Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حریری: حسن روحانی کسی نیست که برای ما تصمیم بگیرد که چه کاری انجام دهیم

حریری: حسن روحانی کسی نیست که برای ما تصمیم بگیرد که چه کاری انجام دهیم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان روز دوشنبه در جریان گفتگو با مجله «الرجل» عربستان سعودی، به انتقاد از سیاستهای ایران در خاورمیانه و ستایش اقدامات عربستان سعودی پرداخت.

بنا به گزارش ایسنا، آقای حریری در این مصاحبه ادعا کرد که ایران در تلاش است قدرت خود را در خاورمیانه نشان دهد و با تبلیغات سعی می‌کند خود را کشوری معرفی کند که در سوریه صاحب قدرت است اما در واقع «اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می کرد». او افزود حسن روحانی کسی نیست که برای ما تصمیم بگیرد که چه کاری انجام دهیم.

این ادعای آقای حریری در حالی مطرح شد که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه روز دوشنبه به شهر سوچی در روسیه سفر و با ولادیمیر پویتن دیدار کرد. بشار اسد در این دیدار از همتای خود برای حمایتهای نظامی و سیاسی مسکو از دمشق در جریان درگیری‌های هشت سالۀ این کشور سپاسگزاری کرد.

سعد حریری همچنین در جریان گفتگو با «الرجل» به تایید اقدامات عربستان سعودی پرداخت و گفت: «محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی درایت دارد و کمتر رهبری در جهان چنین دیدگاه و درایتی دارد که چالش و مشکل را ببیند و در جهت رفع این چالش عمل کند.»

او دربارۀ پادشاه این کشور نیز گفت: «ملک سلمان حافظۀ خوبی دارد و هیچ چهره و اسمی را فراموش نمی‌کند. او نیز دیدگاهی برای توسعه ریاض بطور گسترده دارد و این کار را با جمع کردن میراث گذشته و نگاهش به آینده صورت می‌دهد. از این رو امروز شاهد دستاوردهایی هستیم که او زمانی که امیر ریاض بود، در سر می‌پروراند.»

آقای حریری از زمان استعفای خود در ۴ نوامبر که آن را از ریاض پایتخت عربستان سعودی اعلام کرد، بارها مقامات ایران را مورد حملات لفظی خود قرار داده و اتهاماتی را علیه تهران مطرح کرده است.

از نظر برخی از تحلیلگران مسائل ایران، این تنش آفرینی‌ها نشان دهنده آن است که احتمالا پس از عراق، سوریه، یمن و قطر قرار است لبنان به میدان جدیدی برای زورآزمایی دو رقیب دیرینه در منطقۀ خاورمیانه یعنی ایران و عربستان سعودی تبدیل شود.

فرمانده ارتش لبنان نیز روز سه‌شنبه با انتشار پیامی در توییتر، خواستار آماده‌باش کامل ارتش این کشور در مرزهای جنوبی لبنان برای مقابله با هرگونه تهدیدات احتمالی از سوی اسرائیل شد.

بیشتر بخوانید: بحران سیاسی لبنان؛ روایت ایران

علی اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل رهبر ایران، آخرین مقام رسمی ایران بود که یک شب پیش از اعلام استعفای آقای حریری، با او در بیروت دیدار داشت. او نیز عصر دوشنبه همزمان با گفتگوی آ قای حریری با مجله «الرجل» طی سخنانی در تلویزیون ایران مدعی شد: «عربستان فرزندان حریری را گروگان نگه داشته تا در لبنان آشوب ایجاد کند.»

بنا بر گزارش ایسنا، آقای ولایتی غرب را عامل ناآرامی های چند سال گذشته در منطقه خاورمیانه دانست و گفت: «غربی‌ها چندسالی است که بحث خاورمیانۀ بزرگ مطرح می‌کردند. قصد آنها از مطرح کردن خاورمیانه بزرگ این است که مرزها را به هم بزند، به همین دلیل بین ادیان و فرقه‌های مختلف ایجاد تفرقه کردند و خط مقاومت که از تهران شروع می‌شود از بغداد، دمشق، بیروت و فلسطین می‌گذرد را تجزیه کنند تا اسرائیل احساس امنیت کند.»

او عربستان سعودی را حامی این طرح کشورهای غربی دانست و افزود: «پول این کار را عربستان می‌داد و طرحش را هم اسرائیلی‌ها ریختند و حمایت بین‌المللی و نظامی آن‌ هم با آمریکایی‌ها بود. متاسفانه برخی از کشورهای منطقه هم که همسایۀ سوریه و عراق بودند گول خوردند ولی خوشبختانه الان متوجه شدند که بعد از سوریه و عراق به سراغ آنها هم خواهند آمد.»

آقای ولایتی با دفاع از اقدامات ایران در منطقۀ خاورمیانه افزود: «خوشبختانه ایران با بینش آینده‌نگر و استراتژیک مقام معظم رهبری، نقاط دور را به خوبی تشخیص داد و به همین دلیل پیش از آنکه دشمن به سراغ ما بیاید، ما در خانۀ دشمن به سراغشان رفتیم. برخی در داخل متوجه این امر نبودند و می‌گفتند چرا ما به خودمان نمی‌پردازیم و این هزینه‌ها را خرج خودمان نمی‌کنیم؟ پاسخ آنها این است که هزینه پیشگری بسیار کمتر از هزینه درمان است.»

علی اکبر ولایتی با اشاره به استعفای سعد حریری و نقش عربستان در این موضوع گفت: «از نمونه برنامه‌های عربستان می‌توان به طرح‌های آنها برای لبنان اشاره کرد…. دیدیم نخست وزیر لبنان که به هیچ عنوان حرف خروجش از حکومت نبود را پس از دیدار با من و سفری که به عربستان داشت، توقیف و مجبورش کردند استعفایی را بخواند و حالا فرزندانش را گروگان گرفتند تا در لبنان آشوب ایجاد کنند.»

او افزود: «خوشبختانه با هوشیاری مردم لبنان، سید حسن نصرالله و میشل عون تیر آنها به سنگ خورد ولی بازهم رها نخواهند کرد.»

بیشتر بخوانید: میشل عون: سعد حریری در عربستان در بازداشت است

قرار است سعد حریری در مراسم جشن استقلال لبنان (چهارشنبه) شرکت کند.

في حوار خاص تنشره مجلة الرجل قريبا:-#سعد_الحريرى، كيف ينظر لتفاصيل العلاقة السعودية اللبنانية. وما هي قصة المليار دولار من السعودية. (تسجيل صوتي)#سعد_الحريري_مجلة_الرجلpic.twitter.com/U5KKGsDyyF

— محمد فهد الحارثي (@mfalharthi) 20 novembre 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مصر و کویت؛ مقصدهای حریری پس از فرانسه پیش از لبنان

سید حسن نصرالله: سعد حریری در عربستان بازداشت است

زنان جعلی جذاب در فضای مجازی؛ کشورها و فناوری‌های بزرگ چگونه از «خانم‌ها» استفاده ابزاری می‌کنند؟