سیاستمدار رومانیایی از ماداگاسکار تقاضای پناهندگی کرد

سیاستمدار رومانیایی از ماداگاسکار تقاضای پناهندگی کرد
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«من فعلا متقاضی پناهندگی در ماداگاسکار هستم. چون هیچ شانسی برای برخورداری از یک دادگاه منصفانه‌ ندارم. نظام قضایی رومانی کاملا زیر کنترل دستگاه اطلاعات این کشور است.»

آگهی

پس از شروع عملیات ضدفساد از سوی نظام قضایی رومانی شماری از شهروندان نامدار این کشور از آن خارج و به دیگر کشورها پناهنده شده‌اند.

رادو مازاره یکی از آنهاست. آقای مازاره از سال نزدیک به پانزده سال شهردار بندر کنستاتای رومانی در حاشیه دریای سیاه بود در ماه مه سال سال ۲۰۱۵ به جرم فساد مالی به شش سال و نیم زندان محکوم شد. یکی از اتهامات وی این بود که طرح‌ زمین‌های شهری را به بهای بسیار پایین واگذار کرده و ضرری ۳ میلیون یورویی به شهرداری رسانده است.

او که مدعی است اعتمادی به نظام قضایی کشورش ندارد و اعلام کرده به دنبال گرفتن پناهندگی سیاسی از ماداگاسکار است. او با رد این اتهامات خود عنوان می‌کند که پیش از این دادگاهی دیگر نیز همین اتهامات را به او وارد کرده و به نتیجه نرسیده است.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مازاره می‌افزاید:‌ «من فعلا متقاضی پناهندگی در ماداگاسکار هستم. چون هیچ شانسی برای برخورداری از یک دادگاه منصفانه‌ ندارم. نظام قضایی رومانی کاملا زیر کنترل دستگاه اطلاعات این کشور است.»

رادو مازاره پیش از اینها به خاطر رفتارهای عجیب و غریبتش مشهور شده بود. او با لباس‌های عجیب و غریب در برابر عموم ظاهر می‌شد،‌ یک بار در جامه فراعنه، بار دیگر در لباس یک سلطان و یک بار هم با یونیفورم افسران نازی که این خشم جامعه یهودیان رومانی را برانگیخت و از رفتار او به دادستان کل کشور شکایت کردند.

رادو مازاره بارها با لباس‌های عجیب در انظار عمومی ظاهر شده است،‌عکس از ویکی پدیا

او با وجود تقاضای پناهندگی به کارهای خاص خودش ادامه می‌دهد که چندان به رفتارهای معمول پناهجویان نمی‌ماند؛ او که عاشق اسکی روی آب بوده حالا در ماداگاسکار سهامدار یک مرکز تفریحی اسکیت‌سواری است و همچنین ۱۶ ویلای لوکس دارد که به شکل بلند مدت اجاره می‌دهد.

اما او تنها مورد در این زمینه نیست. یک وزیر اسبق رومانی که نامزد ریاست‌جمهوری هم بوده حالا در فکر فرار از این کشور است. این خانم که النا اودرئا نام دارد برای گریز از حرکت ضد فساد نظام قضایی رومانی راهی کاستاریکا شده است.

النا اودرئا نامزد پیشین ریاست‌جمهوری رومانی در میان مردم،‌عکس از ویکی‌پدیا

خانم اودرئا که به جرم رشوه‌خواری و سواستفاده از جایگاه دولتی در رومانی به شش سال زندان محکوم شده،‌ در آغاز به رسانه‌ها گفته بود برای گذراندن تعطیلات به کاستاریکا رفته اما بعد از همان کشور تقاضای پناهندگی سیاسی کرد.

نام بازرگان و نخست‌وزیر پیشین رومانی یعنی سباستین گیتا را نیز باید به این سیاهه افزود. آقای گیتا که در کشور خود به پولشویی، رشوه‌گیری و اخاذی متهم است به کشور همسایه یعنی صربستان گریخت. وی در آنجا موقتا بازداشت شد اما از آنجا که صربستان و رومانی قرارداد استرداد مجرمان ندارند وی پس از مدتی آزاد شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئو؛ ارکستر سمفونی و نمایش فواره‌ها در بخارست

آيا رومانیایی ها موفق خواهند شد دهه ها فساد اداری را ریشه کن کنند؟

بازتاب کم تظاهرات ضد فساد در روستاهای رومانی