Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مسکو دعوت آمریکا برای قطع روابط با پیونگ یانگ را پس زد

 مسکو دعوت آمریکا برای قطع روابط با پیونگ یانگ را پس زد
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه بارها نشان داده در مناقشات مختلف خواهان حفظ منافع و جایگاه خود در عرصه بین الملل است و از هر تدبیری برای جلوگیری از یکه تازی آمریکا در جهان و تحمیل خواسته های واشنگتن استفاده می کند.

آگهی

در پی درخواست آمریکا برای انزوای کامل کره شمالی در جهان، روسیه ضمن رد این دعوت و تاکید بر این نکته که واشنگتن در پی تحریک پیونگ یانگ است اعلام کرد روابط دیپلماتیک و تجاری خود با پیونگ یانگ را قطع نمی کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه با ذکر این مطلب تصریح کرد: «دیدگاه ما در باره این درخواست منفی است. ما بارها یادآور شده ایم که فشار مبتنی بر تحریم ها کارایی لازم خود را از دست داده و در کلیه قطعنامه های مصوب برای اعمال این تحریم ها بر لزوم پیگیری فرایند سیاسی و از سرگیری مذاکرات تاکید شده است.»

وزیر خارجه روسیه که در حاشیه سفر به مینسک با خبرنگاران سخن می گفت ضمن اشاره به این موضوع که اشتباه بزرگ آمریکایی ها نادیده گرفتن امکان حل موضوع از طریق مذاکره است، خاطرنشان کرد: «اقدامات اخیر آمریکا به ظاهر به صورتی عامدانه در جهت برانگیختن تحریکات ناگهانی پیونگ یانگ پیش می رود و به نظر می رسد که همه چیز به نوعی طراحی شده که کیم جونگ اون کنترل خود را از دست بدهد.»

درخواست آمریکا برای قطع کامل روابط کلیه کشورهای جهان به خصوص چین با کره شمالی پس از پرتاب موشک بین قاره ای جدید این کشور در نخستین ساعات بامداد روز چهارشنبه صورت گرفت. موشک Hwasong-۱۵» که گفته می شود قابلیت حمل سنگین ترین کلاهکهای هسته ای را دارد پس از پرتاب تا ارتفاع ۴۴۷۵ کیلومتری اوج گرفت و سپس در سواحل ژاپن فرود آمد.

پیونگ یانگ پیشتر مدعی شده بود که توانایی حمله موشکی به کلیه نقاط خاک آمریکا را دارد در حالی پنتاگون معتقد است موشک بالستیک بین قاره ای شلیک شده توسط کره شمالی پس از طی یک هزار کیلومتر به درون دریا افتاده است. به اعتقاد کارشناسان وزارت دفاع آمریکا این موشک نمی تواند آمریکا و متحدانش را تهدید کند.

هشتمین دور تحریم های کره شمالی

پس از انجام تازه ترین آزمایش موشکی کره شمالی که کیم جونگ اون رهبر این کشور آنرا "بی نقص" و نشاندهنده یک "پیشرفت بزرگ" توصیف کرده، شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز آماده تشدید فشارها بر این کشور است. اعضای این شورا چهارشنبه شب در جریان یک نشست فوق العاده برای بررسی پرونده کره شمالی گردهم آمدند.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در جریان این نشست با طرح خواست آمریکا برای انزوای بین المللی کامل پیونگ یانگ تهدید کرد در صورت وقوع جنگ، آمریکا رژیم کره شمالی را به کلی نابود خواهد کرد. گفتگوها برای اعلام هشتمین دور تحریم ها بر ضد کره شمالی در حالی در شورای امنیت سازمان ملل متحد در جریان است که روسیه و چین پیشنهاد گفتگو با پیونگ یانگ را بر اساس نقشه راه تعیین شده مطرح کرده اند.

اگر چه روسیه و چین در راستای منافع اقتصادی خود بر حفظ روابط اقتصادی با پیونگ یانگ تاکید دارند اما در موارد متعددی از وتوی قطعنامه های پیشنهادی آمریکا برای اعمال محدودیت های بیشتر خودداری کرده اند. این درحالیست که روسیه بارها نشان داده در مناقشات مختلف خواهان حفظ منافع و جایگاه خود در عرصه بین الملل است و از هر تدبیری برای جلوگیری از یکه تازی آمریکا در جهان و تحمیل خواسته های واشنگتن استفاده می کند.

این رویکرد دوگانه مسکو می تواند ترفندی جدید برای مهار استیلای واشنگتن بر پرونده کره شمالی باشد و به عنوان عاملی بازدارنده از پیشرفت این مناقشه خطرناک و بحران آفرین در جهت مسیری که آمریکا آنرا طراحی کرده، جلوگیری کند.

سرگئی لاوروف در تازه ترین سخنان خود به صراحت اعلام کرده که «آمریکایی ها باید به هر یک از ما توضیح دهند که در پی چه اقدامی هستند. سوال اینجاست که آیا آنها بهانه ای برای نابودی کره شمالی را جستجو می کنند؟ که البته این به طور مستقیم مطرح شده و از سوی مقام عالی این کشور مورد تایید قرار گرفته است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی یک موشک بالستیک «قاره پیما» آزمایش کرد

نشانه‌هایی از پرتاب احتمالی موشک کره شمالی، وضعیت هشدار در ژاپن

زن اوکراینی به اتهام رها کردن بادکنک‌های رنگی در آسمان مسکو به ۱۲ سال زندان محکوم شد