Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بحران هواپیمایی امارات و تونس؛ تبعیض علیه زنان یا تدابیر امنیتی؟

Airbus A380-800 - Emirates
Airbus A380-800 - Emirates
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تونس تمامی پروازهای خطوط هوایی امارات را به دلیل «رفتار تبعیض‌آمیز علیه زنان» به حالت تعلیق درآورد. امارات عربی متحده اما این اقدام را «مرتبط با تدابیر امنیتی» خواند.

آگهی

تونس تمامی پروازهای ورودی و خروجی خطوط هوایی امارات را به دلیل «رفتار تبعیض‌آمیز و نژادپرستانه» با زنان این کشور آفریقای شمالی به حالت تعلیق درآورد.

این اقدام در روز یکشنبه ۳ دی (۲۴ دسامبر) دو روز پس از آن که از ورود زنان تونسی مجرد زیر ۳۰ سال به هواپیمایی خطوط هوایی امارات جلوگیری به عمل آمد، صورت گرفت.

وزارت حمل و نقل تونس در یک پست فیسبوکی نوشت: «ما تصمیم گرفتیم تمامی پروازهای ورودی و خروجی شرکت حمل و نقل هوایی امارات را به حالت تعلیق درآوریم تا زمانی که این شرکت راه حل مناسبی برای پروازهای خود مطابق قوانین بین‌المللی بیابد.»

در همین حال، سالم زعابی سفیر امارات عربی متحده به وازرت امور خارجه تونس فراخوانده شد تا در مورد این مساله توضیح دهد. آقای زعابی این اتفاق را یک اقدام «موقت» و «مرتبط با تدابیر امنیتی» خواند.

سعيده غاراش، سخنگوی ریاست جمهوری تونس در مصاحبه با رادیو شمس گفت: «مقامات امنیتی و حفاظتی امارات عربی متحده اطلاعاتی درمورد یک اقدام تروریستی دریافت کرده بودند که در آن یک زن که با پاسپورت تونسی سفر می‌کند نقش دارد.»

انور محمد قرقاش، وزیر امور خارجه امارات عربی متحده نیز آن را یک مساله «امنیتی» خواند. وی در توییتر خود در این باره نوشت: «در کشور امارات عربی متحده ما به توانمندسازی زنان افتخار می‌کنیم. ما زنان تونسی را ارزشمند می‌دانیم و به آنان احترام می‌گذاریم. ما باید از تفسیر غلط در این باره جلوگیری به عمل آوریم.»

بازماندگان از سفر

یکی از زنان تونسی که از سفر بازمانده بود در یک ایستگاه رادیو محلی تونسی در مورد این ماجرا صحبت کرد.

او گفت: «زمانی که ما به فرودگاه وارد شدیم وضعیت اسفناک بود. آنها (کارکنان هواپیمایی امارات) به ما گفتند زنان تونسی زیر ۳۰ سال نمی‌توانند با خطوط هواپیمایی امارات پرواز کنند.»

یکی دیگر از مسافران نیز به خبرنگاران گفت که مردان و کودکان اجازه پرواز یافتند اما زنان زی ۳۰ سال نه. این مسافر در ادامه افزود: «به این ترتیب دختر و مادر باید در تونس بمانند و پسر و پدر می‌توانند سفر کنند. این چه منطقی است؟ این رفتار تحقیرآمیز است. این رفتار برای زنان تونسی و برای مردم تونس تحقیرآمیز است.»

وزارت دادگستری تونس نیز روز جمعه اعلام کرد: «چنین اقدامی غیرقانونی و متناقض با مقرارات حمل و نقل هوایی بین‌المللی است.»

با وجود تلاش‌های مقامات امارات عربی متحده در شفاف سازی این مساله، گروه‌های حقوق بشری تونسی این اتفاق را تبعیض‌آمیز و نژادپرستانه خواندند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تعلیق پروازها و افزایش تدابیر امنیتی محور مذاکرات السیسی و کامرون

تعلیق پروازها از شرم الشیخ به بریتانیا به دلیل تدابیر امنیتی

پلیس فنلاند: حمله با چاقو به یک کودک در هفته‌ گذشته «انگیزه نژادی» داشته است