فرانسه: قارچهای روس به رادیواکتیو آلوده هستند

فرانسه: قارچهای روس به رادیواکتیو آلوده هستند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سازمان نظارت‌های رادیواکتیو فرانسه می گوید در قارچ‌های وارداتی از روسیه ماده رادیواکتیو سزیوم را یافته اند.

پی‌یر فرانک شوه، رئیس این سازمان در جلسه مخصوص سنای فرانسه این موضوع را اعلام کرد و گفت پس از ورود ابرهای آلوده به ایزوتوپ رادیواکتیو روتنیوم ۱۰۶ که البته سلامت شهروندان را تهدید نمی کرده حالا سزیوم در قارچهای وارداتی روسیه ردیابی شده است.
مقامات دولت فرانسه هنوز نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده اند. قارچهای وارداتی روسیه در سوپرمارکتهای پاریس در اختیار مشتریان قرار می دهند. سازمان نظارت‌های رادیو اکتیو فرانسه اعلام کرده وجود سزیوم رادیواکتیو در قارچ‌های روس ربطی به انتشار روتنیوم ۱۰۶ در جو اروپا ندارد.

Peu de CO2 mais des milliers d’années d’irradiation. Mettre le nucléaire au même niveau que l‘éolien et le solaire, encore une tentative du #nucleaire pour se faire passer pour une énergie propre. Et si nous parlions du #ruthenium106 entre autres ? https://t.co/sYKOTmQHYg

— Les ZIRAdiéEs (@ZIRAdies) 29 novembre 2017

ماه سپتامبر سازمانهای کنترل کیفیت بر آلودگی جوی در اروپا دریافتند که در میان عناصر آلودگی‌های جوی روتنیوم ۱۰۶ نیز وجود دارد. روتنیوم ۱۰۶ یک ایزوتوپ رادیواکتیو است که به طور طبیعی ظاهر نمی شود، بنابراین حتی غلظت‌های کمی در اتمسفر زمین نشان از یک نوع سانحه و تصادف اتمی می دهد.

#ruthenium106 Par où est passé le nuage #radioactif ? >> https://t.co/mOXQMbDtpNpic.twitter.com/GyUD6i4MSp

— Le Parisien Infog (@LeParisienInfog) 22 novembre 2017

روتنیوم ۱۰۶ که در درمانهای پزشکی استفاده می شود نتیجه تقسیم اتمهای مختلف است که تنها در صورت انفجار تولید می شود. اندرس رینگبوم، مدیر تحقیقات آژانس تحقیقات دفاعی سوئد، می گوید که از زمان حادثه هسته‌ای چرنوبیل تا امروز چنین ایزوتوپ هسته‌ای در جو اروپا پیدا نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عملیات یافتن سوزن در انبار کاه؛ مقامات استرالیا در جستجوی کپسول رادیو اکتیو گم‌شده

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان

تنها راهی که دشمنان ناپلئون می‌توانستند او را شکست دهند چه بود؟