Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نشانه‌هایی از پرتاب احتمالی موشک کره شمالی، وضعیت هشدار در ژاپن

نشانه‌هایی از پرتاب احتمالی موشک کره شمالی، وضعیت هشدار در ژاپن
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ژاپن سیگنال‌هایی را دریافت کرده که خبر از احتمال یک آزمایش موشکی جدید از سوی کره شمالی می‌دهد.

برخی رسانه‌های ژاپن با نقل این خبر از قول یک منبع دولتی این کشور نوشتند که این سیگنال‌های رادیویی ویژگی مهمی ندارند و تصاویر ماهواره‌ای هیچ گونه فعالیت جدیدی را در کره شمالی گزارش نکرده‌اند، اما با توجه به این که کره شمالی از ماه آوریل تاکنون هر دو سه ماه یک بار آزمایش موشکی انجام داده، ممکن است این کشور در روزهای آینده دست به پرتاب آزمایشی یک موشک بالستیک دیگر بزند.

خبرگزاری ژاپنی کیودو دوشنبه شب اعلام کرد دولت ژاپن پس از دریافت این سیگنال‌ها وضعیت هشدار اعلام کرده است. این خبرگزاری در عین حال می‌نویسد ممکن است سیگنال‌های رادیویی دریافت شده مربوط به تمرین‌های نظامی زمستانی در کره شمالی باشد.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی هم به نقل از یک منبع دولتی این کشور نوشت سرویس‌های امنیتی آمریکا، کره جنوبی و ژاپن پس از دریافت نشانه‌هایی از پرتاب موشک در کره شمالی در روزهای آتی، وضعیت هشدار اعلام کرده‌اند.

کره شمالی پس از پرتاب یک راکت که از فراز جزیره هوکایدو در شمال ژاپن گذشت، از ماه سپتامبر تاکنون دیگر موشکی را آزمایش نکرده است.

واکنش آمریکا

سرهنگ رابرت مانینگ، سخنگوی پنتاگون به خبرنگاران گفت که ایالات متحده آمریکا فعالیت‌های کره شمالی را به دقت رصد می‌کند. وی درباره رویکرد آمریکا در قبال فعالیت‌های کره شمالی گفت: «در این مرحله تلاش‌های دیپلماتیک در حال انجام است، اما گزینه نظامی نیز مطرح است. اتحاد میان آمریکا و کره جنوبی مستحکم بوده و آمادگی رویارویی با هر گونه تحریک یا حمله کره شمالی را دارد.»

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست به نقل از دو منبع آمریکایی که نام آنها را فاش نکرده می‌نویسد که آمریکا به هر حال بدون این نشانه‌های رادیویی هم آماده هر گونه تحرک کره شمالی هست. دو مسئول آمریکایی دیگر نیز به این روزنامه گفته‌اند که در گذشته کره شمالی گاهی به عمد نظیر چنین سیگنال‌هایی را فرستاده است تا فعالیت‌های نظامی دیگر خود را مخفی نگه دارد یا واکنش سامانه‌های رصد آمریکا و متحدانش را بیازماید.

نصب سامانه هشدار در هاوایی

از سوی دیگر آمریکا یک سامانه هشدار قدیمی در جزایر هاوایی را مجددا راه‌اندازی کرده است. هدف از نصب این سامانه هشدار به ساکنان این ایالت در صورت حمله موشکی کره شمالی است. به گفته مسئولان «آژانس مدیریت امور اضطراری» هاوایی، آژیر حمله در روز اول دسامبر برای آزمایش به صدا در خواهد آمد. این آزمایش سپس در نخستین روز کاری از هر ماه تکرار خواهد شد.

مسئولان این آژانس گفته‌اند در صورتی که آژیر در خارج از موعد آزمایش به صدا در آید، یعنی آن که احتمال خطر حمله موشکی جدی است و شهروندان ۱۲ تا ۱۵ دقیقه فرصت دارند تا به پناهگاه بروند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسکو دعوت آمریکا برای قطع روابط با پیونگ یانگ را پس زد

محکومیت دو نوجوان در کره شمالی به ۱۲ سال کار با اعمال شاقه به دلیل تماشای ویدیوهای کره جنوبی

رقابت در شبه‌جزیره کره:ده روز پس از کره‌شمالی، ماهواره جاسوسی کره‌جنوبی باکمک ایلان‌ماسک به فضا رسید