Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سعد حریری با پادشاه عربستان دیدار و گفتگو کرد

سعد حریری با پادشاه عربستان دیدار و گفتگو کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی روز دوشنبه با سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان دیدار و گفتگو کرد.

این دیدار چهل و هشت ساعت پس از اعلام استعفای غافلگیر کننده سعد حریری در ریاض صورت گرفت.

منابع خبری در عربستان سعودی اعلام کرده اند که دو طرف در این ملاقات مسائل مرتبط با اوضاع کنونی لبنان را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

به اعتقاد کارشناسان پس از استعفای نخست وزیر ترس و وحشت از به راه افتادن موجی جدید از نا آرامی و هرج و مرج لبنان را فرا گرفته است.

واس، خبرگزاری عربستان ضمن اعلام این خبر در حالی از واژه نخست وزیر سابق برای سعد حریری استفاده کرده که هنوز استعفای وی مورد تایید میشل عون، رئیس جمهوری لبنان قرار نگرفته است.

سعد حریری که فردی تحت حمایت عربستان سعودی قلمداد می شود روز شنبه در جریان یک نطق تلویزیونی در ریاض به گونه ای کاملا غافلگیر کننده رسما استعفای خود را از سمت نخست وزیری لبنان اعلام کرد. او همچنین با اعلام اینکه جانش در خطر است حزب الله لبنان و متحد اش ایران را به دخالت در امور داخلی لبنان متهم کرد.

این استعفا به خصوص پس از همزمان شدن با عملیات مبارزه با فساد در عربستان که برخی آنرا پاکسازی و تصفیه حساب شخصی ملک سلمان نسبت به برخی شاهزاده ها، وزرای سابق و تجار توصیف کرده اند موجب به راه افتادن شایعاتی در خصوص سرنوشت سعد حریری شد.

حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان روز یکشنبه مدعی شد عربستان سعودی سعد حریری را مجبور به این استعفا کرده است. وی همچنین ضمن اشاره به «نگرانی های مشروع » نسبت به سرنوشت حریری نسبت به حصر خانگی و احتمال بازگشت او به لبنان ابراز تردید کرد.

استعفای حریری از نخست وزیری لبنان که با بهت و حیرت جامعه بین الملل مواجه شد در اوج تنش میان ایران و عربستان سعودی به عنوان دو قدرت بزرگ منطقه ای بر سر مناقشات خاورمیانه روی داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حسن نصرالله: استعفای حریری تصمیم عربستان بوده است

رئیس جمهوری لبنان تصمیم‌گیری دربارۀ استعفای حریری را منوط به بازگشت او کرد

ایران استعفای حریری را «سناریوی جدید برای تنش‌آفرینی» در لبنان و منطقه خواند