Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سید حسن نصرالله: سعد حریری در عربستان بازداشت است

سید حسن نصرالله: سعد حریری در عربستان بازداشت است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سید حسن نصرالله با تأکید بر بازداشت بودن سعد الحریری در ریاض، گفت که عربستان تلاش دارد نخست‌وزیر جدیدی را به لبنان تحمیل کند.

پس از استعفای ناگهانی سعد حریری در جریان سفر وی به عربستان، در طول یک هفته اخیر این دومین بار است که نصرالله در واکنش به این رویداد سخنرانی می‌کند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان با اشاره به بحران تازه در لبنان گفت: «از روز شنبه گذشته لبنان وارد یک بحران جدید سیاسی شده و این بحران به این بستگی دارد که لبنانی‌ها چگونه با آن برخورد و تعامل داشته باشند؛ ما اکنون تهدیدات را از این سو و آن سو می‌شنویم. در طول یک سال گذشته، لبنان در ثبات سیاسی به سر برد و ما توانستیم رئیس‌جمهور را انتخاب و دولت وحدت ملی تشکیل بدهیم. مجلس نمایندگان نیز شروع به کار کرد، قانون انتخابات و بودجه را وضع کرد و پس از سال‌ها دشمنی، گروه‌های لبنانی شروع به مذاکره کردند و امنیت و ثبات ما در جهان بی‌بدیل بود و پیش از این هم گفته بودم که امنیت لبنان از آمریکا بالاتر است.»

رهبر مقاومت لبنان پس از آن گفت: «در حالی که در این شرایط ایده‌آل و خوب به سر می‌بردیم و زمانی که گروه‌های مختلف سیاسی تعامل خوبی با یکدیگر داشتند؛ عربستان سعودی با عجله رئیس دولت را فراخواند و او را مجبور به استعفا و خواندن بیانیه‌ای کرد که برای او نوشته شده بود و لبنان را در برابر شرایط جدیدی قرار داد.»

حریری در بازداشت است

دبیر کل حزب‌الله لبنان به سرنوشت نامعلوم نخست وزیر مستعفی لبنان در عربستان اشاره کرد و گفت که وی در عربستان «بازداشت» بوده و از بازگشت وی به لبنان ممانعت می‌شود.

وی ادامه داد: تلاش‌هایی به منظور حذف حریری از ریاست جریان المستقبل و تحمیل رئیس دیگر بر این جریان بدون مشورت با حزب المستقبل وجود دارد.

نصرالله اقدامات عربستان در لبنان را دخالت آشکار بی‌سابقه دانست که به منظور مجبور کردن نخست وزیر لبنان به کناره‌گیری صورت گرفته است و ادامه داد: «ما هم هم‌صدا با جریان و فراکسیون المستقبل می‌گوییم سعد حریری باید به لبنان برگردد.»

عربستان از اسرائیل خواسته است به لبنان حمله کند

سید حسن نصرالله در ادامه گفت: «من از روی تحلیل سخن نمی‌گویم بلکه اطلاعاتی دارم مبنی بر این که عربستان از اسرائیل خواسته به لبنان حمله کند و اسرائیل هم‌اکنون در حال بررسی این مسئله است.»

نصرالله ادامه داد: «واضح است که عربستان علیه لبنان اعلام جنگ کرده است و ما متوجه هستیم که عربستان و حزب‌الله با یکدیگر مشکل دارند و ما آن را رد نمی‌کنیم اما این تهدیدات علیه حزب‌الله است یا لبنان؟»

اهانت به سعد حریری اهانت به همه لبنانی‌هاست

وی افزود: «ما توهین به نخست‌وزیر را توهین به کل لبنان می‌دانیم؛ حتی اگر با همدیگر اختلاف سیاسی داشته باشیم. ما دخالت آشکار عربستان در امور داخلی لبنان و این گونه رفتار توهین‌آمیز با سعد حریری از زمان ورودش به فرودگاه را محکوم می‌کنیم.»

دبیر کل حنبش حزب‌الله خاطر نشان کرد که دولت فعلی لبنان همچنان پابرجا بوده و بر اساس قانون اساسی کشور انتخاب شده و دولت مستعفی نیست.

وی استعفای سعد حریری را «غیر قانونی» و بر خلاف قانون اساسی لبنان دانست و اظهار داشت که این استعفا ارزشی ندارد چرا که «زیر فشارهای عربستان» صورت گرفته است.

آگهی

نصرالله تأکید کرد که نخست وزیر لبنان در «بازداشت» بوده و لبنانی‌ها باید برای برگرداندن وی به لبنان تلاش کنند.

حسن نصرالله سپس به ادعای ترور سعد حریری اشاره کرد و گفت: «لازم است تا درباره خبر العربیه مبنی بر کشف طرح ترور سعد حریری که از سوی دستگاه‌های امنیتی رد شد، صحبت کنیم. خبر سعودی بود و بیانیه هم از سوی سعودی‌ها نوشته شده بود. این خبر کذب بود. سخن گفتن از دستگاه‌های پارازیت در فرودگاه و اصرار العربیه بر ترور قابل توجه و خطرناک است و باید هوشیار باشیم که آن‌ها خود را برای چه چیزی آماده می‌کنند.»

دبیر کل حزب‌الله لبنان همچنین گفت: «اسرائیل ممکن از مسیرهای دیگری وارد شود و به سفارت‌خانه‌های خود اعلام کند که در جنگ عربستان علیه حزب‌الله، سعودی‌ها را حمایت کنند و یا در راستای تشکیل یک گروه تروریستی برای عمل در راستای اهداف عربستان، تلاش کند».

آگهی

سید حسن نصرالله افزود: «در موضوع اسرائیل باید هوشیار باشیم و در موضوع جنگ، حتی اگر شرایط این را بخواهد، ما جنگ را بعید می‌دانیم. چرا که اسرائیل گمان می‌کند فرصتی را گیر آورده تا بدون وارد شدن به جنگ و تحمل هزینه‌های آن، حزب‌الله را از میان بردارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حسن نصرالله: استعفای حریری تصمیم عربستان بوده است

نخست وزیر لبنان از سمت خود کناره‌گیری کرد

«بازی صبر» اسرائیل و حزب‌الله؛ آیا هیزم کافی برای شعله‌ور شدن یک جنگ منطقه‌ای فراهم می‌شود؟