نشست پاریس در حمایت از سعد حریری

نشست پاریس در حمایت از سعد حریری
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پاریس، پایتخت فرانسه روز جمعه میزبان نمایندگان برخی کشورها در حمایت از سعد حریری، نخست وزیر لبنان است.

هدف این نشست یاری رساندن به لبنان برای در امان ماندن از بحران سیاسی در منطقه عنوان شده است. در این نشست نمایندگانی از کشورهای چین، روسیه، بریتانیا، آلمان، ایتالیا و مصر حضور دارند.

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه در ماه نوامبر با دعوت کردن از سعد حریری و خانواده‌اش به فرانسه در برون رفت بحران ناشی از استعفای نخست وزیر لبنان نقش موثری داشت.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه درباره هدف این نشست گفت: «باید برای ثبات و امنیت به لبنان کمک کرد. همچنین باید تلاش کرد تا این کشور از بحران‌های منطقه ای مصون بماند...این نشست دربرگیرنده پیامی روشن برای همه کسانی است که در لبنان نفوذ دارند. ما تلاش می کنیم تا از کشیده شدن این کشور به آشوب جلوگیری کنیم.»

برخی کشورهای عرب خاورمیانه، ایران را به دخالت در امور داخلی کشورهایی مانند یمن، سوریه، عراق و لبنان متهم می کنند. در همین حال در ماه گذشته، برخی مقام‌های ایرانی، لبنانی و غربی عربستان را متهم کردند که این کشور سعد حریری را برای استعفا در فشار گذاشته است.

رییس جمهوری فرانسه در سخنرانی آغازین خود در این نشست گفت: «عوامل زیادی ثبات لبنان را تهدید می کنند. از همین روی جامعه جهانی باید از این کشور حمایت قاطع به عمل آورد. بحران در لبنان به دلیل عوامل درونی و همچنین عوامل بیرونی است. برای اینکه لبنان بتواند به ثبات پایدار خود دست یابد، عوامل داخلی و همچنین بازیگران منطقه ای باید به اصل مهم عدم دخالت در سیاست داخلی لبنان احترام بگذارند...همه عوامل سیاسی در لبنان از جمله حزب‌الله باید به اصل بی طرفی در بحران منطقه ای احترام بگذارند...لبنان نباید دست‌آویز و یا عامل دامن زننده به بحران‌های منطقه‌ای باشد.»

آقای مکرون همچنین ابراز امیدواری کرد که موضعگیری‌های تازه آمریکا در شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل موجب بی ثباتی لبنان نشود. او تاکید کرد این موضوعی است که مردم اسرائیل و فلسطین باید درباره آن به گفتگو بپردازند.

رییس جمهوری فرانسه همچنین تاکید کرد که لبنان برای نخستین بار از سال ۲۰۰۹، در ماه مه سال آینده میلادی شاهد انتخابات پارلمانی خواهد بود. او درباره اهمیت این انتخابات گفت: «لبنان باید همچنان الگویی از مدارا، مردم سالاری و هم زیستی میان فرهنگ‌های مختلف باشد. این برای منطقه ضروری است.»

آقای مکرون همچنین با اشاره به اهمیت ارتش لبنان در پاسداری از صلح و امنیت ملی به نقش موثر نیروهای نظامی ارتش لبنان در مبارزه با تروریسم و گروه داعش کرد. وی با اشاره به نشست آتی رم در نخستین هفته های سال نوی میلادی در شهر رم تاکید کرد که فرانسه در این نشست با هدف کمک به ارتش لبنان در زمینه آموزش و تجهیزات نظامی شرکت خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حریری در گفتگو با یورونیوز: حزب‌ الله سیاست من در قبال خلیج فارس را نمی‌پذیرد

سعد حریری به یورونیوز: روسیه برنده اصلی مناقشه سوریه است

گسترش تنش‌ها در منطقه؛ اسرائيل اهدافی را در خاک لبنان مورد هدف قرار داد