ولیعهد عربستان به اسرائیل دعوت شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ولیعهد عربستان به اسرائیل دعوت شد

وزیر اطلاعات اسرائیل ولیعهد عربستان را به کشورش دعوت کرد.

نشریه هاآرتص با انتشار این خبر در پایگاه اینترنتی خود تصریح کرد «ایسرائیل کاتز»، وزیر اطلاعات اسرائیل با نام بردن از عربستان سعودی به عنوان رهبر جهان عرب از این کشور خواسته است نقش حامی و «اسپانسر» را در فرایند صلح با فلسطینیان ایفا کند.

به همین منظور آقای کاتز روز چهارشنبه در گفتگو با نشریه اینترنتی «إيلاف» عربستان از شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی دعوت کرد که به اسرائیل سفر کند.

وزیر اطلاعات اسرائیل در این گفتگو با طرح پیشنهاد خود مبنی بر ایفای نقش حامی و میانجی توسط عربستان در فرایند صلح اسرائیل و فلسطین تاکید کرد کشورش از شرکت در چنین مذاکراتی استقبال خواهد کرد.

این درحالیست که ولیعهد عربستان که در کشورش از نفوذ قابل توجهی برخوردار است روز چهارشنبه با اظهار نظر در خصوص تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، بر حق فلسطینیان برای اعلام بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت کشور آینده فلسطینی تاکید کرده است.

نشریه آنلاین «إيلاف» عربستان ماه گذشته میلادی در اقدامی بی سابقه با ژنرال گادی آیزنکوت، رئیس ستاد کل نیروهای دفاعی اسرائیل گفتگو کرده بود. اقدام نشریه عربستانی در گفتگو با یک مسئول عالی رتبه اسرائیل در حالی که دو کشور از روابط دیپلماتیک بی بهره‌اند، بدعتی بود که برای نخستین بار صورت گرفت.

ژنرال آیزنکوت در این گفتگو ایران را تهدیدی واقعی و بسیار بزرگ برای منطقه توصیف و تاکید کرده بود که اسرائیل و عربستان کاملا در مورد نقشه و طرح‌های مخرب ایران در منطقه با یکدیگر اتفاق نظر دارند و هرگز با هم وارد جنگ نمی‌شوند.