Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترامپ استفاده از عبارت «سوراخ مستراح» را تکذیب کرد

رئیس جمهوری آمریکا
رئیس جمهوری آمریکا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا به برخی گزارشها رئیس جمهوری ایالات متحده در جلسه ای در کاخ سفید با پذیرش مهاجر از برخی کشورهای آفریقایی و هائیتی که «سوراخ مستراح» هستند، مخالفت کرده است.

آگهی

کشورهای آفریقایی در واکنش به سخنان جنجالی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد پذیرش مهاجران این اظهارات را «نژادپرستانه» خواندند.

بنا به برخی گزارشها رئیس جمهوری ایالات متحده در جلسه ای در کاخ سفید در مورد پیش نویس قانون مهاجرت با پذیرش مهاجر از برخی کشورهای آفریقایی، هائیتی و السالوادور که «سوراخ مستراح» هستند مخالفت کرده است.

دونالد ترامپ روز جمعه در واکنش به گزارشهای منتشرشده سخنانی را که از قول وی نقل شده است، تکذیب کرد. در مقابل دیک دوربین، سناتور دموکرات که در جلسه حاضر بوده است استفاده رئیس جمهوری آمریکا از عبارت «سوراخ مستراح» برای کشورهای آفریقایی را تائید کرد.

اتحادیه آفریقا در واکنش به سخنانی که از قول دونالد ترامپ نقل شده است اظهارات منتسب به وی را «بسیار نژادپرستانه» خواند.

جسی دوارته، معاون دبیرکل حزب حاکم «کنگره ملی آفریقا» در آفریقای جنوبی نیز اظهار داشت: «کشور ما سوراخ مستراح نیست. هائیتی و دیگر کشورهای درمانده نیز سوراخ مستراح نیستند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزارت خارجه بوتسوانا نیز در واکنش به سخنانی که از قول دونالد ترامپ نقل شده است سفیر آمریکا را احضار کرد. وزارت خارجه بوتسوانا این اظهارات را «بسیار غیرمسئولانه، ناپسند و نژادپرستانه» خوانده است.

دولت هائیتی نیز در بیانیه ای سخنان منتشر شده از قول دونالد ترامپ را «غیرقابل قبول» دانست. در این بیانیه اظهارات رئیس جمهوری ایالات متحده «ساده انگارانه و نژادپرستانه» توصیف شده است. سفیر هائیتی در واشنگتن نیز ابراز امیدواری کرد که در صورت صحت سخنان نقل شده از دونالد ترامپ، وی عذرخواهی کند.

وزیر خارجه السالوادور نیز از ارسال یادداشت اعتراض آمیز رسمی به دولت آمریکا به دلیل سخنان منتسب به رئیس جمهوری این کشور خبر داده است.

از سوی دیگر تنها ساعاتی پس از انتشار سخنان منسوب به رئیس جمهوری آمریکا جان فیلی، سفیر این کشور در پاناما از سمت خود کناره گیری کرد. وی استعفای خود را بر مبنای «اصولی» که به آن باور دارد ارزیابی کرد. سفیر ایالات متحده در پاناما همچنین تاکید کرده است که نمی تواند به فعالیت در دولت دونالد ترامپ ادامه دهد.

روپرت کولویل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز روز جمعه سخنان منتشر شده به نقل از دونالد ترامپ را «تکان دهنده» و «شرم آور» خواند. 

روزنامه رسمی واتیکان نیز روز جمعه سخنان منتسب به دونالد ترامپ را «تند و توهین آمیز» دانست. این روزنامه از چاپ عبارت «سوراخ مستراح» خودداری کرده است.

در مقابل سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید درباره اظهارات منتسب به دونالد ترامپ از تکذیب این سخنان سر باز زد و تنها اظهار داشت: «برخی شخصیتهای سیاسی در واشنگتن تصمیم گرفته اند برای کشورهای خارجی مبارزه کنند اما رئیس جمهور ترامپ همیشه برای مردم آمریکا مبارزه می کند.»

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به اظهارات منسوب به رئیس جمهوری ایالات متحده این سخنان را «تاسف آور و بی ثمر» خوانده است.

روزنامه واشنگتن پست در گزارش خود در مورد اظهارات دونالد ترامپ به نقل از چند منبعی که در جلسه روز پنجشنبه حاضر بوده اند استفاده دونالد ترامپ از عبارت «سوراخ مستراح» برای برخی از کشورهای آفریقایی، هائیتی و السالوادور را تائید کرد.

بنا به گزارش این روزنامه رئیس جمهوری آمریکا در این جلسه پرسیده است: «چرا ما باید به مهاجران بیشتری از هائیتی نیاز داشته باشیم؟»

برخی گزارشها  حاکی است رئیس جمهوری آمریکا در جلسه روز پنجشنبه خواستار پذیرش مهاجر از کشورهایی مانند نروژ شده است.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: چرا مهاجران را از کشورهایی که «سوراخ مستراح» هستند راه بدهیم؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اهالی اتحادیه اروپا و نروژ بیش از اتباع هائیتی به آمریکا مهاجرت می کنند

واکنش ماکرون به کشورهای «سوراخ مستراح» ترامپ: به کشورها احترام بگذاریم

ابتکار صد هزار دلاری:‌ تبلیغ اجاره خانه در کشورهایی که ترامپ سوراخ مستراح نامید