Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شناسایی هویت قربانیان نبرد با داعش؛ چالش جدید ساکنان موصل

Displaced Iraqi women who just fled their home
Displaced Iraqi women who just fled their home Copyright REUTERS/Zohra Bensemra
Copyright REUTERS/Zohra Bensemra
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بین ۹ هزار تا ۱۱ هزار غیرنظامی در نبرد نهایی برای بازپس گیری شهر موصل کشته شده‌اند. این میزان تلفات حدود ۱۰ بار بیشتر از آنچه است که پیش از این گزارش شده بود.

آگهی

با بازپس‌گیری شهر موصل از نیروهای داعش و کنترل دولت مرکزی عراق بر این شهر، اکنون خانواده‌های عراقی با مشکل جدیدی دست به گریبانند. آنهایی که می‌خواهند برای مرگ عزیزانشان گواهی فوت دریافت کنند مجبورند بار دیگر به نبش قبر آنها بپردازند تا به دولت عراق ثابت کنند که اعضای خانواده‌هایشان کشته شده‌اند.

بنا بر تحقیقات خبرگزاری آسوشیتدپرس بین ۹ هزار تا ۱۱ هزار غیرنظامی در نبرد نهایی برای بازپس گیری این شهر کشته شده‌اند. این میزان تلفات حدود ۱۰ بار بیشتر از آنچه است که پیش از این گزارش شده بود. عامل این مرگ میر، هم ائتلاف بین‌المللی و نیروهای عراقی و هم نیروهای داعش بودند.

این تحقیقات نشان می‌دهد که نیروهای ائتلاف و نیروهای عراقی مسئول مرگ دست‌کم ۳۲۰۰ غیرنظامی در این شهر از اکتبر سال ۲۰۱۶ تا ژوئیه ۲۰۱۷ میلادی هستند. این مرگ و میرها حاصل حملات هوایی، توپخانه‌ها، فروریختن ساختمان‌ها، آتش سوزی‌ها گسترده و تیراندازی‌ها بوده‌اند.

این تحقیقات بر اساس داده‌های جمع آوری شده از دو گروه مستقل «Airwars» و «Iraq Body Count» انجام شده است. بررسی گزارش‌های عفو بین‌الملل و سازمان ملل، همچنین پرونده‌های ثبت مرگ و میر در بخش‌های شرقی و غربی موصل نیز نتیجۀ این تحقیقات را ثابت می‌کند.

به کمک این تحقیق، فهرستی از نام ۹ هزار و ۳۶۶ نفر که در جریان عملیات موصل کشته شدند، تهیه شده است.

بیش از ۱۰ گور جمعی، حاوی هزاران جسد متعلق به شهروندان عراقی نیز در مناطق تحت کنترل داعش کشف شده است. تنها در منطقه خسفه در نزدیکی موصل یک گور جمعی حاوی ۴ هزار جسد کشف شد؛ در این گور حتی اسنادی از زنده به گور شدن قربانیان پیدا شده است.

با وجود پایان نبرد در این منطقه کار کشف و جمع آوری اجساد و شناسایی آنها ادامه دارد. سردخانه‌ها همچنان مملو از هزاران جسدی است که هنوز هویت آنها مشخص نیست؛ تنها در یکی از محلات موصل پس از آزادسازی این شهر، مقامات محلی ۵ هزار جسد دریافت کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژنرال روس:‌ آمریکا در سوریه به داعش آموزش نظامی می دهد

تامین‌کنندگان اصلی جنگ‌افزارهای اسرائيل چه کشورهایی هستند؟

چرا آمریکا ارسال بمب‌ به اسرائیل را تعلیق کرد؟