Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دیوان کیفری بین‌المللی به دنبال رسیدگی به «جنایات جنگی» در افغانستان است

دیوان کیفری بین‌المللی به دنبال رسیدگی به «جنایات جنگی» در افغانستان است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

فاتو بنسوده، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی می‌گوید به دنبال جلب موافقت قضات این دادگاه برای تحقیق رسمی پیرامون ادعاهای مطرح شده در مورد ارتکاب «جنایات جنگی» در افغانستان است.

این پرونده می تواند به بررسی نقش نیروهای آمریکایی در افغانستان بیانجامد. در بیانیه فاتو بنسوده آمده است «پایه و اساس مستدلی» برای باور به ارتکاب «جنایت جنگی» و «جنایت علیه بشریت» در افغانستان وجود دارد. به گفته او در مورد نقش همه طرفهای درگیر تحقیق خواهد شد.

توجه دادستان دیوان کیفری بین المللی در این پرونده بر ادعاهای مطرح شده در مورد ارتکاب «جنایاتی» متمرکز خواهد شد که پس از ماه مه سال ۲۰۰۳ میلادی در خاک افغانستان روی داده است.

علاوه بر این به ادعاهای مربوط به وقوع «جنایات جنگی» پس از ماه ژوئیه سال ۲۰۰۲ در خاک دیگر کشورها نیز رسیدگی خواهد شد. این ادعاها به گفته دادستان دیوان کیفری بین‌المللی هر چند در خاک دیگر کشورها رخ داده اما از نزدیک با شرایط افغانستان در ارتباط بوده است.

از هیچ کدام از طرفهای درگیر به طور خاص در بیانیه دادستان دیوان کیفری بین المللی نام برده نشده است.

دادستانان دیوان کیفری بین‌المللی سال گذشته در گزارشی از «پرونده‌های بالقوه ای» سخن گفته بودند که در آنها علیه سه گروه درگیر در جنگ افغانستان ادعاهایی مطرح شده است. این گروهها شامل طالبان و متحدان آن، مقامات افغانستان و اعضای نیروهای نظامی آمریکا و سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده می شد.

در این گزارش به شواهد اولیه ای اشاره شده بود که از ارتکاب «جنایات جنگی» توسط نیروهای آمریکایی در افغانستان و در بازداشتگاههای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا حکایت داشت.

این شواهد به وقایع روی داده در هر ۳۴ ولایت افغانستان و همچنین در لهستان، لیتوانی و رومانی بر می گردد. گروهی از مظنونان به عضویت در طالبان و القاعده برای بازجویی به این کشورها منتقل شده بودند.

دادستانی دیوان کیفری بین المللی تاکید کرده است که در صورت موافقت قضات این دادگاه تحقیقات در مورد ادعاهای مطرح شده به شکل «مستقل، بی طرفانه و واقع بینانه» صورت خواهد گرفت. با این حال در بیانیه فاتو بنسوده تاکید شده است که تمرکز نهایی تحقیقات بر روی کسانی خواهد بود که بیشترین مسئولیت را در ارتکاب «جنایات» داشتند.

دیوان کیفری بین المللی که در سال ۲۰۰۲ میلادی شکل گرفت مهمترین مرجع قضایی برای رسیدگی به ادعاهای جدی مبنی بر وقوع جنایات جنگی از جمله نسل کشی است.

دیوان کیفری بین المللی مورد حمایت اتحادیه اروپا و دهها کشور دیگر قرار دارد. با این حال گروهی از قدرتهای مهم جهانی از جمله ایالات متحده آمریکا، روسیه و چین تاکنون از عضویت در این دیوان سر باز زده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان کیفری بین‌المللی تحقیقات در مورد وقوع جنایت‌ جنگی در سرزمین‌های فلسطینی را آغاز کرد

يوناما: کشتار در میرزا اولنگ می تواند جنایت جنگی باشد

هشدار نسبت به کشتار گروگان‌ها در میرزا اولنگ