Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اعتراضات مرگبار علیه رهبران اقلیم کردستان عراق ادامه دارد

اعتراضات مرگبار علیه رهبران اقلیم کردستان عراق ادامه دارد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پنج نفر از مخالفان جان خود را در جریان اعتراضات اخیر از دست داده اند.

آگهی

در دومین روز از اعتراضات در اقلیم کردستان عراق ۵ نفر کشته و بیش از ۸۰ نفر زخمی شده اند. گفته می شود درگیری‌ها در شهر «رانیه» کردستان شدیدتر از دیگر شهرها از جمله سلیمانیه بوده است و خشونت نظامیان وابسته به اقلیم نیز گسترده تر بوده است. 

نیروهای نظامی وابسته به اقلیم کردستان عراق بروی معترضان آتش گشودند. دو روز است که مخالفان خشمگین دست به تظاهرات علیه مقام‌های اقلیم کردستان خصوصا رهبر اقلیم مسعود بارزانی زده اند. در شهر سلیمانیه که مرکز اصلی این مخالفت‎هاست مردم با حمله به ساختمان حزب حاکم، دفتر شهردار واقع در این ساختمان را به آتش کشیدند. 

 معترضان معتقدند که بارزانی و خانواده او که کنترل زیادی روی اقلیم کردستان عراق دارند با برگزاری همه پرسی غیرمسئولانه استقلال و عدم قبول عواقب آن باعث شده اند تا کردها قدرت خود در بسیاری از مناطق تحت کنترل را از دست بدهند. مأموران امنیتی هم‌چنین در نقاط مختلف شهر خیابان‌ها را مسدود کرده و تمامی راه‌ها به دفاتر احزاب اصلی سیاسی را بسته‌اند.

سلیمانیه، مقر اصلی احزاب مخالف مسعود بارزانی، رئیس دولت منطقه‌ای اقلیم کردستان عراق است. مسعود بارزانی، به‌رغم توصیه‌های جهانی، ماه سپتامبر گذشته در اقلیم کردستان همه‌پرسی استقلال برگزار کرد که اکثریت شرکت‌کنندگان در آن رأی به استقلال دادند اما برگزاری آن عواقب سختی برای این منطقه در پی داشته است.

بیشتر بخوانید: رئیس پارلمان کردستان عراق: شرایط دموکراتیک برگزاری همه پرسی استقلال فراهم نبود

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه برای دستگیری یک فعال چپ جایزه تعیین کرد