Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عالی‌ترین مقام نظامی ایران کشته‌ شدن معترضان ناآرامی‌های اخیر را مشکوک خواند

عالی‌ترین مقام نظامی ایران کشته‌ شدن معترضان ناآرامی‌های اخیر را مشکوک خواند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرلشکر محمد باقری با مستثنی دانستن حمله به پادگان‌های نظامی ودفاع از مجموعه‌های نظامی در چنین موقعیت‌هایی را طبیعی خواند و گفت: «موارد کشته‌هایی که اتفاق افتاده عمدتا مشکوک است.»

آگهی

محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، کشته‌شدن معترضان در جریان اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف ایران را «مشکوک» دانست. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح حمله به پادگان‌های نظامی را استثناء دانست و دفاع از مجموعه‌های نظامی در چنین موقعیت‌هایی را «طبیعی» ارزیابی کرد. وی گفت: «موارد کشته‌هایی که اتفاق افتاده عمدتا مشکوک است. چرا که تیراندازی‌های صورت گرفته از پشت سر و یا مناطق نامشخص اجرا شده که در دست بررسی است.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد حسین باقری روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای «بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس» با بیان اینکه بر طبق دستور العمل ستاد نیروهای مسلح، حمل اسلحه برای نیروهای نظامی و انتظامی در خیابان ممنوع است، عنوان کرد: «حتی یک مورد سراغ نداشتیم که [فردی] از نیروهای انتظامی، سپاه یا بسیج با اسلحه به خیابان آمده باشند.»

در جریان اعتراضات در شهرهای مختلف ایران که از هفتم دی ماه آغاز شد، دست‌کم ۲۱ نفر کشته و تعداد زیادی از معترضان بازداشت شدند.

بیشتر بخوانید:

۹۰ دانشجو در جریان ناآرامی‌های ایران بازداشت شده اند

روزشمار اعتراضات سراسری دی ماه ۹۶ در ایران

بسیاری از مقامات سیاسی از جمله رهبر ایران و همچنین فرماندهان نظامی در روزهای گذشته این اعتراضات را نتیجه دخالت عوامل خارجی ارزیابی کرده بودند.

سرلشکر محمد باقری نیز با «شورش» و اغتشاش خواندن این تحرکات، اتفاقات اخیر ایران را «فضاسازی و عملیات روانی دشمن» نامید و با اشاره به تظاهرات‌های هواداران حکومت در شهرهای مختلف افزود: «راهپیمایی‌های خودجوشی که در نقاط مختلف کشور ما صورت گرفت نشان می‌دهد که ملت ما از ترفند‌های دشمن آگاه هستند و در برابر توطئه‌های دشمنان هوشیارانه اقدام می‌کنند.»

بیشتر بخوانید: رهبر ایران: نقشه مربوط به آمریکایی‌ها و صهیونیست‌هاست

مقامات ایران در حالی انگشت اتهام را به سوی عوامل خارجی نشانه رفته‌اند که مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته با تصویب قطعنامه‌ای ضمن اعلام حمایت از شرکت‌کنندگان در اعتراضات اخیر، «نقض فاحش حقوق بشر، فساد و اقدامات مخرب و برهم زننده ثبات در خارج از کشور» توسط حکومت ایران را محکوم کرد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در واکنش به این اقدام مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا این کشور را «نماد ظلم» و دارای «سابقه وحشیگری و جنایت» دانست و افزود: «قطعا اینگونه موضع‌گیری‌ها از سوی چنین کشوری با آن سابقه وحشی‌گری کاملا مضحک است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیانیه مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ از بستری شدن شاهرودی در آلمان تا نقش برادر زن صدام در ناآرامی‌های ایران

تصویب قطعنامه حمایت از معترضان ایران در مجلس نمایندگان آمریکا

رویترز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای: ایران در حال توسعه تولیدات موشکی است