Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

زندگی مجردی؛ عامل مهم مرگ و میر

Free stock photos of marriage · Pexels
Free stock photos of marriage · Pexels
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افراد مجرد میانسال و سالمند پنجاه درصد بیشتر از افراد متاهل در خطر انواع مرگ و میر بخصوص در اثر بیماری‌های قلبی-عروقی قرار دارند.

آگهی

نتایج یک مطالعه که به تازگی در مجله تحقیقات پزشکی مجله انجمن قلب آمریکا (JAHA) منتشر شده نشان می‌دهد که افراد مجرد میانسال و سالمند بیشتر از افراد متاهل در خطر مرگ ومیر در اثر عوامل گوناگون بخصوص بیماری‌های قلبی-عروقی قرار دارند. 

در این تحقیق که بر روی بیش از ۶۰۰۰ نفر از افراد بالای ۶۰ سال صورت گرفته نشان می‌دهد افراد مجرد حدود ۲۴ درصد بیشتر از افراد متاهل در خطر مرگ ناشی از عوامل مختلف قرار دارند. با در نظر گرفتن بیماری‌های قلبی-عروقی، مشخص شده است که افراد مجرد حدود ۴۵ درصد بیشتر از افراد متاهل در خطر مرگ و میر ناشی از این بیماری‌ها قرار دارند. همچنین امکان مرگ افراد مجرد ۵۲ درصد بیشتر از افراد متاهل در اثر مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی-عروقی و همچنین مرگ بر اثر سکته قلبی است.

در این تحقیق در گروه مجردها افرادی را قرار دادند که یا هرگز ازدواج نکرده‌اند و یا به دلایلی چون مرگ همسر یا طلاق در زمان این مطالعه مجرد بودند.

در توضیح اینکه چه رابطه‎ای میان مرگ و میر افراد و وضعیت تاهل آنان وجود دارد به این مساله اشاره شده که سبک زندگی و مصرف منظم داروها از عوامل مهم و موثر بر سلامت افراد است چرا که افراد متاهل بیشتر از افراد مجرد به نحوه تغذیه و فعالیت بدنی خود اهمیت می‌دهند و همینطور ارتباطات اجتماعی بیشتر و باکیفیت‌تری دارند.

در همین راستا در این مطالعه نشان داده شده که افراد مجرد دارای فشار خون و کلسترول بالاتری نسبت به افراد متاهل هستند.

نتایج این مطالعه می‌تواند به پزشکان کمک کند تا از وضعیت تاهل افراد به عنوان عاملی مرتبط با مرگ بخصوص مرگ در اثر بیماری‌های قلبی-عروقی بهره بگیرند و در مسیر درمان آنان از روش‌های درمانی موثر‌تری استفاده کنند.

بیماری‌های قلبی-عروقی عامل اصلی مرگ و میر درجهان

بیماری‌های قلبی-عروقی دلیل اصلی مرگ و میر در جهان است. این بیماری‌ها سالانه جان قریب به ۱۸ میلیون نفر را در جهان می‌گیرد و عامل نزدیک به ۲۷٪ از تمام مرگ و میرها هستند.

بیماری‌های قلبی-عروقی همچنین سبب ازکار افتادگی در بخش بزرگی از جمعیت جهان شده و هزینه‌های درمانی زیادی بر دوش دولت‌ها می‌گذارند. از این رو کارشناسان، متخصصان و محققان علوم پزشکی بر لزوم پیشگیری از این بیماری‌ها با اصلاح سبک زندگی تاکید فراوانی دارند.

از میان میلیون‌ها نفری که سالانه جان خود را براثر بیماری‌های قلبی-عروقی از دست می‌دهند، سهم ایرانیان ۲۰۰ هزار نفر یعنی ۵۴ درصد تمام مرگ و میرها در سال و سهم افغانستان حدود ۵۰ هزار نفر یعنی ۱۹ درصد میزان مرگ و میرهای سالانه در این کشور است.

بیشتر بخوانید:

مهمترین عامل مرگ و میر در جهان چیست؟

به بهانه روز جهانی دیابت؛ از فن‌آوری‌های دیجیتال کنترل انسولین تا رژیم غذایی مناسب

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابداع یک تست خون جدید؛ تشخیص هشت سرطان متداول در مراحل اولیه

قرص هوشمند برای تشخیص بیماری‌های دستگاه گوارش

عینکی که ممکن است از دیابت جلوگیری کند