انتقاد شدید چین و روسیه به راهبرد امنیتی آمریکا

انتقاد شدید چین و روسیه به راهبرد امنیتی آمریکا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چین ترامپ را به رئیس جمهوری تشبیه می کند که در دوران جنگ سرد زندگی می کند

آگهی

یک روز پس از اعلام سند راهبردی جدید امنیتی آمریکا از سوی رئیس جمهوری این کشور دولتهای رقیب، چین و روسیه واکنش تندی نشان دادند. برنامه ۶۸ صفحه‌ای امنیتی ایالات متحده پس از کمتر از یکسال آماده شده است و دونالد ترامپ دوشنبه محورهای اصلی آنرا اعلام کرد. چین در واکنش به این برنامه راهبردی، دونالد ترامپ را متهم کرد که همچنان در دوران جنگ سرد زندگی می کند.

کرملین هم در پاسخ به این برنامه اعلام کرد دولت ایالات متحده مانند یک حکومت «امپریالیستی» رفتار می کند. دولت ولادیمیر پوتین اعلام کرد این برنامه امنیتی کاملا یک جانبه است و آمریکا تفاهم وبرنامه‌های مشترک المنافع را نادیده گرفته است.

انتقاد اصلی دو ابرقدرت نظامی جهان به رقیب اصلی آمریکا در جایی است که در راهبرد امنیتی می خوانیم: «روسیه و چین با به چالش کشیدن قدرت، نفوذ و منافع آمریکا می‌کوشند امنیت و موفقیت اقتصادی آمریکا را تضعیف کنند؛ از آزادی و عادلانه بودن نظام اقتصادی جهان بکاهند و به این وسیله قدرت نظامی خود را افزایش دهند، اطلاعات را در جوامع خود محدود کنند و نفوذ خود را گسترش دهند».

در این سند دولت ترامپ تاکید زیادی بر افزایش همکاریهای امنیتی با کشورهای آسیای شرقی دارد. کشورهایی که بحران امنیتی با چین در دریای چین جنوبی دارند. ترامپ اعلام کرده است که راهبرد این کشور قصد دارد ائتلافی محکم و پایدار با کشورهای همسایه جنوبی چین داشته باشد. سخنگوی وزارت خارجه چین در اولین واکنش به این راهبرد امنیتی آمریکا گفت که این برنامه «به ضرر واشنگتن و دیگران خواهد بود».

هوا چونینگ تاکید کرد هر کشوری که بخواهد به چین افترا بزند و یا گزارشها را تحریف کند کار بیهوده‌ای انجام داده است و امنیت خاور دور را به خطر می اندازد. وی اعلام کرد آمریکا باید از تحریف عمدی اهداف راهبردی چین دست بردارد و روحیه جنگ سرد را کنار بگذارد. سخنگوی وزارت خارجه چین افزود که «چین هرگز به دنبال توسعه خود به هزینه دیگر کشورها نیست و در عین حال از حقوق و منافع قانونی خود را نیز کوتاه نمی‌آید».

مسکو هم به راهبرد جدید امنیتی آمریکا واکنش نشان داد و نسبت به نوع نگاهی که در آن نسبت به روسیه وجود دارد اعتراض شدیدی کرد. دیمیتری پسکاف، سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، روز سه‌شنبه در واکنش به این بخش از راهبرد امنیتی جدید آمریکا گفت که کرملین با این گزاره که «روسیه تهدیدی علیه ایالات متحده است» موافق نیست. آقای پسکاف افزود که «در نگاه اول، استراتژی جدید، ماهیتی امپریالیستی دارد و نشان‌دهنده فقدان تمایل آمریکا برای کنار گذاشتن یک‌جانبه‌گرایی است.»

در سند راهبرد امنیتی جدیدی آمریکا از کاهش نقش سلاح‌های هسته‌ای در راهبرد امنیتی این کشور پس از جنگ سرد انتقاد شده است. در این سند اشاره‌ای به دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ نشده است اما از روسیه به دلیل تهدید منافع آمریکا در داخل و خارج ایالات متحده انتقاد شده است.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: احتمال استفاده از سلاح اتمی می تواند افزایش یابد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع آمریکا: تمرکز ما دیگر روی تروریسم نیست

روسیه: در سوریه حضور نظامی دائمی خواهیم داشت

گفتگوی رهبران آمریکا و چین؛ شی‌ جین پینگ: از خط قرمز تایوان عبور نکنید