واکنش فرانسه به اعتراضات در ایران؛ سفر وزیر خارجه به تعویق افتاد

Ministère français des Affaires Etrangères et Européennes Quai d'Orsay Pari
Ministère français des Affaires Etrangères et Européennes Quai d'Orsay Pari Copyright Jebulon
Copyright Jebulon
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفر ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه به ایران به تعویق خواهد افتاد که دلیل آن، مشکلات برنامه‌ریزی سفر از سوی ایران است.

آگهی

اولیویه گوون، معاون سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز سه‌شنبه و در جریان یک نشست خبری به پرسشهایی دربارۀ موضع کشورش در قبال اعتراضات مردمی روی داده در ایران پاسخ گفت.

او اعلام کرد: «مقامات فرانسه با دقت تحولات ایران را پیگیری می‌کنند. حق اعتراض آزادانه و همچنین برخورداری از جریان آزاد اطلاعات، از حقوق اساسی هستند. فرانسه نگرانی خود را نسبت به شمار قابل توجه قربانیان و دستگیرشدگان این حوادث نیز ابراز می‌دارد. این موضوعات و بطور کلی مساله احترام به حقوق بشر، در قلب گفتگوها و مراودات ما با مقامات ایرانی طی هفته‌های پیش رو خواهد بود.»

آقای گوون همچنین در پاسخ به پرسشی در این باره که "آیا سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران که برای جمعه آینده برنامه‌ریزی شده بود، با وجود اعتراضات اخیر انجام خواهد شد؟" گفت: «در حال حاضر در این باره اطلاعاتی نداریم که به شما ارائه دهیم. همانطور که شخص وزیر پیش از این بارها تکرار کرده است، فرانسه خواستار گفتگوهای منظم، مستقیم و پویا با ایران است. این گفتگوها شامل موضوعات مربوط به حقوق بشر نیز می‌شود.»

با این وجود پس از این نشست خبری آقای گوون در گفتگو با مسعود سالاری، خبرنگار یورونیوز اعلام کرد که سفر ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه به ایران به تعویق خواهد افتاد که دلیل آن، مشکلات برنامه‌ریزی سفر از سوی ایران است. او افزود که وزیر خارجه فرانسه همچنان مشتاق سفر به ایران است.

سفر ژان ایو لودریان، مقدمه سفر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه خواهد بود که قرار است اوایل سال ۲۰۱۸ انجام شود.

بیشتر بخوانید: واکنش چهره‌های سیاسی و رسانه‌های جهان به اعتراضات در ایران

بیشتر بخوانید: واکنش‌ مقام‌های سیاسی و نظامی ایران به اعتراضات سراسری

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون: اگر باب گفتگو با ایران بسته شود خطر جنگ وجود دارد

دیپلماسی توییتری ترامپ چه تاثیری بر اعتراضات در ایران دارد؟

اتحادیه اروپا خواستار تعهد ایران به حق اعتراض مسالمت‌آمیز برای شهروندان شد