Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بازتاب کم تظاهرات ضد فساد در روستاهای رومانی

بازتاب کم تظاهرات ضد فساد در روستاهای رومانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روز یکشنبه آفتابی در سینگورنی. برخی از ساکنان از کلیسا خارج می شوند و برخی دیگر بر روی نیمکت های باغچه خانه هایشان از گرمای آفتاب پاییزی لذت می برند.

سکوت حاکم بر این بخش روستا ناگهان با صدای ماشین چوب بُر شکسته می شود، برخی مشغول تهیه سوخت و لوازم گرمازا برای زمستان آینده اند.

تظاهرات اعتراض های اخیر در بخارست در اینجا به ندرت بازتاب پیدا کرده است. به نظر می آید مقوله مبارزه با فساد حتی بیش از چهل کیلومتر فاصله ای که اینجا را از مرکز سیاسی کشور جدا می کند برای ساکنان روستا بیگانه است.

فلوریکا تراندافیر، یکی از ساکنان ۶۷ ساله روستای سینگورنی است که هر یکشنبه به کلسیا می رود. او می گوید: «ما برای اعضای خانواده و سلامتی همه دعا می کنیم.»

فلوریکا خبرهای مربوط به اعتراض ها را از تلویزیون دنبال کرده اما نمی داند خواسته اصلی تظاهرکنندگان چیست. او به خبرنگار یورونیوز می گوید: «من اطلاعات زیادی ندارم و خیلی دقیق خبرها را دنبال نمی کنم. حالا باید بروم بخوابم.»

Florica Trandafir in Singureniفلوریکا در انتخابات پارلمانی ماه دسامبر به حزب حاکم سوسیال دمکرات رای داده است. بیش از ۶۹ درصد از ساکنان روستایی که فلوریکا تراندافیر در آن زندگی می کند همانند او رای دادند و سوسیال دمکرات ها در اینجا بیشترین رای را در انتخابات سراسری کشور کسب کردند. این درحالیست که میزان رای سوسیال دمکرات ها در شهرستانی که این روستا در آن واقع شده بیش از ۸۹ درصد گزارش شده است. حزب سوسیال دمکرات در نهایت با کسب ۴۵ درصد آراء کل کشور پیروز این انتخابات شد.

پس از تلاش دولت جدید سوسیال دمکرات برای تصویب قانونی جهت جرم زدایی از برخی تخلفات که دامنگیر تعدادی از مجرمان فساد از جمله برخی سیاستمداران شده بود، شهرهای رومانی طی ماه های اخیر شاهد بزرگترین تظاهرات تاریخ این کشور پس از انقلاب سال ۱۹۸۹ بود.

دولت همچنین به تازگی پیشنهاد هایی را برای کاهش اختیارات اداره کل ضد فساد رومانی مطرح کرده که به موجب آن دست این نهاد از تحقیق بر روی پرونده های قضایی کاملا بسته می شود و در مقابل اختیارات بیشتری در این زمینه به دستگاه قضایی واگذار می شود.

رومانی همواره در راس فهرست کشورهای دارای بیشترین فساد در اتحادیه اروپا جای دارد. با این وجود طی سالهای اخیر تلاش این کشور برای مبارزه با فساد از سوی بروکسل و برخی سازمان های مردم نهاد مورد تمجید قرار گرفته است.

حدود دوازده هزار نفر روز چهارم نوامبر در بخارست و ده ها هزار تن نیز در دیگر شهرهای رومانی در اعتراض به فساد موجود در این کشور به خیابان ها آمدند. این در حالیست که در طول همین هفته دولت با اعتراض های دیگری نسبت به طرح اصلاحات مالیاتی روبرو بود که زمینه کاهش دریافتی خالص کارمندان را فراهم می کند.

Singureni, Romaniaبا اینحال اعتراضات و تظاهرات ضد فساد نتوانسته توجه فلوریکا تراندافیر را به خود جلب کند. او که به مدت دو سال در یک کارگاه تولید کفش کار کرده بود پس از تولد فرزندانش برای تربیت آنها تصمیم گرفت در خانه بماند. اینک دو تن از پنج فرزندش با خانواده خود در اسپانیا زندگی می کنند درست همانند بیش از ۳ میلیون و چهارصد هزار مهاجر رومانیایی که بر اساس گزارش سال ۲۰۱۶ سازمان ملل متحد، تصمیم گرفته اند برای پیدا کردن کار از کشور خارج شوند.

او رسما مطلع شده است که برای دریافت مستمری باید سهم حداقلی مشارکت اجتماعی خود را پرداخت کند.

Singureni, Romaniaدر چند کیلومتری اینجا، نزدیک میدان بازار، گروهی از مردان دور یک بطری ویسکی نشسته اند. ماریان پاتولیانو، شهردار سینگورنی نیز در میان آنها دیده می شود. او پس از سپری کردن تعطیلات در هند به تازگی به روستا بازگشته و این بطری را به عنوان هدیه برای دوستانش آورده است.

ماریان پاتولیانو می گوید: «من به تظاهر کنندگان احترام می گذارم ولی این بدان معنی نیست که حق با آنهاست. من با آنها هستم که تظاهرات نمی کنند. اگر افرادی را به نمایندگی خود در پارلمان انتخاب می کنیم باید اجازه دهیم کارشان را بکنند و پس از تمام شدن ماموریت چهار ساله آنها در صورتی که از عملکردشان راضی نبودیم به شیوه ای متمدنانه دوباره رای می دهیم و آنها را عوض می کنیم.»

ماریان پاتولیانو پیش از این نماینده اپوزیسیون لیبرال بوده اما بعد ها به سوی سوسیال دمکرات ها گرایش پیدا کرده است. این تغییر جهت به وی امکان داد دسترسی بیشتری به کمک های اروپایی پیدا کند. او بدین ترتیب توانست کلیه کوچه ها و راههای عبوری روستا را هموار و سنگفرش کند.

Singureni, Romaniaبر اساس نتایج یک نظرسنجی که به سفارش پارلمان اروپا انجام و در اکتبر امسال منتشر شد بیش از ۶۲ درصد از مردم رومانی معقدند که کشورشان در مسیر درستی قرار ندارد.

شهردار می گوید سینگورنی یکی از فقیر ترین روستاهای رومانی است و تنها به مدد کمک های مالی دولت توانسته است سرپا بماند. بیش از ۴۰ درصد از ساکنان این روستا را سالخوردگان تشکیل می دهند.

Singureni, Romaniaتودور پیویی پنجاه ساله از جمله معدود صداهای معترض در این روستا است. او به مدت ۳۰ سال است که به عنوان راننده در بخارست کار می کند.

آگهی

تودور پیویی می گوید: «برپایی تظاهرات بسیار خوب است. وضعیت نمی تواند به همین منوال ادامه پیدا کند. این دزدها هستند که مردم را به تمسخر گرفته اند. در کشور فساد کامل حکمفرماست. من سال گذشته رای ندادم زیرا از آنها دیگر خسته شده ام.»

Singureni, Romania

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیاستمدار رومانیایی از ماداگاسکار تقاضای پناهندگی کرد

بدترین زمان ممکن برای یک دیدار تاریخی

راستگرایان رومانی برای انتخابات پارلمان اروپا جبهه متحد تشکیل دادند