روسیه: در سوریه حضور نظامی دائمی خواهیم داشت

Vladimir Putin 2017 New Year Address to the Nation
Vladimir Putin 2017 New Year Address to the Nation   -  Copyright  New Year Address to the Nation
نگارش از Euronews

ولادیمیر پوتین می‌گوید قصد ندارد نیروهایش را بطور کامل از خاک سوریه خارج کند.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که کشورش قصد دارد حضور نظامی دائمی در دو پایگاه خود در خاک سوریه داشته باشد.

به گفته وی پایگاه هوایی حمیمیم در لاذقیه و پایگاه دریایی طرطوس در ساحل مدیترانه برای حضور دائمی نیروهای روسیه آماده خواهند شد. 

این خبر پس از آن منتشر شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور روز دوشنبه و در جمع شماری از قانونگذاران روس گفت که قصد ندارد نیروهایش را بطور کامل از خاک سوریه خارج کند.

آقای پوتین گفت: «نیازی به استفاده از نیروهای مسلح روسیه در خاک سوریه به گستردگی که تا کنون استفاده می‌شد نیست؛ با این وجود ما دو پایگاه در آنجا داریم و قطعا به تلاش‌های ضد تروریستی خود از جمله در خاک سوریه ادامه می‌دهیم و اگر لازم باشد در آنجا بصورت انتخابی وارد عمل خواهیم شد.»

رئیس جمهوری روسیه در ۱۱ دسامبر و پس از دو سال دخالت نظامی در درگیری‌های سوریه، سرانجام دستور تخلیه بخشی از نیروهایش را از خاک این کشور صادر کرده بود. این تخلیه پس از آن انجام شد که روسیه اعلام کرد ماموریت خود در شکست نیروهای داعش را با موفقیت به پایان رسانده است.

بیشتر بخوانید: ارتش روسیه پایان داعش در سوریه را اعلام کرد

آقای پوتین دربارۀ علت صدور این دستور تخلیه، با اشاره به اینکه وضعیت با گذشته تغییر کرده است گفت: «حضور در سوریه مانند گذشته و با استفادۀ گسترده از تمام اجزای نیروهای مسلح‌مان نیست. تخلیه نیروها انجام شد زیرا در آنجا، دست‌کم برای اکنون، دیگر به این همه تجهیزات و پرسنل نیازی نیست.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط