Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

گزارش عفو بین الملل: مسلمانان روهینگیا زندانی رژیم آپارتاید میانمار

گزارش عفو بین الملل: مسلمانان روهینگیا زندانی رژیم آپارتاید میانمار
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

عفو بین الملل با انتشار گزارش تحقیقی ۱۰۸ صفحه ای درباره شرایط زندگی مسلمانان روهینگیا در میانمار می گوید که مسلمان ساکن ایالت راخین زیر سلطه رژیم آپارتاید میانمار در شرایط غیر انسانی ایی زندگی می کنند که مصداق جنایت علیه بشریت است.

این گزارش می گوید حکومت میانمار سیاست تفکیک نژادی را علیه روهینگیا در ایالت راخین اعمال کرده است و مسلمان این ایالت در واقع در زندانی بدون سقف محبوس اند و سیاست بی رحمانه تبعیض های دولتی علیه آنها اعمال می شود.

گزارش عفو بین الملل که بر اساس تحقیقات مفصل تاریخی و شواهدی که از مصاحبه با ساکنان و پناهجویانی که به بنگلادش گریخته اند نوشته شده است، لیستی طولانی از تبعیض های سیستماتیک علیه روهینگیا را نمایش می دهد. تبعیض هایی که دهه‌هاست مسلمان ایالت راخین با آن زندگی می کنند بدون آنکه راهی برای برون رفت آن پیدا شده باشد.

گزارش عفو بین الملل بعد از ۲ سال تحقیق منتشر می شود و تاکید دارد که خشونت ها تنها محدود به ماههای اخیر نیست و تنها وخامت وضعیت این ایالت مسلمان است که از سال ۲۰۱۲ تشدید شده است.

For the #Rohingya, Rakhine State is an open-air prison where every aspect of their lives is severely restricted. It’s time to call the situation what it is: apartheid. Read our new report now → https://t.co/ILzhzfJyy8pic.twitter.com/bDKIWVTfz9

— Amnesty UK (@AmnestyUK) November 21, 2017

عنوان گزارش عفو بین الملل از عبارتی از شهادت یک فرد ۳۴ ساله اهل این ایالت گرفته شده است که می گوید:‌«نمی دانم از کجا شروع و به کجا ختم کنم. از سال ۲۰۱۲ ما هیج چیز نداریم. دسترسی به درمان و بهداشت، آموزش و اجازه جا به جا شدن نداریم زیرا پلیس پست های کنترل جاده ای گذاشته است. زندگی ما بی اندازه دشوار است و آینده کودکانمان هم دشوار خواهد بود. زندگی ما مانند این است که در زندانی بدون سقف محبوس شده باشیم.»

تبعیض های سیستماتیک علیه مسلمانان روهینگیا انتقادات بی شماری را متوجه آن سان سوچی رهبر دولت میانمار و برنده جایزه صلح نوبل کرده است. او پیشتر گفته بود هیچ چیز نمی تواند یک شبه انجام شود اما معتقدیم که می توانیم پیشرفت پایدار داشته باشیم. با این حال او اتهام پاکسازی قومی روهینگیا را رد کرده است.

این در حالی است که گزارش عفو بین الملل بر برنامه پاکسازی قومی روهینگیا توسط نیروهای امنیتی میانمار در سه ماه گذشته تاکید دارد.

Apartheid in Myanmar =

- Barriers to healthcare and education;
- Isolated from others and denied citizenship;
- Locked down in their villages and camps;

For just being #Rohingya: https://t.co/gkQp5bsHxopic.twitter.com/1GjWKmBJe2

— AmnestyInternational (@amnesty) November 21, 2017

گزارش عفو بین الملل همچنین با بررسی سابقه تبعیض های اعمال شده علیه مسلمانان روهینگیا می گوید تبعیض و تفکیک نژادی علیه مسلمان ایالت راخین میانمار سابقه طولانی دارد که به دهه ها می رسد و خشونت ماههای اخیر تنها تشدید این تبعیض ها و خشونت هاست. خشونت هایی که در سالهای اخیر از درگیری میان بودائیان و مسلمانان شروع شد. عدم اجازه سفر، عدم دسترسی به بهداشت و درمان، عدم دسترسی به مدرسه مختلط با بوداییان و تحصیل از جمله تبعیض های سیستماتیکی است که علیه روهینگیا اعمال می شود. همچنین دسترسی به تحصیلات دانشگاهی به شدت برای مسلمانان روهینگیا محدود شده است.

از سوی دیگر فقر و گرسنگی و دسترسی نداشتن به بازار کار سالهاست که به وضعیت طبیعی زندگی مسلمانان ایالت راخین تبدیل شده است.

همچنین از سال ۱۹۸۲ این مسلمانان امکان دریافت شهروندی میانمار را به علیت قومیت شان ندارند.

گزارش عفو بین الملل نشان می دهد که موج خشونت های اخیر شامل کشتار مردم روهینگیا توسط نیروهای امنیتی میانمار، آتش زدن روستاها و فرار دادن بیش از ۶۰۰ هزار مسلمان روهینگیا به بنگلادش می باشد.

Rohingya refugees are building rafts from any material they can get – mostly bamboo poles + empty jerry cans. https://t.co/q8PhofKH1xpic.twitter.com/X3aAR5jDEV

— UN Refugee Agency (@Refugees) November 21, 2017

عفو بین الملل همچنین در گزارش خود بسیاری از تبعیض های اعمال شده علیه مسلمان ایالت راخین را رفتارهای نژادپرستانه توصیف کرده است. عفو بین الملل خواستار پایان دادن به تبعیض های سیستماتیک و پاکسازی قومی روهینگیا از سوی نیروهای امنیتی میانمار شده است و از دولت میانمار خواسته است با فراهم کردن شرایط، امکان بازگشت صدها هزار پناهجویی که به بنگلادش گریخته اند را فراهم کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجاوز جنسی به زنان روهینگیا؛ ابزاری برای گسترش رعب و وحشت

عفو بین‌الملل خواستار لغو حکم اعدام و آزادی توماج شد؛زندان اصفهان: محدود شدن صالحی را تکذیب می‌کنیم

عفو بین‌الملل «تداوم فرسایش» حقوق بشر در فرانسه در سال ۲۰۲۳ را محکوم کرد