Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دیپلماسی توییتری ترامپ چه تاثیری بر اعتراضات در ایران دارد؟

U.S. President Donald Trump
U.S. President Donald Trump Copyright REUTERS/Jonathan Ernst
Copyright REUTERS/Jonathan Ernst
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شماری از تحلیلگران سیاسی معتقدند که پیام‌های توییتری دونالد ترامپ دربارۀ ایران، در وضعیت کنونی مفید نیستند چراکه رئیس جمهوری آمریکا در میان ایرانیان اعتباری ندارد.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه با نوشتن پیام جدیدی در صفحه خود در شبکه اجتماعی توییتر، بار دیگر به تحولات ایران واکنش نشان داد.

او نوشت: «مردم ایران درنهایت علیه رژیم وحشی و فاسد ایران وارد عمل شدند. تمام پولی که رئیس جمهور اوباما به طرز احمقانه‌ای به آنها داد، به جیبهایشان رفت و برای تروریسم صرف شد. مردم دچار کمبود غذا و تورم بالا بوده و از حقوق بشر برخوردار نیستند. آمریکا در حال تماشاست.»

این هفتمین پیام توییتری آقای ترامپ در واکنش به تحولات ایران طی چند روز اخیر بود. رئیس جمهوری آمریکا متن همین پیام را در اینستاگرام هم منتشر کرده است.

او در اولین روز ژانویه و پس از آغاز دور جدیدی از اعتراضات در این کشور که شماری کشته بر جای گذاشت نیز در پیامی اعلام کرد که «زمان تغییر» در ایران فرا رسیده است.

بیشتر بخوانید: زمان تغییر برای حکومت ایران فرا رسیده است

آیا پیام‌های توییتری دونالد ترامپ به اعتراضات کمک می‌کند یا به آنها ضربه می‌زند؟

تحلیلگران سیاسی این عقیده را دارند که پیام‌های توییتری دونالد ترامپ دربارۀ ایران، در وضعیت کنونی مفید نیستند چراکه دونالد ترامپ در میان ایرانیان اعتباری ندارد.

دونالد ترامپ در پیام‌هایش می‌نویسد که رژیم‌های سرکوبگر برای همیشه تحمل نخواهند شد؛ همچنین بر این موضوع اشاره دارد که رهبر ایران ثروت این کشور را صرف حمایت از تروریسم می‌کند. اظهار نظر دونالد ترامپ علیه رژیم ایران نه تنها کمکی به مردم ایران نمی‌کند بلکه ممکن است بهانه‌ای برای سرکوب بیشتر باشند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز پیش از این با اشاره به اظهارات آقای ترامپ و برخی از دولتمردان او اعلام کرده بود که مردم ایران هیچ اعتباری برای «فرصت طلبان» قائل نیستند.

به نظر تحلیلگران در حال حاضر بهترین کاری که جهان می‌تواند انجام دهد این است که با حمایت از آزادی بیان، همبستگی خود را با مردم ایران نشان دهد.

برخی نیز معتقدند که آنچه در حال حاضر در ایران در حال روی دادن است، بر خلاف سال ۱۳۵۷ شمسی که تجربۀ «انقلاب بدون دموکراسی» بود، بیشتر شبیه به درخواست برای تحقق «دموکراسی بدون انقلاب» است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توییتر می‌گوید کارکنانش پیامهای کاربران را نمی‌خوانند

ویدئو؛ جدال توئیتری رهبران ایران و آمریکا

واکنش فرانسه به اعتراضات در ایران؛ سفر وزیر خارجه به تعویق افتاد