درخواست مسکو از کاخ سفید برای گفتگو با کره شمالی و پرهیز از به کارگیری ادبیات تهاجمی

 درخواست مسکو از کاخ سفید برای گفتگو با کره شمالی و پرهیز از به کارگیری ادبیات تهاجمی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این گفتگو مقرر شد ضرورت عبور از زبان تحریم و گشایش فرایند گفتگوها در سریعترین زمان ممکن مورد توجه قرار گیرد.

آگهی

مسکو می گوید وزرای خارجه روسیه و آمریکا روز سه شنبه بر اهمیت حل بحران کره شمالی از طریق گفتگو تاکید کردند.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد سرگئی لاوروف و رکس تیلرسون در گفتگوی تلفنی خود با محوریت کره شمالی بر سر ضرورت گشایش گفتگوها در خصوص برنامه تسلیحات هسته ای پیونگ یانگ به توافق رسیدند.

در این بیانیه همچنین آمده است: «دو طرف بر مغایرت برنامه هسته ای کره شمالی با خواسته های شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکید کردند و مقرر شد ضرورت عبور از زبان تحریم و گشایش فرایند گفتگوها در سریعترین زمان ممکن مورد توجه قرار گیرد.»

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود با اشاره به اینکه تماس تلفنی از جانب واشنگتن برقرار شده بود تصریح کرد آقای لاوروف باردیگر با انتقاد از ادبیات تهاجمی واشنگتن در قبال بحران کره شمالی و افزایش تحرکات نظامی در منطقه این رویکرد و اقدامات مشابه را غیر قابل قبول و سبب تشدید تنش ها در شبه جزیره کره توصیف کرد.»

این درحالیست که شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه با حمایت چین، متحد کره شمالی، نهمین دور تحریم های بین المللی بر ضد پیونگ یانگ را در قالب قطعنامه ای به تصویب رساند. به موجب این قطعنامه پیونگ یانگ تحت تحریم‌هایی جدید از جمله محدودیت در واردات نفت قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: تصویب نهمین دور تحریم های کره شمالی در شورای امنیت سازمان ملل متحد

کره شمالی در واکنش به تصویب این قطعنامه ضمن تهدید کشورهایی که به آن رای داده اند اعمال تحریم های جدید را اقدامی جنگ طلبانه با هدف محاصره کامل اقتصادی این کشور قلمداد کرده است.

بیشتر بخوانید: کره شمالی: تحریم‌های جدید شورای امنیت اقدامی جنگ‌طلبانه است

روسیه ضمن هشدار نسبت به خطر بالاگرفتن این بحران تا حدی که دیگر نتوان آنرا کنترل کرد خواهان گشایش گفتگوها میان کره شمالی و واشنگتن شده است. مسکو همچنین برگزاری مانوورهای مشترک میان واشنگتن و کره جنوبی را مورد انتقاد قرار داده و آنرا عاملی تحریک آمیز برای پیونگ یانگ تلقی کرده است.

کره شمالی از سپتامبر سال ۲۰۱۶ تاکنون یک آزمایش هسته‌ای انجام داده و بارها بر خلاف قطعنامه‌های سازمان ملل متحد اقدام به شلیک موشک کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرده در صورت حمله به خاک کشورش کره شمالی را با خاک یکسان خواهد کرد. این در حالیست که پیونگ یانگ اعلام کرده که جامعه بین الملل باید این کشور را به عنوان یک قدرت هسته‌ای به رسمیت بشناسد.

درخواست لاوروف از همتای آمریکایی خود برای گذر از مرحله تحریم و آغاز گفتگوها با پیونگ یانگ در حالی مطرح می شود که واشنگتن روز شه شنبه اعلام کرد دو تن از مسئولان بلند پایه کره شمالی را در ارتباط با برنامه موشک های بالیستیک این کشور مورد تحریم قرار داده است.

استون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا با انتشار بیانیه ای تصریح کرد این تحریم ها که با هدف منزوی کردن هر چه بیشتر کره شمالی و پاک سازی کامل شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای صورت گرفته است دو تن از مسئولان ارشد برنامه تسلیحات موشکی این کشور به نام های «کیم جونگ سیک» و «ری پیونگ چول» را شامل می شود. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست کانادا؛ توافق ۲۰ کشور برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه کرۀ شمالی

انتقال مخفیانه نفت به کره شمالی و جنجال درباره عامل این انتقال

روسیه: حضور نظامی آمریکا در ژاپن مانع صلح مسکو و توکیو است