Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ترکیه برای دستگیری یک فعال چپ جایزه تعیین کرد

 ترکیه برای دستگیری یک فعال چپ جایزه تعیین کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بهار کیمیانگور، فعال چپ از سوی دولت ترکیه به همکاری با «گروه‌های تروریستی کرد» از جمله پ کا کا متهم شده است.

آگهی

قرارگرفتن نام بهار کیمیانگور، یک فعال بلژیکی چپ افراطی در فهرست «تروریستی دولت ترکیه» بار دیگر انتقادات فراوان سازمان های حقوق بشری بلژیک علیه دولت رجب طیب اردوغان را به همراه داشته است. 

ترکیه این هفته برای دستگیری این فعال چپ که با احزاب کرد ترکیه همکاری کرد، ۲۱۴ هزار یورو جایزه تعیین کرده است. دولت ترکیه او را به همراه ۹۰۰ فعال کرد دیگر به همکاری با احزاب کرد از جمله پ کا کا متهم می کند. بهار کیمیانگور در لیست «تروریستهایی» است که پس از کودتای نافرجام توسط دولت تهیه شدند. این لیست نام تروریست‌ها قرمز، آبی، سبز، نارنجی و قرمز است. حزب کارگران کردستان، پ کا کا، از طرف ترکیه ، اتحادیه اروپا و آمریکا تشکیلاتی تروریستی محسوب می شود.

این در حالی است که بهار کیمیانگور در مقام یک شهروند بلژیکی در دادگاه‌های بلژیک از اتهام‌های تروریستی تبرئه شده است. وی تنها متهم به سازماندهی و برگزاری تظاهرات غیرقانونی علیه حضور وزیر ترکیه در سال ۲۰۰۰ در بروکسل، پایتخت بلژیک است. وی تاکنون در سه کشور اروپایی، هلند، ایتالیا و اسپانیا بازداشت شده است. دلیل تمام این بازداشت‌ها حضور نام او در لیست مجرمانی است که ترکیه در اختیار اینترپل قرار داده بود. وکلای این فعال چپ با شکایت از دولت ترکیه، آنها را متهم کردند با ارسال چنین پیام‌های اشتباهی به نیروهای امنیتی قاره سبز کاملا کار غیرقانونی انجام می دهد. شکایت وکلای آقای کیمیانگور باعث شد تا سال ۲۰۱۴ اینترپل دست از تعقیب این فعال سیاسی بردارد.

بهار کیمیانگور در گفتگو با روزنامه لوسوار چاپ بلژیک پس از تعیین جایزه این هفته برای بازداشت خود گفت: «امروز بدلیل تهدید‌های دولت ترکیه از آنها شکایت می کنم. از دولت بلژیک هم می خواهم که دست از تعقیب من بردارند. برای سلامت جانی و روانی خودم، همسر و فرزندانم نگران هستم. همچنین باید یکبار برای همیشه به ملی گرایی کورکورانه جامعه ترک‌های مقیم بلژیک پایان بدهیم.»

تابستان گذشته هم بهار کیمیانگور از وزارت کشور بلژیک بدلیل چاپ کتاب یک نویسنده ترک که این فعال را به حمایت از سازمان‌های تروریستی متهم کرده بود، شکایت کرد. قرارگرفتن نام این فعال بلژیکی در حالی در فهرست تروریستی دولت ترکیه قرار می گیرد که او بتازگی کتابی درباره «تبعیض و سرکوب‌های گسترده کردهای ترکیه» منتشر کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه: تصاویر پهپاد ما نشان می دهد کردها در لباس غیرنظامیان می جنگند

نیروهای کرد یک فروند هلی‌کوپتر ترکیه را سرنگون کردند

اعتراضات مرگبار علیه رهبران اقلیم کردستان عراق ادامه دارد