اولین قرص دیجیتالی جهان؛ انقلابی در صنعت پزشکی یا ناقض حریم خصوصی؟

اولین قرص دیجیتالی جهان؛ انقلابی در صنعت پزشکی یا ناقض حریم خصوصی؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اولین قرص دیجیتالی جهان از سوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا تایید شد.

این دارو نسخه جدیدی از داروی آریپی پرازول با نام تجاری «ابیلیفای» است که برای درمان بیماری‌های چون افسردگی، اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی بکار می‌رود.

داروی دیجیتالی به پزشکان این امکان را می‌دهد تا بتوانند درمان بیمارانشان را پیگیری کنند. اهمیت این دارو بدان سبب است که فراموش کردن مصرف دارو در برخی بیماران می‌تواند اثرات مخربی بر سلامت آنان داشته باشد.

این قرص حاوی حسگری است که در زمان بلعیده شدن و تماس با مایعات معده فعال شده و اطلاعات را به موبایل فرد ارسال می‌کند.

به دلیل آنکه در این روش درمانی اطلاعات شخصی بیمار در دسترس پزشک قرار می‌گیرد، در زمان استفاده از این دارو بیمار باید به پزشک خود اجازه رسمی دهد تا به سوابق دارویی وی دسترسی یابد.

#FDAapproves pill with sensor that digitally tracks if patients have ingested their medication: https://t.co/vJCo4qym0N. pic.twitter.com/Ttc5WuGUuu

— FDA Drug Information (@FDA_Drug_Info) November 14, 2017

براساس اعلام مدیران شرکت «اُتسوکا» مبتکر این طرح که دفتر مرکزی آن در توکیو ژاپن قرار دارد، این شرکت بزودی در کنار ارائه ابلیفای متداول، این قرص دیجیتالی را نیز به مشتریان ارائه خواهد کرد.

درصورت موفقیت این طرح، می‌توان از آن برای درمان سایر بیماری‌های جمانی و روانی استفاده کرد. زمان و میزان دقیق دریافت دارو در بسیاری از بیماری‌ها تعیین کننده است و همچنین آگاهی به وضعیت مصرف میزان دارو به پزشکان این امکان را میدهد تا گامهای استوارتری در زمینه درمان بیمارران بردارند.

با اینحال هنوز بر سر این مساله که این دارو به دلیل قابلیت‌هایش از سویی می‌تواند اثر مثبتی بر روند درمان و بهبود بیماران داشته باشد و از سوی دیگر می‌تواند حریم خصوصی بیماران را نقض کند، همچنان ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گام انقلابی در درمان بیماری‌ها با فن‌آوری اشعه ایکس سه‌بعدی و رنگی

ابداع یک تست خون جدید؛ تشخیص هشت سرطان متداول در مراحل اولیه

خانه‌های هوشمند؛ جاسوسان و هکرها در کمین شما