Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تجاوز جنسی به زنان روهینگیا؛ ابزاری برای گسترش رعب و وحشت

تجاوز جنسی به زنان روهینگیا؛ ابزاری برای گسترش رعب و وحشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس بسیاری از زنان اقلیت مسلمان روهینگیا از روز سوم شهریور (۲۵ اوت) همزمان با آغاز عملیات نیروهای امنیتی میانمار مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند.

این خبرگزاری با ۲۹ تن از دختران و زنانی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند مصاحبه کرده و جزییات تجاوز و اعمال خشونت علیه آنان را ثبت کرده است. این زنان که ۱۳ تا ۳۵ سال سن دارند از روستا‌های ایالت راخین رانده شده و در بنگلادش پناهنده هستند.

مصاحبه با قربانیان تجاوز جنسی نشان می‌دهد که آنان در ماه‌های اخیر قربانی آسیب جسمی و روانی شدیدی شده‌اند. زنانی که با چشمانی اشک‌ آلود جزییات تجاوز خود را برای خبرنگاران شرح داده‌ و از تاثیر این واقع بر زندگی زناشویی خود گفته‌اند. به نظر می‌رسد تجاوز به این زنان با اعمال سایر خشونت‌ها از جمله ضرب و شتم همراه بوده است.

سازمان ملل متحد، سازمان جهانی مهاجرت، دیده بان حقوق بشر و پزشکان بدون مرز از جمله ارگان‌هایی هستند که در طی ماه‌های اخیر درباره تجاوز و تعرض جنسی گسترده به کودکان و زنان روهینگیا هشدار داده‌ و پدیده تجاوز به کودکان و زنان روهینگیا را «ابزار ترور سیستماتیک و ایجاد وحشت» در میان افراد این اقلیت خوانده‌اند.

اما با وجود انتشار گزارش‌های مستدل منتشر شده توسط نهادهای رسمی بین‌المللی، ارتش میانمار تاکنون به این اتهامات به صورت رسمی پاسخ نداده و از مصاحبه با خبرنگاران نیز امتناع می‌کند.

پیش‌تر سازمان عفو بین‌الملل با انتشار یک گزارش تحقیقی، شرایط زندگی مسلمانان روهینگیا در میانمار را اسفبار توصیف کرد. در گزارش این این سازمان آمده است که مسلمان ساکن ایالت راخین زیر سلطه «رژیم آپارتاید میانمار» در شرایط غیر انسانی زندگی می‌کنند و خشونت‌های اعمال شده بر آنان مصداق جنایت علیه بشریت است.

بیشتر بخوانید: گزارش عفو بین الملل: مسلمانان روهینگیا زندانی رژیم آپارتاید میانمار

بر طبق گزارش سازمان عفو بین‌الملل، نظامیان میانمار تنها به فراری دادن اقلیت روهینگیا از طریق اعمال خشونت بسنده نکرده و به دنبال راه‌هایی هستند که از بازگشت آنان جلوگیری کنند. تخریب و سوزاندن روستاها، تجاوز جنسی به زنان و کودکان و زندانی کردن آوارگانی که به میانمار باز می‌گردند از جمله اقداماتی است که برای جلوگیری از بازگشت آنان صورت می‌گیرد.

اعتراض‌های گسترده سازمان‌های حقوق بشری به آنچه در میانمار رخ داده است سبب شد تا رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، عملکرد دولت و ارتش میانمار را در قبال اقلیت مسلمان روهینگیا «پاکسازی قومی» بخواند. وی با اشاره به «جنایات وحشتناکی» که ماه‌های اخیر در این کشور رخ داده اعلام کرد که کاخ سفید در نظر دارد مسئولان این پاکسازی را هدف تحریم قرار دهد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان ماه گذشته میلادی از میانمار و بنگلادش بازدید کرد و با آنگ سان سوچی، وزیر خارجه و مشاور اول دولت میانمار و همچنین با گروهی از پناهجویان مسلمان روهینگیا در بنگلادش دیدار کرد. وی با ایراد سخنانی تعهد به عدالت و رعایت حقوق بشر را لازمه آشتی ملی و برقراری صلح در میان مردم این کشور دانست.

وضعیت بد معیشتی این گروه با آغاز درگیری‌های سال ۲۰۱۲ که میان بوداییان و اقلیت مسلمان ساکن ایالت راخین آغاز شد، توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرد. گرچه منشاء این درگیر‌ی‌ها چندان روشن نیست اما گفته می‌شود که حوادث مذکور در پی تجاوز و قتل یک زن بودایی از اهالی راخین توسط اقلیت روهینگیا و همچنین کشته شدن ۱۰ نفر از اعضای روهینگیا به دست اهالی راخین آغاز شده است.

در شکل‌گیری این درگیری‌ها عوامل متعددی نقش داشتند، تنش‌های سیاسی-مذهبی و همینطور منافع اقتصادی سبب بروز این فجایع شده است.

تاکنون بیش از ۶۲۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا از خشونت‌هایی که ارتش و بوداییان ناسیونالیست بر علیه آنها اعمال کرده‌اند، این کشور را ترک کرده و به کشورهای مجاور و عمدتا به بنگلادش گریخته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش عفو بین الملل: مسلمانان روهینگیا زندانی رژیم آپارتاید میانمار

افزایش نگرانی‌ها از موارد گسترده تجاوز و آزار جنسی علیه زنان روهینگیا

نبرد با جانتا؛ تلاش شورشیان میانمار برای کنترل بر مرز مشترک این کشور و هند