یک روز عزای عمومی در پی زلزله در مناطق غربی ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم طوسی
یک روز عزای عمومی در پی زلزله در مناطق غربی ایران

در پی زمین لرزه ۷/۳ ریشتری در غرب ایران، هیات دولت با صدور بیانیه ای فردا سه شنبه ۲۳ آبان را عزای عمومی اعلام کرد. استاندار کرمانشاه نیز از روز دوشنبه در این استان به مدت سه روز عزای عمومی اعلام کرده بود.

به گزارش ایلنا از ساعت ۲۲تا ۲۳ دوشنبه شب، ۱۹ پس لرزه در استانهای غربی از جمله کرمانشاه و لرستان رخ داد که بیشترین میزان آن در نورآباد لرستان و ازگله کرمانشاه گزارش شده است. آخرین پس لرزه ها در نزدیکی سرپل ذهاب با بزرگی ۳/۹ ریشتر و حوالی قصر شیرین با بزرگی ۴/۱ ریشتر روی داد.

مجروحین و کشته شدگان

آخرین گزارشها از مناطق زلزله زده استان کرمانشاه حکایت از افزایش آمار کشته شدگان و مصدومین دارد. ایرنا آخرین آمار کشته شدگان را ۴۳۰ نفر اعلام کرده است (ساعت ۲۱ شب بوقت محلی).

پزشکی قانونی استان کرمانشاه تا ساعت ۲۰ به وقت محلی از صدور ۴۰۷ جواز دفن خبر داده بود. مهرداد علی بخشی مدیرکل مدیریت بحران سازمان پزشکی قانونی از اولیا کشته شدگان حادثه زلزله غرب ایران درخواست کرد تا برای حفظ حقوق قانونی جان‌باختگان و بازماندگان، از تدفین بدون صدور جواز دفن پزشکی قانونی خودداری کنند.


از سوی دیگر، سخنگوی وزارت بهداشت آمار مصدومین زلزله شب گذشته در غرب کشور را بیش از ۷ هزار نفر اعلام کرد و گفت که تاکنون تعداد ۴۳۱۳ نفر بصورت سرپایی درمان شدند و ۱۲۷۵ نفر در بیمارستانها بستری شده اند. بسیاری از مجروحان این زلزله به بیمارستانهای تهران و البرز منتقل شدند. از قرار معلوم تخریب بیمارستان دوم اسلام آباد غرب که چند ماه بیشتر از افتتاح آن نمی گذرد در بالا رفتن آمار تلفات این حادثه موثر بوده است.

کمک رسانی

به گزارش ایرنا هواپیمای حامل بیش از ۴۰ تن دارو، لوازم امدادرسانی و سایر اقلام برای آسی دیدگان در کرمانشاه به زمین نشست. همچنین وزارت رفاه اعلام کرد که با کمک صندوق بازنشستگی کشوری، محموله های غذایی شامل آب، کنسرو، شیرخشک و لبنیات را به مناطق اسیب دیده ارسال کرد.

صبح دوشنبه سازمان انتقال خون ایران به منظور کمک به مجروحان زلزله از مردم درخواست کرد که با ثبت نام در سایت برای اهدای خون با اولویت گروه خونی O منفی اقدام کنند. گزارشها از تشکیل صف های طولانی برای اهدای خون خبر می داد. سخنگوی وزارت بهداشت در نشست ستاد بحران اعلام کرد که فرآورده های خونی لازم برای مجروحان تهیه شده است.


رئیس اورژانس کشوراعلام کرد که تا کنون ۷۰ آمبولانس و ۱۰۰ تیم واکنش به محل اعزام شده اند. وی افزود که تقریبا عملیات امداد و جستجو پایان گرفته و فردا (سه شنبه) تکمیل بیمارستانها در دستور کار قرار دارد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره نیز از ارائه خدمات مشاوره در مناطق آسیب دیده خبر داد. وی گفت که تیم «مداخله در بحران» از سه شنبه در مناطق زلزله زده غرب ایران حضور خواهد داشت.

سرپرست بهشت زهرای تهران از اعزام آمبولانس و تجهیزات خاکسپاری و همچنین ۱۰ نیروی متخصص برای خاکسپاری کشته شدگان زلزله غرب ایران خبر داد.

خسارات وارده به مناطق زلزله زده و اقدامات لازم

وزیر آموزش و پروش نیز اعلام کرد که ۲۲ مدرسه در مناطق زلزله زده تخریب شده اند. وی از جایگزینی کانکس برای از سر گیری مدارس این مناطق خبر داد.

آب شرب و گاز بسیاری از مناطق زلزله زده نیز قطع شده بود. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب ایران از پایداری نود درصدی شبکه توزیع آب قصر شیرین خبر داد و اضافه کرد که در سرپل ذهاب نیز آب گیری مخازن آغاز شده است. وزیر کشور نیز اظهار امیدواری کرد که تا صبح روز سه شنبه گاز این مناطق نیز وصل شود.

معاون مسکن و شهرسازی نیز برآورد اولیه تخریب ۱۲۰۰۰ منزل مسکونی شهری و روستایی خبر داد.

در موضوع تخریب آپارتمانهای مسکن مهر، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران با تائید این موضوع که بسیاری از خانه هی تخریب شده متعلق به مسکن مهر بوده است، خواستار بررسی این موضوع شد.

علی بیت الهی، رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با رد این ادعا که علت تخریب آپارتمانهای مسکن مهر بدلیل مجاورت آنها با گسل بوده است گفت که دلیل اصلی فقدان ایمنی و مقاومت این ساختمانها بوده است.


محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه ستاد بحران از تخریب ۳۰ هزار واحد مسکونی در استان خبر داد و گفت برای جبران این خسارات به بودجه ای ۱۰۰۰ میلیارد تومانی نیاز است که باید یخشی از آن توسط صندوق توسعه ملی تامین اعتبار شود.