روایت پناهندگی یک کودک افغان؛ از حکومت طالبان تا تیم ملی دانمارک

روایت پناهندگی یک کودک افغان؛ از حکومت طالبان تا تیم ملی دانمارک
نگارش از Euronews

نادیا ندیم، پناهنده افغان بیش از هشت سال است که به تیم ملی فوتبال زنان دانمارک راه یافته است.

او در مصاحبه اخیرش با روزنامه لس آنجلس تایمز از تجربه خود در زمینه شروع دوباره زندگی پس از پناهندگی به دانمارک سخن گفته است. نادیا ندیم پس از کشته شدن پدرش به دست طالبان در دوازده سالگی به دانمارک پناهنده شد.

پدر او یکی از فرماندهان ارتش افغانستان بود که پس از دریافت احضاریه ای از سوی طالبان هرگز از ملاقات خود با مقامات طالبان بازنگشت. مادر نادیا ندیم شش ماه بعد دریافت که همسرش در بیابان اعدام شده است.

پس از این حادثه مادر نادیا ندیم برنامه خروج خود و پنج دخترش را از افغانستان طرح ریزی کرد. آنها ابتدا به پاکستان و سپس به ایتالیا و در نهایت دانمارک رفتند.

نادیا و خواهرانش به اردوگاه پناهجویان منتقل شدند و در آنجا نادیا با خواهرانش پا به توپ شد. این آغاز تجربه ای بود که در نهایت به بازی او در بازی نهایی مسابقات جام ملت های فوتبال زنان منتهی شد. تیم فوتبال زنان دانمارک تابستان امسال در بازی نهایی یورو ۲۰۱۷ در مقابل هلند به میدان رفت و در نهایت به مقام نایب قهرمانی رسید.

نادیا ندیم اکنون بیش از هشت سال است که مهاجم تیم ملی فوتبال زنان دانمارک است.

او متولد سال ۱۹۸۸ میلادی (۱۳۶۶ شمسی) است و تاکنون ۲۲ گل برای تیم ملی دانمارک به ثمر رسانده است. او در مورد زندگی احتمالی خود در صورت عدم پناهندگی خانواده اش به دانمارک می گوید: «احتمالا ما دیگر زنده نبودیم زیرا طالبان شرایط سختی برای زنان پدید آورد. اتفاق تاسف باری بود که پدرم درگذشت و جنگ شد. اما من به سرنوشت باور دارم.»

نادیا ندیم که در زمان حکومت طالبان امکان تحصیل نداشت اکنون علاوه بر زندگی حرفه ای خود در عرصه ورزشی به هفت زبان تسلط دارد و شش سال پزشکی خوانده است. او امیدوار است بتواند جراح شود.

مطالب مرتبط