لباس‌های نایک برای ورزشکاران محجبه یکی از بهترین اختراعات سال ٢٠١٧ شد

لباس‌های نایک برای ورزشکاران محجبه یکی از بهترین اختراعات سال ٢٠١٧ شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجله تایم، حجاب ورزشی نایک برای قهرمانان محجبه را را یکی از اختراعات مهم ٢٠١٧ معرفی کرد

آگهی

مجله تایم لباس ورزشی کمپانی نایک برای زنان قهرمان مسلمان را یکی از ۲۵ اختراع برتر سال ۲۰۱۷ میلادی معرفی کرد.

لباسهای شرکت نایک برای زنان ورزشکار مسلمان (Nike Pro Hijab) «نایک طرفدار حجاب» نام دارد.

منال رستوم، زن دونده مصری یکی از اولین کسانی است که از این لباس استفاده کرده است. وی در فیسبوک کمپینی برای حمایت از زنان محجبه ورزشکار به راه انداخته بود، درباره این لباسها گفت: «ورزش کردن با حجاب کار سختی است، اگر جنس لباستان سنگین باشد، بیش از حد عرق می کنید. اگر خیلی سبک باشد، احتمال دارد حین مسابقه از سرتان بیفتد. اگر درست بسته نشود، ممکن است احساس خفگی کنید»

The Nike Pro Hijab is one of TIME’s 25 Best Inventions of 2017 https://t.co/yvGbR8Doibpic.twitter.com/0uDHxJJYbD

— TIME (@TIME) November 17, 2017

بر خلاف لباس‌های مشابه دیگر، در این لباس‌ها از پارچه‌های سبک و قابل تنفس استفاده شده است که مانع از تعریق زیاد ورزشکار می‌شوند، به پوست او اجازه تنفس می دهد و رطوبت را جذب نمی کند.

نایک برای زنان محجبه از کجا آمد؟

کمپانی نایک سال گذشته میلادی تولید لباسهای ورزشی حرفه ای مخصوص زنان ورزشکار مسلمان را ورزشکاران زن مسلمان را آغاز کرده بود.

هدف از این نوآوری نایک که «نایک‌های طرفدار حجاب نام دارد» حمایت بیشتر از زنان ورزشکار محجبه و حضور آنها در مسابقات بین‌المللی بود. پس ازآن قرار شده بود که تولید این لباسها بطور حرفه‌ای‌تر دنبال شود.

محصول جدید نایک که در یکی از غولهای تولید کننده البسه ورزشی است، کمک خواهد کرد سهم بازارش را در کشورهای مسلمان خاورمیانه افزایش بدهد.

آمنه الحداد، وزنه بردار اهل امارات متحده عربی که در مسابقات المپیک تابستانی ریو دو ژانیرو شرکت کرده بود، یکی از منابع الهام شرکت نایک برای طراحی این لباسها بوده است.

وقتی این وزنه بردار اهل دوبی با حجاب در کمپ تمرینی شرکت نایک، خود را برای مسابقات المپیک آماده می کرد، طراحان این شرکت تصمیم گرفتند راهی پیدا کنند که وی در عین حفظ حجاب اسلامی، عملکرد بهتری داشته باشد.

لباسهای نایک برای زنان محجبه قرار است بهار سال آینده وارد بازار بشود. اما تاکنون زهرا لاریف‌، اسکیت باز روی یخ اهل امارات متحده عربی است که تا کنون از این لباسها استفاده کرده است.

It´s about time -> Nike unveils Pro Hijab for female Muslim athletes https://t.co/UBkcU9hAaV via dezeen</a></p>— Kati Laakso (kate_valley) March 11, 2017

منتقدان مد اسلامی

شرکت نایک اولین شرکتی نیست که لباسهای مخصوصی برای زنان محجبه طراحی کرده است. نمونه های دیگر می توان به کلکسیون «آبایا»ی شرکت دولچه گابانا ، یا مایوهای مارکس اند اسپنسر اشاره کرد.

ارائه کلکسیون مخصوص زنان باحجاب از سوی شرکت‌ها و طراحان غربی تاکنون با انتقادهای زیادی رو‌به‌رو شده است. عده ای از فمینستها مثل الیزابت بدنتر، جامعه شناس و روشنفکر فرانسوی خواستار تحریم این لباسها شده بود.

Elisabeth Badinter appelle au boycott des enseignes (H&M, Dolce Gabbana) qui lancent des… https://t.co/eCK7NC4xNL via Dan__One</p>— james letellier (JamesLetellier) April 3, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توضیحات شرکت نایک در باره تحریم تیم ملی ایران؛ تصمیم تازه ای گرفته نشده است

فرمانروایی ورزشهای راکتی در قطر، از تنیس تا پدل

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد