دیوان کیفری بین‌المللی تحقیقات در مورد وقوع جنایت‌ جنگی در سرزمین‌های فلسطینی را آغاز کرد

فاتو بنسودا، دادستان دیوان کیفری بین المللی
فاتو بنسودا، دادستان دیوان کیفری بین المللی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوان کیفری بین‌المللی به بررسی ادعاهای فلسطینی‌ها در مورد رخداد جنایات جنگی توسط اسرائیل در جریان جنگ ۲۰۱۴ علیه شبه نظامیان فلسطینی در نوار غزه و همچنین طی فعالیت شهرک‌سازی این کشور در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس خواهد پرداخت.

آگهی

دیوان کیفری بین‌المللی(ICC) مستقر در لاهه هلند، تحقیقات در مورد ادعاهای رخداد جنایات جنگی در سرزمین‌های فلسطین را آغاز کرد.

فاتو بنسودا، دادستان ارشد دادگاه کیفری بین المللی روز چهارشنبه به صدور بیانیه‌ای از تایید آغاز تحقیقاتی خبر داد که اسرائیل به شدت با آن مخالف است؛ تحقیقاتی که به بررسی ادعاهای فلسطینی‌ها در مورد رخداد جنایات جنگی توسط اسرائیل در پی وقوع جنگ ۲۰۱۴ علیه شبه نظامیان فلسطینی در نوار غزه و همچنین طی فعالیت شهرک‌سازی این کشور در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس خواهد پرداخت.

خانم بنسودا در بیانیه خود تصریح کرده که این تحقیقات با توجه به همه‌گیری کرونا و منابع محدودی که فعلا موجود است، بسیار پرچالش و پیچیده خواهد بود ولی دیوان با توجه به مسئولیتی که بر عهده دارد، ناگزیر به انجام آن است.

هر چند فلسطینی‌ها که در سال ۲۰۱۵ میلادی به عضویت دیوان کیفری بین‌المللی درآمده‌اند ولی اسرائیل که عضو دیوان کیفری بین‌المللی نیست و پیش از این صلاحیت آن را در رسیدگی به این پرونده رد کرده بود ولی این دیوان نزدیک به یک ماه پیش اعلام کرد که صلاحیت رسیدگی به پرونده وقوع جنایات جنگی در سرزمین‌های فلسطینی را دارد.

البته خانم بنسودا پیشتر اعلام کرده بود که جنایات جنگی در سرزمین‌های فلسطینی افزون بر نیروهای اسرائیل می‌تواند توسط گروه‌های مسلح فلسطینی از جمله حماس نیز رخ داده باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان کیفری بین‌المللی مجوز تحقیق درباره جنگ با مواد مخدر در فیلیپین را صادر کرد

مخالفت شدید آمریکا و اسرائیل با تحقیق دیوان کیفری بین‌المللی در سرزمین‌های فلسطینی

دیوان کیفری بین‌المللی به دنبال رسیدگی به «جنایات جنگی» در افغانستان است