Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جنگ لفظی وزرای خارجه ایران و عربستان در نشست ایتالیا

جنگ لفظی وزرای خارجه ایران و عربستان در نشست ایتالیا
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حاشیه‌های نشست «گفتگوهای مدیترانه‌ای» در رم، پایتخت ایتالیا با جنگ لفظی میان وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی ادامه یافت.

عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان در گفتگویی در حاشیه این نشست با حمله به ایران بار دیگر این کشور را «حامی تروریسم» در سراسر جهان خواند. وی ایران را به داشتن «تأثیر منفی در منطقه» متهم کرد و گفت که مسئولان جمهوری اسلامی «بی‌محابا مرتکب قتل می‌شوند.

وزیر خارجه عربستان همچنین حکومت ایران را به پناه دادن به ترورریست‌ها و فراهم کردن امکانات برای فعالیت آنها متهم کرد و گفت که ایران با استفاده از حزب‌الله لبنان در پولشویی و قاچاق مواد مخدر دست دارد.

او پیش از این در حاشیه همین نشست ایران را متهم کرده بود که از طریق حزب‌الله، لبنان را به «گروگان» گرفته است.

بیشتر بخوانید:

عادل جبیر: ایران با حزب‌الله، لبنان را به گروگان گرفته است

عادل جبیر: ایرانی‌ها باید میان انقلاب یا دولت-ملت، یکی را انتخاب کنند

وزیر خارجه ایران نیز در واکنش این سخنان به همتای سعودی خود یادآوری کرد که «عربستان تا کنون هر اقدامی برای برقراری آتش‌بس در سوریه و لبنان را رد کرده است». محمد جواد ظریف همچنین عربستان را به حمایت از داعش، تلاش برای «سرنگونی دولت قانونی» بشار اسد در سوریه، تحریم قطر و فشار برای استعفای نخست وزیر لبنان متهم کرد.

طریف گفت: «تمامی کشورهای جهان باید در کنار هم زندگی و همکاری کنند اما بعضی به دنبال آن هستند که ما را به انزوا بکشانند.»

جبیر متقابلا گفت که ایران خود باعث انزوای خود شده است. با یادآوری این که کشورش تقریبا با تمام کشورهای جهان به استثنای ایران و کره شمالی دوستی دارد، پرسید: «اما چه کسی به جز اسد (رئیس جمهوری سوریه) و حکومت کره شمالی با ایران دوستی می‌کند؟»

واکنش وزیر خارجه روسیه

وزیر خارجه روسیه که او هم در نشست رم حضور داشت، ضمن دعوت از وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی به گفتگو به جای تبادل ناسزا تهمت، تلاش کرد تا بین نمایندگان دو کشور میانجیگری کند.

سرگئی لاوروف گفت: «ما بارها شاهد مطرح شدن اختلافات میان ایران و عربستان سعودی بوده‌ایم که واقعا باعث تأسف است. آنها باید مذاکره را آغاز کنند.»

دو کشور قدرتمند خاورمیانه امروز به دو رقیب سرسخت یکدیگر در منطقه بدل شده‌اند. جنگ‌های نیابتی ایران و عربستان سعودی که هر یک ادعای رهبری جهان اسلام را دارند به ویژه در سوریه و یمن در جریان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موگرینی: برجام متعلق به جامعه جهانی است

عادل جبیر: ایران با حزب‌الله، لبنان را به گروگان گرفته است

عادل جبیر: ایرانی‌ها باید میان انقلاب یا دولت-ملت، یکی را انتخاب کنند