هزاران چینی در مراسم اعلام حکم اعدام برای ده متهم شرکت کردند

شهر لوفنگ در استان گوانگ دونگ در جنوب جنوب چین واقع شده است
شهر لوفنگ در استان گوانگ دونگ در جنوب جنوب چین واقع شده است
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خودروهای پلیس آژیرکشان محکومان را از در پشتی ورزشگاه به درون آورده و در حالی که هر اعدامی با چهار مأمور پلیس که عینک دودی بر چشم داشتند همراهی می‌شد، به جایگاه هدایت شدند.

هزاران شهروند چینی در مراسم اعلام حکم اعدام ده متهم که در ورزشگاهی در شهر لوفنگ مرکز استان گوانگ دونگ برگزار شد، شرکت کردند. هفت نفر از این متهمان به دلیل ارتکاب جرائمی در پیوند با مواد مخدر و سه نفر دیگر به جرم قتل و دزدی محکوم شده بودند.

آگهی

مقام‌های قضایی چین از چهار روز پیش از اعدام با انتشار بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی مردم استان گوانگ دونگ در جنوب این کشور را برای شرکت در این مراسم محاکمه عمومی که پیش از اعدام محکومان برگزار شد، دعوت کرده بودند.

خودروهای پلیس آژیرکشان محکومان را از در پشتی ورزشگاه به درون آورده و در حالی که هر اعدامی با چهار مأمور پلیس که عینک دودی بر چشم داشتند همراهی می‌شد، به جایگاه هدایت شدند. آنها یک به یک در جایگاه قرار گرفتند و حکم آنها قرائت شد.

در میان هزاران تماشاچیان مراسم، تعدادی از دانش‌آموزان نیز که با یونیفرم مدرسه به ورزشگاه آورده شده بودند، به چشم می‌خوردند.

هر ده محکوم بلافاصله بعد از مراسم اعلام حکم، به محل اجرای حکم برده و اعدام شدند.

این نخستین بار نیست که چنین مراسمی عمومی برای اعلام حکم اعدام محکومان به صورت دسته‌جمعی در شهر لوفنگ چین برگزار می‌شود. همین پنج ماه پیش هم نظیر چنین مراسمی برای اعلام حکم اعدام هشت نفر به دلیل ارتکاب جرائمی در پیوند با مواد مخدر برگزار شده بود.

در سال ۲۰۱۴ حدود سه هزار مأمور پلیس وارد شهر لوفنگ شده و ۱۸۲ نفر را به اتهام دست داشتن در قاچاق مواد مخدر دستگیر کردند. آنها در این عملیات سه تن ماده مخدر شیشه کشف کردند. مقام‌های وقت چین در آن زمان گفته بودند که یک سوم ماده شیشه موجود در این کشور در استان گوانگ دونگ تولید می‌شود.

پیشینه محاکمه عمومی در چین

صحنه‌های محاکمه عمومی دسته‌جمعی در چین به صورتی که روز دوشنبه در لوفنگ روی داد در گذشته نادر بوده است، اما مقام‌های قضایی این کشور در سال‌های اخیر چندین بار نظیر چنین محاکم بزرگ عمومی را در برخی مناطق انجام داده‌اند که از آن جمله محاکمه چند نفر به جرم فعالیت «تروریستی» در استان غربی شین جیانگ بوده است. در آن زمان حدود هفت هزار نفر شاهد محاکمه ۵۵ متهم بودند که دست کم یکی از انان به اعدام محکوم شد.

چین صاحب رکورد میانگین سالانه بیشترین تعداد اعدامی در جهان است، به طوری که تنها در سال گذشته میلادی دو هزار نفر در این کشور به اعدام محکوم شدند. ایران و عربستان سعودی در این رده‌بندی به ترتیب در جایگاه دوم و سوم جهان قرار دارند.

با این حال به نظر می‌رسد تعداد واقعی اعدامی‌ها در چین بیش از آمار رسمی اعلام شده باشد، زیرا اطلاعات مربوط به بسیاری از محکومان به عنوان راز حکومتی باقی مانده و فاش نمی‌شود.

در چین حکم اعدام حتی برای جرائم بسیار سبک‌تر از قتل مانند قاچاق مواد مخدر و جرائم اقتصادی نیز صادر می‌شود. 

آگهی

بیشتر بخوانید:

روز جهانی علیه مجازات اعدام؛ در سال جاری میلادی ۴۳۵ اعدام در ایران

یکصد اعدام در کارنامه عربستان سعودی در سال جاری

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش در روابط برلین و پکن؛ استفاده از کلمه «دیکتاتور» باعث احضار سفیر آلمان شد

ناپدید شدن وزیر دفاع چین؛ آمریکا مدعی شد مقام چینی تحت بازجویی است

گمانه‌زنی‌ها درباره ناپدید شدن یک مقام چینی؛ وزیر دفاع ۲ هفته در انظار عمومی دیده نشده است