Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پناهجویان در بازار برده در لیبی فروخته می‌شوند

پناهجویان در بازار برده در لیبی فروخته می‌شوند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مستند تکان دهنده شبکه سی ان ان از بازار فروش برده در لیبی، مردان جوانی را نشان می دهد که با عنوان «مردان قوی برای کار در مزرعه» با قیمت پایه ۴۰۰ دلار به حراج گذاشته می شوند.

خبرنگار شبکه خبری سی ان ان در سفر به لیبی، گزارش ماه آوریل سازمان بین المللی مهاجرت از خرید و فروش پناهجویان و مهاجران آفریقایی بعنوان برده در لیبی توسط قاچاقچیان انسان و شبه نظامیان را تائید کرده است.

بیشتر بخوانید: لیبی؛ بازاری برای مهاجران آفریقایی که به بردگی کشیده می شوند

در مستند تهیه شده توسط سی ان ان، خبرنگار این شبکه با استفاده از دوربین‌های مخفی شده در طرابلس، پایتخت لیبی این مراکز حراج انسان را نشان می دهد که در آنها حدود ده نفر در عرض شش یا هفت دقیقه به فروش می رسند.

فروشنده که کاپشن ارتشی به تن دارد، می گوید: «آیا کسی به حفار نیاز دارد؟ این مرد حفار است و بسیار قوی است. خوب حفاری می کند.»

خریداران دست خود را بالا می برند و قیمت ها بالا و بالاتر می رود: ۵۰۰، ۵۵۰، ۶۰۰، ۶۵۰ و …. در عرض چند دقیقه حراج پایان می یابد و مرد جوان به صاحب جدیدش تحویل داده می شود.

A post shared by Yeni Şafak Gazetesi (@yenisafak) on Nov 14, 2017 at 10:19pm PST

در این حراج ها پناهجویانی که به حرفه های فنی تسلط دارند و کارهایی همچون نقاشی و یا کاشی کاری بلدند به قیمت بیشتری فروخته می شوند.

خبرنگار سی ان ان می گوید که بعد از حراج دو مرد جوان فروخته شده را دیده است اما آنها به حدی دچار آسیب روانی شده بودند و می ترسیدند که به همه چیز و همه افرادی که ملاقات می کردند مشکوک بودند.

سرکوب قاچاقچیان انسان

هر ساله ده ها هزار مهاجر وارد لیبی می شوند. پناهجویانی که به دلایل اقتصادی یا جنگ و درگیری از کشورهای خود گریخته و به امید زندگی بهتر قصد دارند به اروپا بروند.

اکثر این افراد همه دارایی خود را فروخته اند تا از طریق لیبی و سفر دریایی از مدیترانه راهی اروپا شوند.

اما اخیرا گارد ساحلی لیبی به نیروهای خود اجازه شلیک داده است و به همین دلیل قایق های کمتری وارد دریا می شوند، بنابراین تعداد زیادی مهاجر و پناهجو روی دست قاچاقچیان انسان مانده اند. اینگونه است که آنها پناهجویان را به عنوان برده می فروشند.

محمد ابدیکر، مدیر عملیاتی سازمان بین المللی مهاجرت پس از سفر به لیبی در ماه آوریل گفته بود: «برخی گزارشهای رسیده بسیار وحشتناکند و آخرین گزارش از خرید و فروش مهاجران بعنوان برده به این میزان وحشت افزوده است.»

به گزارش سی ان ان «این حراج ها در شهرهایی از لیبی صورت می گیرد که زندگی روزانه و عادی در آنها در جریان است، کودکان در خیابانها بازی می کنند، مردم سر کار می روند، با دوستان خود معاشرت می کنند و با خانواده هایشان شام می خورند.» در همین شهرها و از میان همین آدم ها، افرادی هستند که پناهجویان و مهاجران را بعنوان کارگر می خرند و بکار می گیرند. تنها تفاوت این حراج ها با حراج بردگان در دوران برده داری این است که زنجیر به دست و پای آنان بسته نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین الملل اروپا را به «همدستی» در برده داری پناهجویان در لیبی متهم کرد

عفو بین‌الملل: ایتالیا شریک جرایم وحشتناک علیه پناهجویان در لیبی است

وضعیت اسفناک پناهجویان آفریقایی در گذرگاه لیبی