سعد حریری به یورونیوز: روسیه برنده اصلی مناقشه سوریه است

سعد حریری به یورونیوز: روسیه برنده اصلی مناقشه سوریه است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر لبنان در باره نوع تعامل با حزب الله گفت: «ما اختلاف نظرهای سیاسی با یکدیگر دارم، آنها با سیاست های من در قبال خلیج (فارس) کاملا مخالفند و من نیز هرگز رویکرد آنها را در قبال ایران نخواهم پذیرفت.اما این بدان معنی نیست که اختلاف نظر سبب شد کشور از حرکت باز بایستد.»

آگهی

پس از گذشت هفت سال از شروع جنگ داخلی در سوریه، سعد حریری، نخست وزیر لبنان در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز به سوالهایی در باره چالش های دولت تحت هدایت وی در ارتباط با این مناقشه پاسخ داده است.

تعامل با روسیه و نیز چگونگی روابط با حزب الله بخش دیگری از محورهای این گفتگو را تشکیل می دهند.

آقای حریری که مامور تشکیل کابینه در لبنان است در این گفتگو روسیه را برنده اصلی جنگ در سوریه معرفی و تاکید می کند به هیچ وجه حاضر به گفتگو و ملاقات با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نیست و ترجیح می دهد با طرف های روسی در این خصوص مذاکره کند.

نخست وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان در پاسخ به این سوال که «با توجه به قلع و قمع شدن مخالفان در سوریه و حمله بزرگی که برای کنترل آخرین پایگاه شورشیان در ادلب در حال برنامه ریزی است، نگاه لبنان به پایان جنگ در سوریه چگونه است؟» می گوید: «این برای ما معنای خاصی ندارد. به اعتقاد من روسیه نقش بزرگی در تحولات سوریه ایفا می کند و این کشور را تحت کنترل خود دارد. بنابراین ترجیح می دهیم در این باره با روسیه طرف باشیم.»

سعد حریری در ادامه روابط کشورش با روسیه را بسیار عالی توصیف و تصریح کرد: «من به شخصه روابط خوبی با پوتین دارم و برای او احترام زیادی قائلم. فکر می کنم که رئیس جمهوری روسیه فردی است که ما می توانیم با او کار کنیم.»

ترامپ سریح و شفاف است

نخست وزیر لبنان در بخشی دیگر از این گفتگو دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را «فردی بسیار شفاف و صریح توصیف کرد که دقیقا هر آنچه بر زبان می آورد را انجام می دهد.»

سعد حریری در ادامه تصریح کرد: «در گذشته مشکل ما این بود که با تفکرات سیاسی وی آشنایی چندانی نداشتیم اما حالا، دست کم با نحوه سیاست گذاری او آشنا هستیم و می دانیم که چگونه باید با یکدیگر کار کنیم. نکته دیگر این است که حداقل فردی هست که بتوان با او صحبت کرد و با توجه به شرایط موجود قانعش کرد.»

برای وارد کردن شوک سیاسی استعفا دادم

شرایط داخلی لبنان بخش دیگری از سوالهای خبرنگار یورونیوز از نخست وزیر لبنان را تشکیل می داد.

لبنان در سال جاری برای نخستین بار پس از حدود یک دهه اقدام به برپایی انتخابات پارلمانی کرد اما با توجه به نتایج بدست آمده که با از دست رفتن کرسی های بسیار برای جریان سیاسی تحت هدایت سعد حریری و نیز حزب المستقبل همراه بود، نخست وزیر این کشور هنوز موفق به تشکیل دولت جدید نشده است.

نخست وزیر مامور تشکیل کابینه در لبنان همچنین تاکید کرد به سختی در تلاش است تا برای اجرای اصلاحات مورد نیاز در کشور دولتی کارآمد را تشکیل دهد.

آقای حریری در گفتگو با یورونیوز همچنین ضمن پاسخ به سوالی در باره استعفای غیر منتظره سال گذشته از سمتش گفته است که قصد داشته با این کار «یک شوک سیاسی به کشورش وارد کند.»

بیشتر بخوانید:

نخست وزیر لبنان در باره نوع تعامل با حزب الله در بستر سیاست داخلی این کشور خاطرنشان کرد: «ما اختلاف نظرهای سیاسی با یکدیگر دارم، این را حزب الله به خوبی می داند. آنها با سیاست های من در قبال خلیج (فارس) کاملا مخالفند و من نیز هرگز رویکرد آنها را در قبال ایران نخواهم پذیرفت. اما این بدان معنی نیست که اختلاف نظر سبب شد کشور از حرکت باز بایستد.»

مشروح گفتگوی سعد حریری را از روی وب سایت یورونیوز فارسی در برنامه گفتگوی جهانی دنبال کنید.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست پاریس در حمایت از سعد حریری

سعد حریری، نخست وزیر لبنان استعفایش را پس گرفت

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟