دیگر روش‌های تشخیص سرطان برابری می‌کند.

بیشتر بخوانید:

بارقه‌های امید به زندگی 

محقان استرالیایی امیدوارند که این تست تا چند سال آینده وارد بازار شود و بتوان با آن سالانه برزگسالان ۵۰ تا ۷۵ ساله را یعنی کسانی که بیشتر از سایر اقشار جامعه در خطر ابتلاء به انواع سرطان هستند، مورد آزمایش قرار داد.

سرطان به مجموعه بیماری‌هایی اطلاق می‌شود که از تکثیر مهارنشده سلول‌ها پدید می‌آیند. سلول‌های سرطانی به دلایل مختلف از جمله جهش در دی‌ان‌ای از الگوهای سازوکارهای عادی تقسیم و رشد سلول‌ها تبعیت نمی‌کنند و به طور غیر عادی تقسیم شده و رشد می‌کنند.

توده‌های سرطانی با گسترش به بافت‌های مجاور خود، از طریق دستگاه گردش خون و همینطور سیستم لنفاوی می‌توانند به نقاط دیگر بدن رفته و در آنجا تکثیر شوند.

سالانه قریب به ۹ میلیون نفر جان خود را در اثر ابتلاء به سرطان از دست می‌دهند و بدین ترتیب به ازای هر ۶ مرگ یکی به دلیل ابتلاء به سرطان است. 

گرچه دلایل متعددی چون سابقه خانوادگی، سبک زندگی، مصرف دخانیات، مصرف زیاد الکل، عفونت‌های ویروسی و باکتریایی و آلودگی‌های محیط زیستی را از جمله دلایل ابتلاء برشمرده‌اند، اما در اغلب موارد دلیل بروز بیماری به طور قطع مشخص نیست.

تشخیص زودهنگام سرطان می‌تواند شانس بهبود مبتلایان را افزایش دهد. همینطور سبب می‌شود رنج درمان بیماران کاهش یافته و از میزان هزینه‌های گزاف درمان به حد چشمگیری کاسته می‌شود. به همین علت کشف روش‌هایی که تشخیص را سریعتر و آسانتر می‌کنند، می‌تواند تغییرات بنیادینی در علم پزشکی در رابطه با بیماری سرطان ایجاد کنند.

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زندگی مجردی؛ عامل مهم مرگ و میر

اولین قرص دیجیتالی جهان؛ انقلابی در صنعت پزشکی یا ناقض حریم خصوصی؟

انتشار نتیجه مطالعه محققان آمریکایی؛ نیمی از مرگ و میرهای ناشی از سرطان قابل پیشگیری است اما چگونه؟