از تمدید وضعیت اضطراری در ترکیه تا کنایه آنکارا به واشنگتن

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 از تمدید وضعیت اضطراری در ترکیه تا کنایه آنکارا به واشنگتن

معاون نخست‌وزیر ترکیه از تمدید وضعیت فوق العاده در این کشور خبر داد. بکر بوزداغ پس از نشست روز دوشنبه کابینه خطاب به خبرنگاران گفت که این وضعیت بار دیگر و برای یک دوره سه ماهه تمدید خواهد شد.

سخنگوی دولت ترکیه در این باره گفت: «این موضوع احتمالا در شورای عالی امنیت ملی بررسی و در نشست کابینه تایید می شود. سپس در پارلمان درباره آن بحث و در نهایت اجرایی خواهد شد.

آقای بوزداغ در ادامه با اشاره به پرونده هاکان آتیلا در آمریکا با دیگر انگشت اتهام را بسوی فتح الله گولن و طرفدارانش نشانه گرفت. او گفت: «این پرونده، در ادامه اقدامی است که فرقه تروریستی فتو در دسامبر ۲۰۱۳ موفق به انجامش نشد و اکنون با همکاری اف بی آی، سیا و برخی مقامات قضایی آمریکا آن را پیگیری می‌کند».

جنجال سیاسی به دنبال این فساد مالی و افشای ارتباط چند مقام بلند پایه ترک در سال ۲۰۱۳ باعث تلاشی دولت وقت ترکیه به نخست وزیری رجب طیب اردوغان و استعفای وزیر اقتصاد شد. نام ۹ نفر در در آمریکا در ارتباط با اتهام آورده شده اما تنها یک نفر در صندلی دادگاه محاکمه می شود: محمد هاکان آتیلا،از مدیران سابق هالک بانک.

بیشتر بخوانید:

وضعیت اضطراری در ترکیه بار دیگر تمدید شد

پارلمان ترکیه با برقراری وضعیت اضطراری موافقت کرد

ترکیه بعد از کودتای ناکام در این کشور (مورخ ۱۵ جولای ۲۰۱۶) حالت فوق‌العاده اعلام کرده است. در این مدت دهها هزار نفر بازداشت و بسیاری از مقام خود برکنار شده اند یا شغل خود را از دست داده اند.

اعلام وضعیت اضطراری به رییس جمهور و کابینه اس اجازه می دهد تا بدون نیاز به چراغ سبز پارلمان نسبت به تصویب و اجرای قوانین مد نظر خود اقدام کنند و در این راستا آزادی های سیاسی و اجتماعی را محدود کنند.

كودتای نافرجام ترکیه؛ یک سال بعد