واکنش به پیشرفتهای پیونگ یانگ؛ پایتخت آمریکا در تیررس موشکهای کرۀشمالی قرار گرفت

واکنش به پیشرفتهای پیونگ یانگ؛ پایتخت آمریکا در تیررس موشکهای کرۀشمالی قرار گرفت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پرتاب موشک بین قاره‌ای جدید کرۀ‌شمالی عصر سه شنبه (بامداد چهارشنبه به وقت پیونگ یانگ)، بار دیگر نگرانی‌های امنیتی بین‌المللی را افزایش داد.

به گفته رسانه‌های کرۀ‌‌شمالی، موشک «Hwasong-15» قویترین موشک بالستیک این کشور است و می تواند سنگین‌ترین کلاهکها را حمل کند.

این پرتاب، پس از وقفه‌ای دو ماهه، درنهایت در ساعت ۳ بامداد چهارشنبه به وقت پیونگ یانگ انجام شد. موشک تا ارتفاع ۴۴۷۵ متر، بیش از دیگر موشکهایی که پیش از این آزمایش شده بود، اوج گرفت و درنهایت در سواحل ژاپن فرود آمد.

به گفته کارشناسان، آزمایش جدید نشان داد که اکنون کرۀ‌شمالی می‌تواند با موشکهای خود شرق آمریکا از جمله واشنگتن دی سی را هدف قرار بدهد. با این وجود آنها با این دعای پیونگ یانگ که اعلام کرد اکنون می‌تواند «تمام» سرزمین اصلی ایالات متحده آمریکا را هدف قرار دهد، موافق نیستند.

کارشناسان می گویند این پرتاب نشان داد که موشکهای جدید پیونگ یانگ قابلیت طی مسافتی تا ۱۳ هزار کیلومتر را دارند اما به نظر نمی‌رسد که بتوانند کلاهکهای سنگین هسته‌ای را برای چنین مسافتهای طولانی حمل کنند.

علاوه بر برد بالای موشک جدید، پرتاب آن در شب و استفاده از یک پرتابگر متحرک نیز از دیگر ویژگی های قابل توجه این آزمایش بود که به گفتۀ کارشناسان نشان دهندۀ پیشرفتهای قابل توجه پیونگ یانگ در ارتقاء سیستم‌های پرتابگر و افزایش توانایی این کشور در انجام حمله‌های احتمالی در آینده است.

کرۀشمالی از ۱۵ سپتامبر تا کنون هیچ آزمایش موشکی را انجام نداده بود و بر این اساس گمان می‌رفت که پیونگ یانگ تصمیم دارد با هدف کاهش تحریم‌های بین‌المللی، برنامه‌های توسعۀ موشکی خود را متوقف کند.

واکنش ها

برخلاف واکنش‌های شدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به آزمایش‌های پیشین کرۀ‌شمالی، او روز چهارشنبه در پیامی کوتاه اعلام کرد: «ما به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد.»

به نظر می‌رسید که آقای ترامپ در پی سفر آسیایی خود در ماه گذشته، به یافتن راه حلی برای بحران کره خوشبین‌تر شده بود. او از چین برای فرستادن نماینده‌ای به کرۀشمالی ستایش کرده و از موثر بودن تحریم‌ها برای توقف برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کرۀشمالی خبر داده بود.

در پی آزمایش جدید، جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا نیز گفت: «این اقدام کرۀ‌شمالی نشان دهندۀ تلاش مستمر آنها برای ایجاد یک تهدید است. تهدید موشک بالستیک صلح جهانی، صلح منطقه‌ای و قطعا صلح در ایالات متحده آمریکا را به خطر می‌اندازد.»

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا نیز ضمن محکوم کردن این آزمایش، بار دیگر تاکید کرد که گزینۀ راه حل دیپلماتیک همچنان روی میز و قابل اجرا است. او افزود: «ایالات متحده آمریکا برای پایان دادن به اقدامات خصمانۀ کرۀشمالی، همچنان خود را متعهد به یافتن راه حلی صلح آمیز می‌داند.»

مون جه این، رئیس جمهوری کرۀجنوبی هشدار داد این آزمایش می‌تواند وضعیت امنیت منطقه‌ای را از کنترل خارج کند.

رئیس ستاد مشترک ارتش کرۀجنوبی نیز تنها دقایقی پس از پرتاب کرۀشمالی، از یک تمرین دقیق موشکی خبر داد. بر این اساس و با همکاری نیروی دریایی و نیروی هوایی کرۀجنوبی بطور مشترک سه موشک (زمین به زمین، دریا به زمین و هوا به زمین) پرتاب شد تا توانایی‌های سئول در هدف قرار دادن خاک کرۀشمالی به نمایش گذاشته شود و به گفته کارشناسان، کرۀ جنوبی نشان دهد که به عنوان بازیگران مستقل می‌تواند حتی بدون پشتیبانی آمریکا علیه کرۀشمالی وارد عمل شود.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن نیز ضمن محکوم کردن این آزمایش، آن را «غیرقابل تحمل» توصیف کرد و خواهان تشکیل نشستی فوق‌العاده در شورای امنیت سازمان ملل شد.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل عصر چهارشنبه در این باره تشکیل جلسه دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استقبال اروپا از تصمیم کره شمالی برای توقف آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی

جنگ دو کره؛ چگونه آمریکا به فکر پرتاب بمب اتم روی کره شمالی افتاد؟

کره شمالی یک موشک بالستیک میان‌برد جدید با سوخت جامد را آزمایش کرد