Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افزایش شمار قربانیان زلزله در غرب ایران

افزایش شمار قربانیان زلزله در غرب ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گزارش خبرگزاری ایرنا زلزله ۷.۳ ریشتری یکشنبه شب غرب این کشور، دست‌کم ۵۳۰ کشته و ۷۴۶۰ مصدوم بر جا گذاشته است.

بنا به اعلام پزشکی قانونی کرمانشاه در شهرها و روستاهای زلزله زده دست‌کم ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر از جانباختگان بدون مجوز دفن شده اند.

با این حال بسیاری از رسانه‌های ایرانی، شمار قربانیان این حادثه طبیعی را کمتر از ۵۳۰ نفر برآورد می‌کنند.

صبح سه‌شنبه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران ضمن سفر به استان کرمانشاه اعلام کرد که کمک بلاعوض و وام در اختیار زلزله زدگان غرب کشور قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا علاوه بر رئیس جمهوری ایران هیاتی به نمایندگی از علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز برای بررسی عملیات امداد و نجات به کرمانشاه سفر کرده اند.

رئیس جمهوری ایران مسئول بازسازی واحدهای مسکونی تخریب شده در زلزله را بنیاد مسکن معرفی کرده و خواستار ارسال کمک های دولتی و مردمی به تنها این بنیاد شده است.

درخواست حسن روحانی برای کمک به بنیاد مسکن در حالی مطرح می شود که تخریب واحدهای مسکن مهر در جریان زلزله اخیر منجر به طرح انتقادات و پرسش هایی در مورد ایمنی این ساختمان ها شده است.

زلزله ایران و عراق به روایت تصویر

حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران روز سه شنبه خواستار برخورد قانونی با «مجریان، پیمانکاران و ناظران» ساختمان هایی شد که به گفته وی با عمر کمتر از سه سال در زلزله اخیر آسیب دیده اند.

وزیر بهداشت ایران همچنین تاکید کرد برای کمک به مصدومان زلزله در تامین خون، دارو و تجهیزات مشکلی وجود ندارد.

سازمان اورژانس ایران نیز از پایان عملیات انتقال مصدومان زلزله خبر داده و اولویت کنونی وزارت بهداشت را «کنترل بیماری های عفونی و بهداشت روان و عوارض ناشی از حادثه» دانسته است. هر چند خبر پایان عملیات انتقال مصدومان زلزله منتشر شده است اما همچنان از سگ های تجسس نیروی انتظامی ایران برای یافتن اجساد و افرادی که زیر آوار گرفتار شده اند، در مناطق زلزله زده استفاده می‌شود.

این زلزله که تاکنون مرگبارترین زمین‌لرزه سال جاری میلادی، به شمار می‌رود، در مناطق وسیعی از ایران، عراق، کویت و ترکیه احساس شد. تا ساعت ۹ صبح روز سه شنبه به وقت محلی ۲۰۵ پس لرزه مناطق آسیب دیده را لرزانده است.

اقدام قضایی درباره تخریب ساختمانهای عمومی

به گزارش رسانه های ایران، دادستان اسلام آباد غرب برای پیمانکار بیمارستان تازه تاسیس اسلام آباد غرب که در اثر زلزله تخریب شد، قرار بازداشت صادر کرد.

آگهی

وزیر بهداشت ایران نیز اعلام کرد که بدلیل آسیب و تخریب شدید مراکز درمانی استان کرمانشاه مانند بیمارستانهای سرپل ذهاب و اسلام آباد غرب علیه مجریان و پیمانکاران این بیمارستانها اقامه دعوی می کند.

همچنین روز گذشته اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران با تائید اینکه بسیاری از خانه های تخریب شده متعلق به مسکن مهر بوده است، خواستار بررسی این موضوع شده بود. علی بیت الهی، رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با رد این ادعا که علت تخریب آپارتمانهای مسکن مهر بدلیل مجاورت آنها با گسل بوده گفت که دلیل اصلی، فقدان ایمنی و مقاومت این ساختمانها بوده است.

بیشتر بخوانید:

زمین لرزه در غرب ایران صدها کشته و هزاران زخمی برجای گذاشت
یک روز عزای عمومی در پی زلزله در مناطق غربی ایران

آگهی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زلزله ۵,۴ ریشتری در کهنوج در استان کرمان بدون تلفات جانی

یک روز عزای عمومی در پی زلزله در مناطق غربی ایران

زلزله ایران و عراق به روایت تصویر