عادل جبیر: ایران با حزب‌الله، لبنان را به گروگان گرفته است

عادل جبیر: ایران با حزب‌الله، لبنان را به گروگان گرفته است
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزیر خارجه عربستان سعودی گفت لبنان به دست «یک کشور خارجی» از طریق حزب‌الله که یک تشکیلات «تروریستی» است، به «گروگان» گرفته شده و این گروه طرفدار ایران باید خلع سلاح شود. منظور عادل جبیر از «یک کشور خارجی» ایران است زیرا وی در ادامه ایران را به ایجاد آشوب در منطقه از زمان انقلاب اسلامی تاکنون متهم کرد.

جبیر روز جمعه با «غم‌انگیز» خواندن وضعیت لبنان گفت: «بقا و سعادت لبنان در گرو خلع سلاح حزب‌الله است.» او که در کنفرانس «گفتگوهای مدیترانه‌ای» در ایتالیا سخنرانی می‌کرد، افزود: «تا زمانی که یک گروه شبه نظامی در لبنان هست، صلح در این کشور وجود نخواهد داشت.»

وی همچنین گفت: «حزب‌الله بر لبنان سلطه دارد. یا این کار را با مهارت انجام می‌دهد یا می‌کُشد و این را در گذشته شاهد بوده‌ایم. حزب‌الله تنها گروهی است که قدرت نظامی را در لبنان در دست دارد و آن را علیه مردم خودش به کار می‌گیرد. آنها [حزب‌الله] می‌گویند که این سلاح‌ها برای "مقاومت" است، خوب این "مقاومت" در لیبی، عراق، یمن یا سوریه چکار دارد؟ اینها فقط دارند خواسته‌های ایران را برآورده می‌کنند.»

وزیر خارجه عربستان در مورد رابطه با اسرائیل گفت که عربستان هیچ گونه رابطه‌ای با این کشور ندارد. به گفته جبیر، عربستان سعودی در انتظار نتیجه گفتگوهای صلح اعراب و اسرائیل است.

عادل جبیر که رویکرد خصمانه‌اش با ایران شناخته شده است، پیش از این هم نظیر چنین اتهام‌هایی را به ایران وارد کرده بود.

بیشتر بخوانیدعادل جبیر: ایرانی‌ها باید میان انقلاب یا دولت-ملت، یکی را انتخاب کنند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موگرینی: برجام متعلق به جامعه جهانی است

جنگ لفظی وزرای خارجه ایران و عربستان در نشست ایتالیا

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد